Yerli Sosyal Medya Platformu “Yazbee” Hakkında Tüm Detaylar

Kapanan Finkafe sosyal ağının yaratıcıları tarafından yeniden elden geçirilip facebook, twitter, instagram karışımı bir uygulama diyebiliriz. Yazbee marka tescili Mobifin firmasına ait olup kamera karşında açıklamalarda bolca kurucu ortaklarından olan Arif Ünver’i gördük.

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee isacotur Blog

Yerli Sosyal Medya Platformu “Yazbee”

Yerli Sosyal Medya Platformu "Yazbee"

Türk girişimci ve mühendisleri ‘Yazbee‘ adını verdikleri yerli sosyal medya platformu geliştirdi. Türkiye’de sosyal medyanın yoğun kullanımı ve kullanıcı sayısının yüksekliği nedeniyle 2016 yılında Mobifin A.Ş. isimli şirket kurduklarını ifade eden Yazbee platformu kurucu başkanı Arif Ünver, 2020’in sonuna kadar 30 milyon kullanıcıya ulaşmayı amaçladıklarını belirtiyor.

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee Özellikleri

SLOGAN SEN YAZ DİYE

3 buçuk yıldır ürün üzerinde çalıştıklarını ve platformun son haline geldiğini aktaran Ünver, Sloganımız #senyazdiye Yazbee’yi oluşturduk. Alt yapıya çok önem verdik. Şu anda Türkiye’deki 50 milyon sosyal medya kullanıcısına hizmet verebilecek alt yapısı olduğunu belirtti.

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee Özellikleri

Yazbee Kategori Takibi

Tüm sosyal medya platformlarında olduğu gibi Yazbee’de de kişi takibi olduğunu söyleyen Ünver, “Haber, magazin, spor, siyaset, kariyer, teknoloji, genç ve mizah gibi toplumun her kesimini ilgi duyduğu 24 konu başlığı belirledik. Kullanıcılar isterlerse kişi takip etmeden ilgi alanlarına göre konu başlıklarını takip ederek paylaşımları görebilirler.

Yazbee Beğenmeme / Dislike

Yazbee Beğenmeme / Dislike

Ünver, “Ayrıca popüler kullanıcılar paylaşımlarının altına kendilerine yazılan hakaret mesajlarından rahatsızlar. Bunun için ‘yoruma kapalı paylaşım’ seçeneği getirdik. Kullanıcılar paylaşımları yoruma kapalı bir şekilde yapabilir. Diğer taraftan ‘beğenmeme’ seçeneğimiz var. Kullanıcı paylaşımını beğenenlerin kim olduğunu görebilir ama beğenmeyenleri göremez. Böylece insanlar rahat bir şekilde kendilerini ifade edebilecek. Çalışmalarımız devam ediyor, yeni özellikler de kazandıracağız” dedi.

Yazbee İngilizce Dil Seçeneği

Yazbee İngilizce Dil Seçeneği

Platformdan para kazandıkça yatırım yapacaklarının altını çizen Arif Ünver, “Yatırım yaptıkça istihdam yaratacağız. Nitelikli 500 mühendise, gence istihdam sağlama potansiyelimiz var. Gençler sosyal medyayı yine kullansın ama Türkiye para kazansın. Sadece Türkçe yayına çıkmadık, İngilizce dil seçeneğimiz de var. Global hedefimizi Türkiye ile eşzamanlı yürüteceğiz” dedi.

Yazbee Bot Hesaplara Karşı

Yazbee Bot Hesaplara Karşı

Yazbee sunucu altyapısının Turkcell Gebze veri merkezinde yer aldığını dile getiren Ünver, “Mutluyuz çünkü uygulamayı Türk mühendisleri ve girişimcileri yaptı. Ama bu gelişim süreci yaptık oldu, bitti değil çalışmalar devam ediyor. Dünyada robot hesap sayısının sıfıra en yakın olduğu uygulama biziz. Çünkü alt yapımız buna göre dizayn edildi. Verilerimiz Türkiye sınırları içerisinde saklanıyor yani güvende” dedi.

Yazbee 2020 Yılı Hedefleri, SOSYAL MEDYA PAZARI

Yazbee 2020 Yılı Sosyal Medya Hedefleri

Türkiye’de 50 milyon sosyal medya kullanıcı olduğunu söyleyen Arif Ünver, “Bunun 37 milyonu 13 yaş üstü. 2020 yılının sonuna kadar hedefimiz, Türkiye’de 30 milyon kullanıcıya ulaşmak. Fakat biz sadece Türkiye’yi hedeflemiyoruz. Yakın coğrafyada Balkanlar, Orta Doğu, Kafkaslara da ulaşmayı amaçlıyoruz. Yakın coğrafyadaki sosyal medya kullanıcı sayısı 283 milyon. Biz 200 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyoruz. Türkiye için moral ve motivasyon kaynağı olacağına inanıyoruz” dedi.

Platformla birçok ilki başaracaklarını söyleyen Ünver, “Yazbee ülkemizin ilk unicorn (1 milyar dolarlık şirket) olabilir. 2020 sonunda 1 milyar doların üzerinde piyasa hedefimiz var. 2022-2023 yıllarında ise yakın coğrafya kullanıcı sayısıyla birlikte 10 milyar dolarlık piyasa değeri hedefimiz var” ifadelerini kullandı.

Yazbee ❤ Profil Onay Rozeti: ✓Mavi Tik ✓Sarı Tik

Yazbee ❤ Profil Onay Rozeti: ✓Mavi Tik ✓Sarı Tik

Yazbee kullanıcılarının en çok merak ettiği ve sorduğu konulardan birisi de profil olan rozetleri konusu olup  Arif Ünver yapmış olduğu paylaşımla konuya açıklık getirdi ve müjdeyi verdi.

