Google Webmaster Tools Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Google üzerinden sitemize gelen linkleri red etmek için Google Link Reddetme (Disavow Links) Aracını kullanıyoruz. Son zamanlarda web sitenizi Black Hat SEO gibi zararlı yöntemlerden korumak için kullanılan bir araç haline geldiğini de hatırlatmak isterim.

Google Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Google Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Öncelikle google oturumunuzu açın

Sonra google webmaster tools diye (google da taratınca çıkıyor)

Eğer Google Search Console da birden fazla siteniz varsa işlem yapmak istediğiniz siteyi seçin.

Bağlantılar sekmesine tıklayın, en çok bağlantı veren siteleri inceleyin.

***Web sitenize backlink veren tüm siteleri listelemiş oluyorsunuz. Buradaki listeye bakarak hangilerinin sitenize yarar sağlayacağını hangilerinin de sitenize zarar vereceğini inceleyebilir ve masa üstünde not defteri oluşturup buraya aşağıdaki gibi kayıt edin url adreslerini.

Google Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki örnekteki gibi ister site url adresini isterseniz domain adresini reddebilirsiniz, tek yapmanız gereken .txt uzantılı şekilde bir dosya oluşturmanız gerekiyor.

.txt” dosyasını kayıt ettikten sonra google.com/webmasters/tools/disavow-links adresine gittiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Ok ile göstermiş olduğumuz yerden işlem yapacağınız web sitesini seçerek hemen yanında “Bağlantıları Reddet”e tıklayın.

Google Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Google Webmaster Tools Disavow Links Nasıl Kullanılır?

“Dosya Seç”e tıkladığınızda engelleme listesini seçip “Gönder”e tıklayın. Dosya yüklendiğine dair bir bilgi alacaksınız. Bu bilgiden sonra “Bitti”ye tıklayarak işleminizi sonlandırın.İşlem bu kadar, gönderilen disavow linkler kontrol edildikten sonra silinecektir.

Google Spam Report - Google Site İhbar - Google ye Siteyi Şikayet Etme

Google Spam Report – Google Site İhbar – Google ye Siteyi Şikayet Etme

Google Site İhbarı, Google’ye Siteyi Şikayet Etme veya Google Spam Report işlemi hakkında kısaca bilgi verecek olursak www.google.com/webmasters/tools/spamreport adresini girip hangi konuda şikayetiniz varsa ilgili bölümden google’ye siteyi şikayet edebilirsiniz.Örneğin rakip sitenin fother kısmında backlink çıkışı tespit ederseniz, bunu google’ye şikayet ederken Ücretli Bağlantılar kısmından (Bu sayfa, bağlantılar alıyor veya satıyor.) şikayetinizi yapabilirsiniz.

Google’ye Siteyi Şikayet Etme veya Google Spam Report işlemi hakkında forumlarda şikayet eden kişilerin paylaşımlarında fother kısmındaki backlink çıkışından dolayı yapılan şikayetlerinin 1 hafta içinde incelenip, spam içerikleri olan sitenin sıralamasının çok gerilere düştüğü şeklinde yorumlara yer veriliyor. Ayrıca web sitenizden link çıkışı yaparken bu tür linklere rel=”sponsored” olarak çıkılarak sorunun önüne geçilebileceğinden bahsediliyor.

Google nofollow, ugc, sponsored Nasıl Kullanılır?

Google nofollow, ugc, sponsored Nasıl Kullanılır?

1 Mart 2020’de Google, tarama ve dizine ekleme amacıyla rel = nofollow’u bir ipucu olarak kullanmaya resmi olarak başladı. SEO değerlerinin link verilen siteye aktarılmaması için kullanılan NoFollow linklere ek olarak UGC ve Sponsored bağlantı kategorileri de eklendi. Aşağıda bu bu linkleri kısa kısa nasıl kullanıldığını kontrol edebilirsiniz.

rel=”ugc” nedir?

UGC yani “User Generated Content” ne anlama geliyor? Kullanıcıların ürettiği içerik veya yorumlarda artık ugc etiketini kullanmamız gerekiyor. Daha önceleri seo çalışmalarında link çıkışı ve backlinkler “NoFollow” şeklinde gösteriliyordu. Artık kullanıcıların ürettiği içerikler ve yorumlarda ugc etiketi kullanarak bu linklerin üyeler, misafirler tarafından paylaşıldığını Google’a bildirmek için kullanılmaya başlandı.

  rel=”ugc” 

rel=”sponsored” nedir?

Eskiden web sitelerinden reklam veren siteye çıkışı yapılan backlinkler ya nofollow ya da dofollow olarak belirtiliyordu.Google son güncelemesiyle birlikte bu konu da önemli bir değişikliğe giderek rel=”sponsored” etiketlerini kullanıma açtı.Yani sponsor reklam ve linklerde rel=”sponsored” etiketini kullanabilirsiniz.

  rel=”sponsored” 

rel=”nofollow” nedir?

Nofollow link sayfanızda bulunan puanın (alexa değeri, PA ve DA değeri gibi sitenizin otoriter puanlarını) link verdiğiniz bir başka sayfaya aktarılmasını engeller.Yani web sitenizden rel=”nofollow” link çıkışı yapabilirsiniz ve bunu backlink olarak saymaz.

rel=”nofollow”

Google Ban Nasıl Kaldırılır

Google Ban Nasıl Kaldırılır?

https://isacoturoglu.com.tr/code/google-ban-nasil-kaldirilir.html

Arama Motorlarına Toplu Ping Atmak

Arama Motorlarına Toplu Ping Atmak

https://isacoturoglu.com.tr/code/arama-motorlarina-toplu-ping-atmak.html

Ücretsiz Dizin Siteleri Hangileri? Kaliteli Türkçe Dizin Siteleri?

ÜCRETSİZ DİZİN SİTELERİ HANGİLERİ?

https://isacoturoglu.com.tr/code/ucretsiz-dizin-siteleri.html

YouTube Abone Kasma Siteleri 2020

YouTube Abone Kasma Siteleri 2020

https://isacoturoglu.com.tr/code/youtube-abone-kasma.html

İnstagram Takipçi Kasma Siteleri

İnstagram Organik Takipçi Kasma Siteleri

https://isacoturoglu.com.tr/code/instagram-organik-takipci-kasma-siteleri.html