Ankara’da Kahramanmaraş Tanıtım Günleri

Ankara Akm 2.Kahramanmaraş Tanıtım Günleri 28 Eylül – 1 Ekim 2017 tarihleri arasında ziyaretçileriyle buluşturacak. 4 gün sürecek olan Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nde Ankaralılara, keçi sütünden yapılan dövme dondurmasından cips tarhanaya birçok yöresel lezzet sergilenecek.

Kahramanmaraş Tanıtım Günleri’nde
 halk oyunları ve geleneksel kıyafet defilesi ile ziyaretçilere görsel şölen yaşatılacak. Fuar süresince Kahramanmaraş’ın en iyi dondurmacısının kendi makinesi ile yapacağı meşhur dondurma ve meyan şerbeti tadılabilecek.Meşhur Kahramanmaraş biberi ve cips tarhana da satışa sunulacak ürünler arasındadır.
Kahramanmaraş Tanıtım Günleri

2. Kahramanmaraş Tanıtım GünleriKahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Rem Fuar Organizasyon öncülüğünde 28 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasında Ankara Atatürk Kültür Merkez’inde ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanıyor.

Rem Fuarcılık İletişim

Telefon : +90 (312) 418 68 99
E-mail : info@remfuar.com.tr

Kahramanmaraş Günlerinde Aşüre Sürpriz Olabilir!

Kahramanmaraş Günlerinde Aşüre Sürpriz Olabilir!

Geçen yıl Kahramanmaraş Belediyesi geçen yıl 1 ton malzeme ile 4 kazanda pişirdiği aşüreleri bir etkinlikle 10.000 kişiye dağıtmış.bu yıl Aşüre Günü fuara denk geliyor, fuarda aşüre ikramı olabilir diye tahmin ediyorum  Bu arada aşüre günü ve Muharrem ayının önemi hakkında kısa bir bilgilendirme için tıklayın isacoturoglu.com.tr/mubarek/2017-hicri-yilbasi-ne-zaman.html

Not: Fuara gittik malesef aşüre hakkında bir bilgiye ulaşamadım 

Maraş Belediyesi Yer Bildirim Farkındalığı

Maraş Belediyesi Yer Bildirim Farkındalığı

Fuar için bilgileri tararken karşılaştım ve ekleme gereği duydum 

Maraş Dondurması Ankara'yı  Salladı

Maraş Dondurması Ankara’yı  Salladı

Maraş dondurması Akm’de ziyaretçisi ile buluştu ve ziyaretçilerin gönlünü kazanmayı başardı.Bu yıl Maraş dondurması her gün bir şehire özel yapım bir tır ile ziyaretçileriyle ve dondurma severlerle buluştu ve geçtiğimiz günlerde etkinlik son buldu.Ayrıca geçen hafta Antalya’da Yörex Fuarında da tanıtımı yapılan Maraş dondurması gereken ilgiyi üzerine çekmeyi başarmıştı..Bakalım Ankara Akm Fuarında ziyaretçilerden nasıl bir not alacak diye takip etmek için gittik.Deyim yerindeyse Maraş dondurması Ankara’yı Salladı.İşte bloğumuzun takipçileri için o çok özel haberini okumak için burayı tıklayın.  https://isacoturoglu.com.tr/yorum/maras-dondurmasi-ankarayi-salladi.html

Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Kahramanmaraş’ın yöresel yemekleri ağırlıklı baharat aromaları tatların ön plana çıktığını söyleyebiliriz. Sizler için aşağıya en çok tercih edilen ve bilinen Maraş mutfağının lezzetlerini kısa bir listesini paylaşıyorum.

Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri Nelerdir?

Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri

Maraş Dondurması Maraş Biberi Maraş Tarhanası MaraşFıstık Ezmesi Maraş Çöreği Maraş Samsası Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri

Maraş Ekşili Çorbası Maraş Tarhana Çorbası Maraş Kelle Paça Maraş İçli Köftesi Maraş Eşkilaye Sulu Maraş Sulu Yağlı Köfte

Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri

Maraş Havuçlu Pilav Maraş Kuru Dolması Maraş Mimbar Dolması Maraş Eli Böğründe / Yanyana Maraş Yoğurtlu Kebab Maraş Et Tabağı Sulu

Kahramanmaraş Yöresel Yemekleri

Kahramanmaraş’dan Hediyelik Eşya Ne Alınır?

Ceviz Oyma İşleri Maraş İşi Sim Sırma İşleri Maraş Burması Maraş Yemenisi ve Çarıkları Maraş Bakır İşleri Maraş Çelik Mutfak Eşyaları Kahramanmaraş'dan Hediyelik Eşya Ne Alınır?

