Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee Geri Döndü

2019 Yılı Şubat ayında duyurulan yerli sosyal medya uygulaması yazbee 2019 Aralık ayında yazbee uygulamasına destek veren firma, veri merkezi faturasını ödemediği için hatlar kesildiği için tam  3 ay sonra tekrardan  kullanıcılarıyla buluştu. Bu süre içinde yazbee kullanıcıları instagram ve twitter da ara ara paylaşımlarda bulunanlar yazbee siz … gün geçti dön artık diye bolca paylaşımlar yapıldı.

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee Geri Döndü (Video) 

Yerli sosyal medya platformu Yazbee Neden Kapandı?

Yerli sosyal medya platformu Yazbee Neden Kapandı?

Peki ne olmuştu da yazbee 3 ay karanlığa gölümdü? 16 Aralık 2019 tarihinden yazbee uygulamasına girilemeyince biz kullanıcılar teknik bir sorun veya güncelleme gibi bir çalışma falan yapıldığını düşündük.Daha sonra yazbee giriş yapılamadığını fark eden bir çok kullanıcı diğer sosyal medya uygulamalarında niçin yazbee ye girilemediğinin sorusunu sormaya başladı.Yazbee kurucu ortaklarından olan Arif Ünver’e mail attık ve veri merkesi faturasının ödenmediği için telefon hatlarının kesildiğini yazdı.Daha sonra bu durumu twitter hesabından da paylaşarak duyurdu.

Yazbee Arif Ünver Yerli sosyal medya platformu Yazbee Neden Kapandı?

Bize göre ise yukarıda bahsettiğimiz durum aslında bir iş kazasından çok uygulamanın başarısından dolayı fişinin çekilmek istenmesi olduğunu düşünmekteyiz.
Yazbee uygulamasının 2020 Mart ayında aktif kayıtlı kullanıcı sayısı 200.000 olup bot hesaplar hemen siliniyor

Yerli Sosyal Medya Platformu “Yazbee” Hakkında

Yerli Sosyal Medya Platformu “Yazbee” Hakkında Tüm Detaylar

Kapanan Finkafe sosyal ağının yaratıcıları tarafından yeniden elden geçirilip twitter, instagram sevilen özelliklerini bir araya getiren uygulama diyebiliriz. Yazbee marka tescili Mobifin firmasına ait olup kamera karşında açıklamalarda bolca kurucu ortaklarından olan Arif Ünver’i gördük.Bu yüzden Yazbee denildiğinde Arif Ünver ismi de çok bilinir hale geldi.

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee isacotur Blog

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee

Türk girişimci ve mühendisleri ‘Yazbee‘ adını verdikleri yerli sosyal medya platformu geliştirdi. Türkiye’de sosyal medyanın yoğun kullanımı ve kullanıcı sayısının yüksekliği nedeniyle 2016 yılında Mobifin A.Ş. isimli şirket kurduklarını ifade eden Yazbee platformu kurucu başkanı Arif Ünver, Türkiye’de sosyal medya kullanımının başarısından dolayı yazbee uygulamasının başarılı olacağından çok emin konuşuyor.

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee Özellikleri Yerli Sosyal Medya Platformu "Yazbee"

SLOGAN “SEN YAZ DİYE”

3 buçuk yıldır ürün üzerinde çalıştıklarını ve platformun son haline geldiğini aktaran Arif Ünver, sloganımız olarak da #senyazdiye Yazbee’yi oluşturduklarını belirti.Türkiye’deki 50 milyon sosyal medya kullanıcısına hizmet verebilecek alt yapısı olduklarını toplam hedeflerinin 283 milyon kişiye erişmek olduklarını belirtti.

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee Özellikleri

Yazbee Kategori Takibi

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Yazbee’de de kişi takibi olduğunu söyleyen Ünver, “Haber, magazin, spor, siyaset, kariyer, teknoloji, genç ve mizah gibi toplumun her kesimini ilgi duyduğu 24 konu başlığı belirledik. Kullanıcılar isterlerse kişi takip etmeden ilgi alanlarına göre konu başlıklarını takip ederek paylaşımları görebilirler.