Değerli #yazbee ailesi bu sarı tik olayını çok dert etmeyin, şartları yerine getiren herkes alacaktır lakin bu sarı tik takipçi sayısı ile alakalı değil, hukuki şartları olan bir konu, şu an çok daha öncelikli konular üzerindeyiz, tüm Türkiye ye sarı tik sahibi yapacağız söz 

Biz bu yazıyı yazdığımız günlerde onay rozeti şartları daha açıklanmadı ama yazbee hesap açan ve mavi doğrulama rozeti alan tv kanalları veya ünlü isimler görüyoruz.Görünüşe göre sarı onay rozetlerini bizim gibi kullanıcılara bol bol vereceklerini söylüyorlar. Sosyal medyada sizlerde iyi bilirsiniz ki onay rozeti almak çok ama çok zordur eğer Yazbee bu konuda çok esnek davranırsa büyük kitleler tarafından merak uyandıracaktır.

Arif Ünver Yazbee Tv Kanalları Röportajları

Arif Ünver Yazbee Tv Kanalları Röportajları

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee isacotur Blog Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee isacotur Blog

YAZBEE isacotur Takip Et Takip Et: www.yazbee.com/isacotur/

Yerli Sosyal Medya Platformu Yazbee

Yazbee En İlgi Çekici Özelliklerini Yorumladık

Yazbee görüntüsü twittere benziyor ama instagram ve facebook özelliklerini de içine aldığı için çok kullanım açısından kullanıcıları cezbediyor.

Yazbee yazı olarak twitter da olduğu gibi harf karakter sınırlaması var 280 adetle sınırlı, ilerleyen günlerde bu harf sınırı biraz daha artırılırsa güzel olur.

Twitter da paylaşılan bir youtube videosunu twitterdan çıkmadan izlenebiliyor malesef bu özellik Yazbee de yok, eklenirse çok güzel olur, özellikle video izlenme sayısını artırmak isteyen hatırı sayılır youtuber var ve izleme kasmak için her gün çeşitli uygulamalar ve siteleri kullanıyorlar.Eğer bu özellik aktif olursa kullanıcı patlaması yaşanacaktır yazbee de 😉

Twitter da popüler konuları belirten taglar Yazbee de yer alıyor. Ayrıca 24 adet kategori başlığının olması da büyük bir avantaj sağlıyor.

Facebook gibi 5-10 dakikalık uzun videolar yüklenemese de 1 dakikadan daha fazla videolar yükleyenleri gördüm bu özelliğiyle de instagrama fark atmış görünüyor, en fazla kaç dk video yüklemeye izin verdiğini bilmiyorum ama video yükleme uzunluğu fazla olursa twittere de fark atabilir.

Yazbee Video İndir Butonu

Yüklenen videolarda ayrıca bir özellik daha var indir butonunun olması harika bir şey, bu şekilde direkt indir butonu facebook, twitter ve instagram yok.Bu özelliğiyle de adete başlı başına bir yenilik, tebrikler…

Yazbee kullanıcıları için mavi veya sarı onay rozeti verecek olması gerçekten çok süper olacak, gerçek kullanıcı olduğunu göstermesi açısından bir çok kişi sırf bu özelliği için bile platforma üye olacaktır.Zaten rakip sosyal ağlarda facebook, twitter ve instagram da onay rozeti almak çok zor

Yazbee kullanıcı yoruma kapatma özelliğiyle de oldukça dikkat çekiyor ve çok beğendiğim bir özellik olmuş.

Yazbee kullanıcıları ayrıca beğenmeme yani dislike özelliği de çok güzel düşünülmüş. Dislike atanın görünmemesi de gayet başarılı bir düşünce olmuş.Bu özellikle instagrama karşı oldukça iddialı bir çıkış yakalamış, instagramda sadece kalpli beğen seçeneği var.

Yazbee kullanıcıları beğendikleri gönderileri kendi profillerinde tekrar paylaşabilme yani retweet yapabiliyor, bu bakımdan twitter ile benzer olurken instagramda buna repost deniyor ve instagramda beğendiğiniz gönderileri böyle bir butona basarak paylaşamıyorsunuz, kullananlar çok iyi bilirler repost diye bir çok uygulama var onlardan birisini yükledikten sonra repost yapabiliyorsunuz hele ki video paylaşacaksanız tam bir işkence bu işlem, videoyu indirip yüklenerek repost yapılıyor…

Yazbee ilerleyen günlerde hikaye paylaşma özelliği şeklinde bir şey devreye almasını bekliyorum, malum facebook, instagram ve whatsapp daçok popüler olduğundan burada da tutacak bir özellik olarak düşünüyorum.

Yazbee ayrıca facebook da bolca kullanılan yer bildirimi konusu üzerine de çalışıp bu özellikleri de aktif ederse ileriye dönük büyük bir adım atmış olacaktır.Yani bir çeşit foursquare gibi yer bildirim gerekiyor, facebook bunu çok başarılı yaptı ve google haritalar yer bildirimini bile sollamış durumda, eğer bu konuda yazbee adım atarsa bir çok firma burada olmak için kesin gelecektir.

Yazbee reklam yayıncısı olacağı günleri şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum, bakalım nasıl bir şey yapacaklar.Aklıma gelenler şimdilik bunlar olup sizinde eklemek istediğiniz şeyler varsa aşağıya yorum kısmına mesajlarınızı bekliyorum.