21 Aralık En Uzun Gece

21 Aralık Kuzey yarım küre için en uzun gecesidir. 21 Aralık tarihinden sonra gece süreleri kısalmaya başlayacak ve 23 Mart tarihinde gece/gündüz süresi eşitlenecek ve 21 Haziranda en uzun gündüz yaşanacak
Not: Kuzeye doğru gidildikçe gece süresi artmaktadır.
#21aralık #enuzungece #yilinenuzungecesi #nightcrawler #nightstalker #gece #night 

Yerli Antivirüs Programı DevSecure isacotur Avm'de

Yerli Antivirüs Programı DevSecure isacotur Avm’de

https://www.isacoturavm.com/blog/yerli-antivirus-programi-devsecure-isacotur-avmde/

Neden 21 Aralık'ta En Uzun Gece Yaşanıyor?

Neden 21 Aralık’ta En Uzun Gece Yaşanıyor?

Bunun nedeni yaşadığımız Dünyanın Güneş etrafındaki yıllık dönüşü ve elips yörünge ile alakalıdır. Fazla detaya girip kafanızı karıştırmak istemiyorum.Bu elips yörünge nedeniyle;
03 Ocak tarihinde Dünya Güneşe en yakın konuma gelir ve hızı artar.
04 Temmuz tarihinde Dünya Güneşe en uzak konumda olup hızı yavaşlar.
Fakat bizler bunun farkına bile varmayız 😉
Neden 21 Aralık'ta En Uzun Gece Yaşanıyor?

Kısaca Dünyamızın yörüngesi ve 23,5° açısı nedeniyle sürekli aynı mevsim yerine farklı farklı mevsimleri yaşarız.İşte bunun sonucunda da gece ve günlerin uzayıp kısalması söz konusu oluyor.Örneğin 21 Aralıkda kuzey yarım kürede en uzun gece ve kış başlangıcı yaşanırken, güney yarım kürede (Latin Amerika ve Avusturalya kıtalarında) yaz başlangıcı yaşanmaktadır.

21 Aralık En Uzun Gece Hangi İlde Yaşanır?

21 Aralık En Uzun Gece Hangi İlde Yaşanır?

Türkiye’de 21 Haziran’da en uzun gün Sinop’ta yaşanırken21 Aralık’ta Sinop en uzun geceyi yaşar ve 21 Aralık’ta Hatay’da en uzun gündüz yaşanır.

21 ARALIK VE 21 ARALIK'IN ÖZELLİKLERİ

21 ARALIK VE 21 ARALIK’IN ÖZELLİKLERİ

* Güneş ışınları Güney Yarımküre’ye gelebileceği en dik, Kuzey Yarımküre’ye en eğik açılarla gelir.
* Güney Yarımküre’de yaz, Kuzey Yarımküre’de kış mevsiminin başlangıcıdır.
* Üzerinden Oğlak Dönencesi’nin geçtiği karaların iç kısımları, Dünya’nın en sıcak yerleridir.
* Güney Yarımküre’de en uzun gündüz, Kuzey Yarımküre’de ise en uzun gece yaşanır.
* Bu tarihten sonra Kuzey Yarımküre’de gündüzler uzamaya (kış gündönümü) Güney Yarımküre’de kısalmaya (Yaz gündönümü) başlar.
* Güneş ışınlarının atmosferde katettiği yolun en kısa olduğu yer Oğlak Dönencesi’dir.
* Öğlen saat 12.00’de Oğlak Dönencesi’nde yataya dik duran cisimlerin gölgesi oluşmaz.
* Aydınlanma çizgisinin sınırları Kutup dairelerinden geçer. Güney Kutup Kuşağı aydınlanma çemberi içinde iken, Kuzey Kutup Kuşağı karanlık çember içindedir.
* Kuzey Kutup Dairesi’nde sadece bu gün 24 saat süreyle gece, Güney Kutup Dairesi’nde ise 24 saat süreyle gündüz yaşanır.
* Gündüz süresinin uzunluğu güneye gidildikçe artar. Bu nedenle 21 Aralık’ta ülkemizde en uzun gündüz Hatay’da yaşanır.

Noel ve Yılbaşı Kutlamak Günah mı
Hatta önümüzdeki günlerde Hristiyanların kutladığı Noel ve Yeniyılın bunun bağlantısı bulunuyor.Evet çok şaşırmış olabilirsiniz, ama öyle!