Yazbee Beğenmeme / Dislike

Yazbee Beğenmeme / Dislike

Arif Ünver, “Ayrıca popüler kullanıcılar paylaşımlarının altına kendilerine yazılan hakaret mesajlarından rahatsızlar. Bunun için ‘yoruma kapalı paylaşım’ seçeneği getirdik. Kullanıcılar paylaşımları yoruma kapalı bir şekilde yapabilir. Diğer taraftan ‘beğenmeme’ seçeneğimiz var. Kullanıcı paylaşımını beğenenlerin kim olduğunu görebilir ama beğenmeyenleri göremez. Böylece insanlar rahat bir şekilde kendilerini ifade edebilecek. Çalışmalarımız devam ediyor, yeni özellikler de kazandıracağız” dedi.

Yazbee İngilizce Dil Seçeneği

Yazbee İngilizce Dil Seçeneği

Platformdan para kazandıkça yatırım yapacaklarının altını çizen Arif Ünver, “Yatırım yaptıkça istihdam yaratacağız. Nitelikli 500 mühendise, gence istihdam sağlama potansiyelimiz var. Gençler sosyal medyayı yine kullansın ama Türkiye para kazansın. Sadece Türkçe yayına çıkmadık, İngilizce dil seçeneğimiz de var. Global hedefimizi Türkiye ile eşzamanlı yürüteceğiz” dedi.

Yazbee Bot Hesaplara Karşı

Yazbee Bot Hesaplara Karşı

Yazbee sunucu altyapısının Turkcell Gebze veri merkezinde yer aldığını dile getiren Ünver, “Mutluyuz çünkü uygulamayı Türk mühendisleri ve girişimcileri yaptı. Ama bu gelişim süreci yaptık oldu, bitti değil çalışmalar devam ediyor. Dünyada robot hesap sayısının sıfıra en yakın olduğu uygulama biziz. Çünkü alt yapımız buna göre dizayn edildi. Verilerimiz Türkiye sınırları içerisinde saklanıyor yani güvende” dedi.

Twitter Barış Pınarı Harekatı Sansürü Yazbee Kullanıcısını %30 Artırdı

Twitter Barış Pınarı Harekatı Sansürü Yazbee Kullanıcısını %30 Artırdı

Twitter’ın  Barış Pınarı Hakatı hakkında paylaşım yapan hesapları sansürlemenin etkisiyle Yazbeeaktif kullanıcı sayısı %30 artırdı.Önceden hesap açıp aktif kullanmayanlar da aktif olarak gelmeye başlamış. Twitter’da da yoğun bir şekilde organik şekilde Yazbee tanıtımları artması da uygulamaya geçenlerin saysında etkili olmuş.

Yazbee 2020 Yılı Hedefleri, SOSYAL MEDYA PAZARI

Yazbee 2020 Yılı Sosyal Medya Hedefleri

Türkiye’de 50 milyon sosyal medya kullanıcı olduğunu söyleyen Arif Ünver, “Bunun 37 milyonu 13 yaş üstü olduğunu belirtip, Türkiye’de 30 milyon kullanıcıya ulaşmak istediklerini söyledi. Sadece Türkiye’yi hedeflemedikleri aynı zamanda yakın coğrafyalarda Balkanlar, Orta Doğu, Kafkaslara da ulaşmayı amaçlıyorlar. Yakın coğrafyadaki sosyal medya kullanıcı sayısı 283 milyon. Biz 200 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye için moral ve motivasyon kaynağı olacağına inanıyoruz” dedi.

Platformla birçok ilki başaracaklarını söyleyen Ünver, “Yazbee ülkemizin ilk unicorn (1 milyar dolarlık şirket) olabilir. 2020 sonunda 1 milyar doların üzerinde piyasa hedefimiz var. 2022-2023 yıllarında ise yakın coğrafya kullanıcı sayısıyla birlikte 10 milyar dolarlık piyasa değeri hedefimiz var” ifadelerini kullandı.