Kahramanmaraş Günleri Yöresel Yemek Çadırı

Kahramanmaraş Günleri Yöresel Yemek Çadırı

Kahramanmaraş Günleri yöresel yemek çadırında ilk göze çarşan şey ziyaretçilerin geçtiği kolidorun daralması bu da çadır içinde yığılmalara neden olmasıydı.Üç tane maraş dondurmasının talebe yetişmeye çalıştığını gözümüzden kaçmadı, sonraki fuarlardabu sayının artılması olabilir.Yerlerde kırmızı ve turkuaz halının olması çok nazik bir davranış olmuş tebrik ediyorum.Dondurma tanıtımı kadar, bu ürünü fuar bittikten sonra nereden nasıl temin edileceği hala bir muamma gibi gördüm, en azından Ankara’dabelli yerlerde orjinal maraş dondurmasının satıldığı gibi çalışmalar ve tanıtımlar yapılması gerekiyor, ürün hakkında farkındalık oluşturmak güzel ama sürdürülebilirlik açısından bu tür pürüzlerin de giderilmesi gerekiyor.

Çadır içinde bulunan kebabların olduğu bölüm dumandan nefes alınmıyor, bu kısımda bir planlama hatası yapılmış.Geçen haftaErzurum Günlerinde cağ kebabı ve köfte tarzı ürünler çadır dışında ve kuzey cepeli bir çadır tasarımı ile bu sorun çok başarılı şekilde çözülmendiğini söyleyebilirim.Veya geçen yıl Giresun Günlerinde tel sineklik gibi bir örtü yapılmıştı,öyle de yapılabilir.Umarım yazdıklarım okunur da bu tür basit ama önemli hataları başka fuar organizatörleri yapmaz.Aşağıya videolarını ekliyorum, sizlere zahmet olmasın diye ve hemen altına da yemek çadırı görüntüleri bulunuyor ve mini bir değerlendirmeyi de video sonuna ekledim.

  

Kahramanmaraş Günleri Yemek Çadırı Değerlendirme

Maraş Cips Tarhanası

Maraş Yemenisi Çarığı Ankara Akm Fuarında

Maraş Yemenisi Çarığı Ankara Akm Fuarında

Maraşın dünyaca ünlü yemenisi veya diğer adıyla Maraş Çarığı Akm Fuarında büyük beğeni topladı.En çok da yemeni fiyatlarıyla ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. Kahramanmaraş’ta 43 yıldır çarık üreten Hüseyin Kopar, bir tv kanalına röportaj verirken kameralarımıza yakalandı.Bizde sizler için maraş yemenisinin hikayesini sizler için kayda aldık. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/maras-yemenisi-ustalari.html

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde karşılaştık ve kendi hikayelerini bizlerle paylaştılar.

shabı Kehf 7 Uyuyanlar Hikayesi

Eshâb-ı Kehf Yedi Uyuyanlar, çok farklı kültür ve dinlerde yer alan bu hikaye tek bir Allah’a tapan 6 gencin inançlarından vazgeçmemek adına yaşadıkları toplumu terk etmelerini konu alır. Fakat dönemlerinde ki hükümdar putlara tapmaktadır. Hükümdar gençlerin inancını duyduktan sonra, gençleri yanına çağırır ve inançlarından vazgeçmelerini söyler. Gençler bunu kabul etmez ve hükümdara rağmen inançlarından vazgeçmezler. Bunun üzerine hükümdarın onlara zarar vereceğini anlayan gençler, yaşadıkları toplumu terk etmeye karar verirler.

devamı için tıklayın

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde Gençler yaşam alanlarından ayrılır ve mağaralara doğru ilerlemeye başlarlar. Bu sırada karşılarına bir çoban ve köpeği çıkar. Bu çoban gençlere saklanabilecekleri güvenli bir mağara gösterir ve kendisi de onlar ile beraber bu mağarada kalmaya karar verir. Bir süre sonra hükümdar gençlerin yerini öğrenir ve mağaraya gelirler. Gençlerin bu mağaradan çıkamamaları için mağara girişi örerler. Bunun üzerine gençler derin bir uykuya dalarlar. Gençlerin inançlarından ne olursa olsun vazgeçmeyişleri, dinlere göre bu şekilde ödüllendirilir.

