Maraş Yemenisi Ustaları

Maraşın dünyaca ünlü yemenisi veya diğer adıyla Maraş Çarığı Akm Fuarında büyük beğeni topladı.En çok da yemeni fiaytlarıyla ilgiyi üzerine çekmeyi başardı.

Maraş Yemenisi Üreticisi Hüseyin Kopar

Kahramanmaraş’ta 43 yıldır çarık üreten Hüseyin Kopar, bir tv kanalına röportaj verirken kameralarımıza yakalandı.Bizde sizler için maraş yemenisinin hikayesini sizler için kayda aldık.

Bu güne kadar yerli ve yabancı çok sayıda film şirketi için, çok sayıda üretim yapmış.Büyük İskender, Fetih 1453, Truva, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi, Aregon ve Avatar gibi filmler için çarık ve kostüm yaptığını belirten Hüseyin Kopar, bu filmlerin hazırlık sürecinde birkaç kez ABD’ye gittiğini ifade ediyor.

Birçok ilde çarık imalatı olduğunu ancak özellikle Kahramanmaraş’takilerin aslına uygun ve organik üretildiğini belirten Hüseyin Kopar, yaptığı çarıkların günlük hayatta, suda, çamurda ve denizde giyilebilecek özellik taşıdığını dile getiriyor.

Üretim yaparken çarıklarda kimyevi madde kullanmadıklarını, kök boya tekniği kullandığını belirtiyor.Çarıkların en büyük özelliklerinden biri de tabanla astar arasında kil olmasıdır. Bu kil, ayağın terini çekiyor. Organik olduğu için ayakta mantar ve kaşıntı gibi rahatsızlıklar oluşturmadığını söyledi.

Maraş Yemenisi / Çarığıının Fiyatı Fuarda Kaç TL den Satılıyor?

Maraş Yemenisi – çarığı fuarda ortalama 70TL civarında satılıyor.Fakat maraş çarığının tamamı el işçiliği olduğu için, fiyatda değişiklik olabiliyor.Örneğin bayanlar için maraş çarığının terklik şeklinde olanı var ve fiyatı 50TL diye gördüm.Gerçekten bu fiyata çok hesaplı olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Geçtiğimiz günlerde Çubuk Turşu Festivaline gitmiştim ve fuarda başka bir yemeni üreticisi ile karşılaştım.Ayağımdaki maraş çarıklarını da orada almıştım.Orda maraş çarığının fiyatı ortalama fiyatı 80TL olduğunu, toptancılara 70TL den verildiğini duymuştum.

Maraş Çarığı Armada Avm de Kaç Para

Maraş Çarığı  Armada Avm de Kaç Para?

Bir kaç yıl önce, sanırım geçen yıl Armada Avm de bulunan teras yolda hediyelik eşya satan bir yer var.Maraş çarığı sattıklarınıgörünce fiyatını sormuştum, maraş çarığının fiyatının 120TL olduğunu söylemişlerdi.Evet şimdi orda fiyat nedir bilemiyorum, fakat Çubuk Turşu Festivalinde maraş çarığının fiyatının 80TL olduğunu görünce hemen aldım.

Fuarda fiyatının gayet makül olduğunu söyleyebilirim, hatta gittiğinizde kesin deneme amaçlı bir çift alın derim.

Maraş Yemenisi (Çarık) Çubuk Turşu Festivalinde


Maraş Yemenisi (Çarık) Çubuk Turşu Festivalinde

Maraş Yemenisi (Çarık) Çubuk Turşu Festivalinde

isacoturoglu.com.tr/gezi/cubuk-tursu-festivaline-gittik.html

Kahramanmaraş El Sanatları Çarıkçılık ve Yemenicilik

Kahramanmaraş El Sanatları Çarıkçılık ve Yemenicilik

Kahramanmaraş El Sanatları Çarıkçılık ve Yemenicilik

KAHRAMANMARAŞ TANITIM GÜNLERİ

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/kahramanmaras-tanitim-gunleri.html

KAHRAMANMARAŞ TANITIM GÜNLERİ ANKARA 2018
KAHRAMANMARAŞ TANITIM GÜNLERİ ANKARA 2018

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/kahramanmaras-tanitim-gunleri-ankara-2018.html