Kapadokya NarlıGöl Gezisi

Narlıgöl bir krater göl olup içinde balık yaşamıyor çünkü sıcaklığı 50-60º olup sizlere kısaca bir de hikayesinden bahsetmek istiyorum.

NarlıGöl Efsanesi

Narlıgöl için Ihlara Vadisi’nin devamı olup Narlıgöle, meteor düşmesiyle de oluşmuş olabileceği söylense de tüm Kapadokya bölgesinin tek krater gölü. Kraterler yanardağların hareketlenmesiyle lavların dışarıya akın etmesi ve magmalarda oluşan çukurlarda birikip taşlaşmasıyla oluşuyor. Zamanla yağmur ve kar sularıyla dolan kraterler de, gölleri meydana getiriyor. İşte Narlıgöl de bu tanıma giren Kapadokya göllerinden biri. Ihlara Vadisi yakınlarında gizlenmiş bir cennet gibi keşfedilmeyi bekleyen Narlıgöl, eski zamanlarda ‘Acı Göl’ olarak da bölgede biliniyor.

Kapadokya'nın Kalbi Narlıgöl

Kapadokya’nın Kalbi Narlıgöl

Kapladığı alan yaklaşık üç bin metrekareyi bulan, rakımı ise 1371 metre olan gölün derinliği 70 – 80 metreyi buluyor. Yüksek dağlarla çevrilmiş bu doğa harikası çukurda kaldığı için hiçbir zaman kar tutmuyor ve dondurucu ayazlar görülmüyor. Kapadokya kışları soğuk olurken, Narlıgöl kışı tamamen ılıman bir iklimle geçiriyor. Gölü ilginç yapan özelliklerden biri de yukarıdan bakıldığında kalp şeklinde görünmesi bu göle Kapadokya’nın Kalbi Narlıgöl olarak da anılıyor. Narköy’ün doğu – batı yönlerinde uzanan vadi boyunca ise peribacaları ve yer altı şehirleri de bulunuyor.

Ankara Çıkışlı Kapadokya Turu

ANKARA ÇIKIŞLI KAPADOKYA TURU

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ankara-cikisli-kapadokya-turu-kapadokya-gezilecek-yerler.html

Kapadokya Turizm Haritası

KAPADOKYA TURİZM HARİTASI

https://isacoturoglu.com.tr/gezi/kapadokya-turizm-haritasi.html