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde Yıllar geçtikten sonra gençler derin uykularından uyanır ve onlara ne olduğunu anlamaya çalışırlar. Gençlerden bir tanesi şehre yemek almaya gitmek ister. Genç şehre vardığında her yerin ne denli değiştiğini görür ve hayret içerisinde kalır. Alışveriş yapmak istediği bir satıcı, gencin verdiği eski parayı görünce durumdan şüphelenir ve genci yeni hükümdarın huzuruna götürür. Genç, hükümdara tüm hikayeyi anlatır. Şanslıdır ki yeni hükümdar, gençler ile aynı inanca sahiptir ve bundan dolayı genci serbest bırakmaya karar vermiştir.

Ashabı Kehf 7 Uyurlar Kahramanmaraş Günlerinde Bu olayın ardından şehre inen genç, arkadaşlarının yanına geri döner. Daha sonrası ise sadece bir bilinmezliktir. Bazı hikayelerde gençlerin tekrar uykuya daldıkları, bazı hikayelerde ise gençlerin kayıp olup yaşamlarını yitirdiklerini söylerler. Gençlerin dinlerinden hikayede bahsedilmez. Burada ki ortak nokta gençlerin tek bir yaratana inanmaları ve ne olursa olsun inançlarından vazgeçmemeleri olduğundan dolayı, her dinde bu hikaye bilinir ve farklı varyasyonlar ile anlatılır.

Eshâb-ı Kehf Yedi Uyuyanlar

Eshâb-ı Kehf Yedi Uyuyanlar İsimleri

Yedi uyuyanlar hikayesi 6 arkadaştan ve bir adet çobandan bahsetmektedir. Hikayede yer alan bireylerin isimleri, farklı anlatımlarda değişiklik gösterebilmektedir. Fakat bu isimlerden en çok bilindik olanları; Yemliha, Mekselina, Mislina, Mernuş, Debernuş, Şazenuş, Kefeştatayyuş ve köpeklerinin adı ise; Kıtmir diye geçmektedir. Aynı zamanda hikayenin dinimizde anlatılan versiyonunda, hikayenin Afşin şehrinde geçtiğinden de bahsedilmektedir. 

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Arge Projeleri

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Arge Projeleri

Kahramanmaraş Tanıtım Günlerinde Sütçü İmam Üniversitesi standında güzel gelişmeler gözümüze çarptı ve hemen kamera ile kayıt altına aldık.

Sütçü İmam Üniversitesi Arge Çalışmaları

KSU Ziraat Fakültesi Mehmet Sütyemez1 Ceviz

Sütçü İmam Üniversitesi Arge Çalışmaları

Kahramanmaraş Turizm Tanıtım Kitabları

Kahramanmaraş Turizm Tanıtım Kitabları

Ankara Akm’de Kahramanmaraş Tanıtım Günlerinde aldığım Turizm Tanıtım Kitaplarını bu bölümde bir başlık altında toplamak istedim.Ve bunlar içinde bir video çekerek Youtube ekledim, aşağıdaki linke tıklayıp izleyebilirsiniz. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kahramanmaras-tanitim-brosurleri.html

Kahramanmaraş Taş Bina Video

   

Maraş Günleri Değerlendirme

Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Fuar Alanı Görselleri

Kahramanmaraş fuar alanı görsellerini büyütmek için görsele tıklamanız yeterlidir.

Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Fuar Alanı Görselleri Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Fuar Alanı Görselleri Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Fuar Alanı Görselleri Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Fuar Alanı Görselleri Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Fuar Alanı Görselleri Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Fuar Alanı Görselleri
Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Fuar Alanı Görselleri Kahramanmaraş Tanıtım Günleri Fuar Alanı Görselleri

KAHRAMANMARAŞ TANITIM GÜNLERİ ANKARA 2018
KAHRAMANMARAŞ TANITIM GÜNLERİ ANKARA 2018

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/kahramanmaras-tanitim-gunleri-ankara-2018.html

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2017

2017 yılında Ankara Akm Fuar alanında hangi fuarlar oldu? Sorunun cevabını merak edenler tıklasın. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-fuar.html

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016

ANKARA AKM FUAR TANITIM GÜNLERİ 2016

2016 yılında Ankara Akm Fuar alanında hangi fuarlar oldu? Sorunun cevabını merak edenler için kısa bir gezinti için tıklayın. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-tanitim-gunleri-2016.html

Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor
Yazımızın ilk kısmını olan “Ankara Atatürk Kültür Merkezi Tarihçesini” okumak için tıklayın
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-tarihcesi.html
Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor
Yazımızın ikinci kısmı olan “Ankara Akm Fuarları Nasıl Düzenleniyor” yazımızı okumak için aşağıdaki linke tıklayınız https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-fuari-nasil_duzenleniyor.html