Yazbee ❤ Profil Onay Rozeti: ✓Mavi Tik ✓Sarı Tik

Yazbee Mavi Tik Onay Rozeti

Yazbee kullanıcılarının en çok merak ettiği ve sorduğu konulardan birisi de profil olan rozetleri konusu olup mavi tik onay rozetini alan kişiler daha çok tv kanalları veya ünlü isimler görüyoruz. Detaylara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Detaylar için buraya tıklayın

Kurumsal kullanıcılar -Marka tescil belgesi, -İlgili kullanıcı adına ait com.tr uzantılı e-mailden, hesap yetkilisi kişi bilgileri ve talep yazısı

Bireysel kullanıcılar Kamuoyu tarafından tanınır ve bilinirliği olan; gazeteci, siyasetçi, sporcu, sanatçı, devlet adamı, iş insanı gibi profillerin adına açılabilecek sahte veya benzer isimde hesapların önüne geçmek amacı ile kimlik doğrulaması sonrasında mavi tik verilmektedir. Mavi tik (doğrulanmış profil) popüler profillerin adlarının suistimal edilmemesi ve ilgili kişilerin isimlerini korumak amacı ile sadece kamuoyuna mal olmuş kişilere verilir. 

Yazbee Puana Dayalı Rozet Sistemi

Yazbee Puana Dayalı Rozet Sistemi

Yazbee üzerindeki etkileşimlerinizden kazanacağınız puanlarla kazabileceğiniz rozetlerin detaylarını görüntülemek için Rozet Puanı ikonunu veriyor, bu da yazbee aktif kullanıcılarına avantaj sağlıyor.

Kullanıcıların Yazbee üzerindeki etkileşimleri yapay zeka sistem tarafından harmanlanıp hesaplanarak puanlara dönüştürülüyor.Kullanıcılar puanların karşılığında 1’den 5’e kadar rozet alacaklar. Bu özelliğin dünyada bir ilk olup kullanıcıların içerideki etkileşimlerine rozet puanı belirleniyor.

Yazbee kullanıcıları etkileşimlerine göre 1’den 5’e kadar rozet sahibi oluyor. Paylaşımlar, paylaşımlara gelen beğeniler, alıntılamalar, yorumlar puan kazandırıyor. Diğer taraftan yaptığı paylaşımı beğenmeme, hatalı kategori bildirimlerinden de negatif puan veriliyor. Bunlar harmanlanıyor ve kullanıcının 24 saatte bir etkileşim puanı oluşuyor. Etkileşim puanını artırmak isteyenler de reklam videosu izleyebiliyor. Örneğin 1 numaraya erişenlere yakında 500 karakter kullanma hakkı verilmesi planlanıyor…

Puana Dayalı Rozet Sisteminin Kriterleri

Puana Dayalı Rozet Sisteminin Kriterleri • Geçmiş 90 gün içerisindeki etkileşimler hesaplamaya dahil edilir. • Onaylı hesaplar (Mavi rozet) puanlama kapsamında değildir!

Pozitif Etki Eden Puanlar: • Gönderi Oluşturma: (+) 0.1 Puan • Gönderi Beğenme Gönderi sahibi: (+) 0,03 Puan Beğeni sahibi: (+) 0.003 Puan • Gönderinin alıntılanması (Gönderi sahibine): (+)0.05 Puan • Gönderi Yorumlama Gönderi Sahibi: (+)0,05 Puan Yorum Sahibi: (+)0,05 Puan • Reklam Videosu İzleme: (+)0,3 Puan (Bir kullanıcı günlük en fazla 20 reklam izleyebilir.)

