Google Webmaster Tools Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Google üzerinden sitemize gelen linkleri red etmek için Google Link Reddetme (Disavow Links) Aracını kullanıyoruz. Son zamanlarda web sitenizi Black Hat SEO gibi zararlı yöntemlerden korumak için kullanılan bir araç haline geldiğini de hatırlatmak isterim.

Google Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Google Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Öncelikle google oturumunuzu açın

Sonra google webmaster tools diye (google da taratınca çıkıyor)

Eğer Google Search Console da birden fazla siteniz varsa işlem yapmak istediğiniz siteyi seçin.

Bağlantılar sekmesine tıklayın, en çok bağlantı veren siteleri inceleyin.

***Web sitenize backlink veren tüm siteleri listelemiş oluyorsunuz. Buradaki listeye bakarak hangilerinin sitenize yarar sağlayacağını hangilerinin de sitenize zarar vereceğini inceleyebilir ve masa üstünde not defteri oluşturup buraya aşağıdaki gibi kayıt edin url adreslerini.

Google Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Yukarıdaki örnekteki gibi ister site url adresini isterseniz domain adresini reddebilirsiniz, tek yapmanız gereken .txt uzantılı şekilde bir dosya oluşturmanız gerekiyor.

.txt” dosyasını kayıt ettikten sonra google.com/webmasters/tools/disavow-links adresine gittiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa çıkacaktır. Ok ile göstermiş olduğumuz yerden işlem yapacağınız web sitesini seçerek hemen yanında “Bağlantıları Reddet”e tıklayın.

Google Disavow Links Nasıl Kullanılır?

Google Webmaster Tools Disavow Links Nasıl Kullanılır?

“Dosya Seç”e tıkladığınızda engelleme listesini seçip “Gönder”e tıklayın. Dosya yüklendiğine dair bir bilgi alacaksınız. Bu bilgiden sonra “Bitti”ye tıklayarak işleminizi sonlandırın.İşlem bu kadar, gönderilen disavow linkler kontrol edildikten sonra silinecektir.