Eski Putperest Roma İmparatorluğu M.S. 313. yılda putperestlikten Hristiyanlığa geçerken eski inançlarını da buna eklediler.Tabi güç peşinde koşan Vatikanın buna itiraz etmemesi ise ayrı bir tartışma konusudur.Neyse 21 Aralıkla ilgili olan kısım ise şudur.

Putperestler, ateşe ve yıldızlara tapanlar kış aylarında güneşin kendilerini biraz daha erken terk etmelerini üzülürlermiş.Bizim bildiğimiz 21 Aralıktan sonra günlerin uzamaya başlamasını aklınıza getirebilirsiniz. 25 Aralıkta günlerin uzamasından dolayı ve güneşin kendileriyle kalmaya razı olduğuna sevinerek kutlama yaparlarmış. Kutlamalarda içki, dans, hindi, domuz , kaz kızartma, hediyeleşme ve o günler için özel ışıklandırma yapmayı adet haline getirmişler.İşte günümüze kadar gelen o adetlerin temeli burasıdır.

21 Aralık En Uzun Gece

Yukarıda bahsettiğimiz Roma İmparatorunun putpereslikten Hristiyanlığa geçerken sokuşturulan bir çok şey oldu ve tahribe uğrayıp dönemini kapattı.Bunlardan birisi Hz. İsa’nın 25 Aralıkta doğduğunu kabul ederek Miladi takvimin başlamasıdır.Tabi Hz.İsa doğum tarihi kışın olmadığı şeklinde ve M.Ö. yaşadığı konusunda bir çok tartışma bulunuyor.Bu konuda tartışmanın ortasında yer alan ve Dünyada 4 tane olan Barnabas İncili M.Ö. yazıldığı şeklinde çok ciddi iddialar bulunuyor. Barnabas İncilinin 2 tanesi Türkiye’de Genel Kurmayda, 1 tanesi CIA ve diğeri ise Vatikan’ın elinde bulunuyor.Merak edenler için Biz Noel ve Yılbaşı Kutlamıyoruz konulu yazımızda yukarıda bulunan bir çok konuyu detaylıca anlattık. https://isacoturoglu.com.tr/mubarek/noel-yilbasi-kutlamak-gunah-mi.html

21 Aralık En Uzun Gece

21 Aralık En Uzun Gece Kartpostalları

En Uzun Gece feneri, 21 Aralık En Uzun Gece Kartpostalları 21 Aralık En Uzun Gece

En Uzun Gece çayı, 21 Aralık En Uzun Gece Kartpostalları En Uzun Gece çayı, 21 Aralık En Uzun Gece Kartpostalları

21 Aralık En Uzun Gece 21 Aralık En Uzun Gece

21 Aralık En Uzun Gece 21 Aralık En Uzun Gece

En Uzun Gece kahvesi, 21 Aralık En Uzun Gece Kartpostalları

Not: Geçen yıl 21 Aralık En Uzun Gece diye bir çok firma internet alışverişinde özel indirimlere gitmişti, eğer internetten alışveriş yapmayı düşünenleriniz varsa 21 Aralık tarihindeki indirimleri iyi takip etmelerini öneriyorum.

21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları

21 Aralık En Uzun Gece İndirim Kampanyaları

21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları, touristica mondi 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Kamilkoç 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları kamilkoç 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Ülker Hanımeller 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Kariyer.net 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Bellona 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Yerli Antivirüs Programı DEV SECURE İndirim Kodu

Lassa 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları ajans Go 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Kervan Pastanesi 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Yataş 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Gazi Üniversitesi 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Yataş 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Ekstra %10 İndirim 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Erdoğan inşaat 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Moody's 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Black kahve 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Penguen çilek reçeli 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Tatil.com 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Megaron 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Motif 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Okan Üniversitesi 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Ptt Avm 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları marif eğitim kurumları 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Tchibo 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları TRT Müzik 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları İnci Akü 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları Edebali 21 Aralık En Uzun Gece Kampanyaları

21 Haziran En Uzun Gündüz Yaz Gündönümü

21 Haziran En Uzun Gündüz Yaz Gündönümü

https://isacoturoglu.com.tr/mubarek/21-haziran-en-uzun-gunduz-yaz-gundonumu.html

2019 YILI FİRMANIZA ÖZEL 365 GÜNLÜK BLOK TAKVİMİ

2019 YILI FİRMANIZA ÖZEL 365 GÜNLÜK BLOK TAKVİMİ

https://isacoturoglu.com.tr/mubarek/2019-yili-firmaniza-ozel-365-gunluk-blok-takvimi.html

Cep Telefonu “Otomatik Saat Güncellemesi” Nasıl Kapatılır?