Negatif Etki Eden Puanlar: • Başka kullanıcılar tarafından yapılan şikayet : (-)0.015 Puan • Hatalı kategori kullanımı ile ilgili şikayetler : (-)0.10 Puan Negatif puanlar, şikayet eden kullanıcıların seviyesine göre çarpana sahip. • Mavi Rozet: x 2 • 1. Seviye Sarı Rozet: x 1.5 • 2. Seviye Sarı Rozet: x 1.4 • 3. Seviye Sarı Rozet: x 1.3 • 4. Seviye Sarı Rozet: x 1.2 • 5. Seviye Sarı Rozet: x 1.1 • Rozetsiz Kullanıcı: x 1

Arif Ünver Yazbee Tv Kanalları Röportajları

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee isacotur Blog Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee isacotur Blog

isacotur Blog Yazbee turkey breaking news

Arapça yayın yapan bir sitede bizim  yazbee için hazırladığımız görselimiz haber konusu olmuş 🙂

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee

Yazbee En İlgi Çekici Özelliklerini Yorumladık

Yazbee görüntüsü twittere benziyor ama instagram ve facebook özelliklerini de içine aldığı için çok kullanım açısından kullanıcıları cezbediyor.

Yazbee yazı olarak twitter da olduğu gibi harf karakter sınırlaması var 280 adetle sınırlı, ilerleyen günlerde bu harf sınırı biraz daha artırılırsa güzel olur.

Twitter da paylaşılan bir youtube videosunu twitterdan çıkmadan izlenebiliyor malesef bu özellik Yazbee de yok, eklenirse çok güzel olur, özellikle video izlenme sayısını artırmak isteyen hatırı sayılır youtuber var ve izleme kasmak için her gün çeşitli uygulamalar ve siteleri kullanıyorlar.Eğer bu özellik aktif olursa kullanıcı patlaması yaşanacaktır yazbee de 😉

Twitter da popüler konuları belirten taglar Yazbee de yer alıyor. Ayrıca 24 adet kategori başlığının olması da büyük bir avantaj sağlıyor.

Facebook gibi 5-10 dakikalık uzun videolar yüklenemese de 1 dakikadan daha fazla videolar yükleyenleri gördüm bu özelliğiyle de instagrama fark atmış görünüyor, en fazla kaç dk video yüklemeye izin verdiğini bilmiyorum ama video yükleme uzunluğu fazla olursa twittere de fark atabilir.

Yazbee Video İndir Butonu

Yüklenen videolarda ayrıca bir özellik daha var indir butonunun olması harika bir şey, bu şekilde direkt indir butonu facebook, twitter ve instagram yok.Bu özelliğiyle de adete başlı başına bir yenilik, tebrikler…

Yazbee kullanıcıları için mavi veya sarı onay rozeti verecek olması gerçekten çok süper olacak, gerçek kullanıcı olduğunu göstermesi açısından bir çok kişi sırf bu özelliği için bile platforma üye olacaktır.Zaten rakip sosyal ağlarda facebook, twitter ve instagram da onay rozeti almak çok zor

Yazbee kullanıcı yoruma kapatma özelliğiyle de oldukça dikkat çekiyor ve çok beğendiğim bir özellik olmuş.

Yazbee kullanıcıları ayrıca beğenmeme yani dislike özelliği de çok güzel düşünülmüş. Dislike atanın görünmemesi de gayet başarılı bir düşünce olmuş.Bu özellikle instagrama karşı oldukça iddialı bir çıkış yakalamış, instagramda sadece kalpli beğen seçeneği var.

Yazbee kullanıcıları beğendikleri gönderileri kendi profillerinde tekrar paylaşabilme yani retweet yapabiliyor, bu bakımdan twitter ile benzer olurken instagramda buna repost deniyor ve instagramda beğendiğiniz gönderileri böyle bir butona basarak paylaşamıyorsunuz, kullananlar çok iyi bilirler repost diye bir çok uygulama var onlardan birisini yükledikten sonra repost yapabiliyorsunuz hele ki video paylaşacaksanız tam bir işkence bu işlem, videoyu indirip yüklenerek repost yapılıyor…

Yazbee ilerleyen günlerde hikaye paylaşma özelliği şeklinde bir şey devreye almasını bekliyorum, malum facebook, instagram ve whatsapp daçok popüler olduğundan burada da tutacak bir özellik olarak düşünüyorum.

Yazbee ayrıca facebook da bolca kullanılan yer bildirimi konusu üzerine de çalışıp bu özellikleri de aktif ederse ileriye dönük büyük bir adım atmış olacaktır.Yani bir çeşit foursquare gibi yer bildirim gerekiyor, facebook bunu çok başarılı yaptı ve google haritalar yer bildirimini bile sollamış durumda, eğer bu konuda yazbee adım atarsa bir çok firma burada olmak için kesin gelecektir.

Yazbee reklam yayıncısı olacağı günleri şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum, bakalım nasıl bir şey yapacaklar.Aklıma gelenler şimdilik bunlar olup sizinde eklemek istediğiniz şeyler varsa aşağıya yorum kısmına mesajlarınızı bekliyorum.

Yerli Youtube Yazbee TV Çok Yakında Başlıyor

YERLİ YOUTUBE “YAZBEE TV” ÇOK YAKINDA BAŞLIYOR

Geçtiğimiz günlerde Arif  Ünver Yazbee TV adında bir video içerik platformu üzerinde çalıştıklarını ve ilerleyen günlerde yayına alınacağından bahsetti.Yazbee TV muhtemelen 2019 Aralık sonuna doğru veya 2020 Ocak ayı başında hizmete girmiş olur.Üniversiteli gençlerle yapılacak konferanslarda en çok merak edilen konu bu olacak gibi.Başkalarını bilemem ama bizim gibi youtube bolca video içerik üretenler için bu çok güzel bir gelişme olduğunu düşünüyorum.Belki ilerleyen dönemlerde video içeriklerden aynı youtube gibi para kazanma imkanı olacağını düşünüyorum.Tabi bunlar sadece bizim düşüncelerimiz bakalım konferansa katılınca neler olacak merakla bekliyoruz.Sizlerin de tahminlerini aşağıya yorum olarak yazabilirsiniz.

Yerli Sosyal Medya Yazbee Üniversiteli Gençlerle Konferanlarda Buluşacak

Yerli Sosyal Medya Yazbee Üniversiteli Gençlerle Konferanlarda Buluşacak

https://isacoturoglu.com.tr/yorum/yazbee-universite-konferanslari.html

Web Sitenize Yazbee Paylaş Butonu Eklemek

Web Sitenize Yazbee Paylaş Butonu Eklemek

https://isacoturoglu.com.tr/code/sitenize-yazbee-paylas-butonu-eklemek.html

Yerli Antivirüs Programı DevSecure isacotur Avm'de

Yerli Antivirüs Programı DevSecure isacotur Avm’de

https://www.isacoturavm.com/blog/yerli-antivirus-programi-devsecure-isacotur-avmde/

Yerli Antivirüs Programı DEV SECURE İndirim Kodu

Yerli Antivirüs Programı DEV SECURE %40 İndirim Kodu

https://isacoturoglu.com.tr/sale/yerli-antivirus-programi-dev-secure-indirim-kodu.html

Yatırım Teşviki Alan Türkiye’nin En Popüler Dizini “Yetita” Yenilendi

Yatırım Teşviki Alan Türkiye’nin En Popüler Dizini “Yetita” Yenilendi

https://isacoturoglu.com.tr/code/ads/yatirim-tesviki-alan-turkiyenin-en-populer-dizini-yetita-yenilendi.html

YouTube Abone Kasma Siteleri 2020

YouTube Abone Kasma Siteleri 2020

https://isacoturoglu.com.tr/code/youtube-abone-kasma.html

İnstagram Takipçi Kasma Siteleri

İnstagram Organik Takipçi Kasma Siteleri

https://isacoturoglu.com.tr/code/instagram-organik-takipci-kasma-siteleri.html