Başkent’te 3.Sivas Tanıtım Günleri 2016

Başkent Ankara’da Sivas Günleri 3 uzunca bir geçen 4 yılın ardından tekrardan Ankara’da düzenlendi.Sivas Günlerine  01/04 Aralık 2016 tarihleri arasından Ankara AKM fuar alanında yapıldı.Katılamayanlar için ben de AKM fuarını gezip sitemde her zaman olduğu gibi uzunca ve titizce bir çalışma ile yer ayırdım.
Ruan Organizasyon tarafından organize edildi,  Ankara Sivaslı Dernekler Federasyonu tarafından desteklendi.

Ankara’da Sivas Günlerini 1.Günü sadece 1 saat ayırabildim.Sivas Günlerine 2.gününde akşam üzeri tekrar gittim.Önce Sivas günlerinde çektiğim videooları youtube sayfama attım.Sonra Sivas günleri için oluşturduğum bu sayfada detaylıca akıcı bir dille yorumlamaya çalıştım.Umarım keyifle okur ve yorumlarsınız.

Sivas Günleri Ankara Fuar Girişi İlçe Tanıtım Alanları

Ankara’da buz gibi havaya rağmen Sivas Günlerinde ziyaretçiler fotoğraf çektirme inadını sanırım görebilmişsinizdir.Bana göre bunlar olsa olsa Sivaslı olabilir.Yanılıyor muyum? Memleket hasretiyle yanıp tutuşan Sivaslılar Başkent Ankara’da anın tadını çıkarıyorlar.

sivas çiçek tuzu

Sivas Tuzu Çankırı Tuzuna rakip mi oluyor?

Sivas Çiçek Tuzu standı girişte ilk karşımıza çıkan stant olup çok başarılı bir yere konumlandığı gözümden kaçmadı.Çünkü ziyaretçi aklı ve bedeni dinç iken doğru bir bilgilendirme ile çok başarılı bir tanıtım yapılabileceği kanaatindeyim.Sivas Çiçek Tuzu 1946 yılından itibaren faaliyet gösteriyormuş.İnternet sitesini inceledim ve facebook sayfalarını da inceledim.Güncel bilgiler paylaşıyorlar.Yukarıdaki video da Sivasın Türkiye’nin en zengin tuz bölgesi olduğu bilgisi veriliyor, ne derece doğrudur bilemiyorum rakamlara bakılması gerekir.Herkesin aklında başarılı tanıtımlarıyla son zamanların yükselen tuz markalı ili Çankırı Tuzu fuarda olmasa bile adı ile bilinirliği bakımından sıkça telaffuz edilmeye devam ettiğini, kulaklarımla bu gün bir kez daha işittim.

Sivas Çiçek Tuzu 84 mineralli tuzu sadece kendileri ürettiğini iddia etmeleri doğrusu kafamı karıştırdı.Esmer Tuzu ürettiklerini de söylediler çünkü stantlarında var, ama esmer tuzla diğer tuz arasındaki farkı sorduğumda detaylı bilgi alamadım.Evet yanlış duymadınız, bana ve diğer ziyaretçilere de aynı şekilde esmer tuz ile beyaz tuzun ambalajındaki değerli gösteriyorlar.Sanki oraya gelen herkes doktora bilgisi var zannediyorlar herhalde!Lütfen bilen varsa bu tuz konusunu sayfa altına yorum bekliyorum.Sosyal medyada paylaşımlarını da inceledim.Bir çok haber kanalına, gezi ve yöresel yemek gibi programlara haber konusu olmuşlar.Sivas Çakrı bölgesinde bulunan tuzladan üretim sağlanıyormuş.

Gedik Ovasının Sesi Şiir Kitabı yazarı Muhittin Akdemir

Gedik Ovasının Sesi Şiir Kitabı yazarı Muhittin Akdemir

Sivas Günlerinde Şarkışla ilçesi Gülseher kasabasında yaşayan emekli müfettiş Muhittin Akdemir ile kısa bir sohbetimiz oldu.Geçmişte biriktirmiş olduğu şiirleri emekli olunca bir araya getirerek ilk yayınladığı şiir kitabının tanıtımı için Sivas Günlerinde onun standını da ziyaret etmeden geçmedim.Haydi şiir severler destek için Sivas Günlerinde Gedik Ovasının Sesisizinle buluşmayı bekliyor.

Şirin Baba Sivas Bıçakcılık

Şirin Baba Sivas Bıçakçılık

Ankara Sivas Günlerinde karşımıza çıkan Şirin Baba Sivas Bıçağına ziyaretçiler yoğun ilgi gösterdi.Namı diğer Erdoğan Güzel Beyle kısa ve hoş bir video çekimimiz oldu.Zaten herşeyi kendisi anlattığı için benim bir şey yazmama gerek var mı bilemiyorum.

Sivas Arı Yetiştiriciliği Birliği Tanıtım Standı

Sivas Arı Yetiştiriciliği Birliği Tanıtım Standı

Sivas İli Arı Yetiştiriciliği Birliği Başkanı Yılmaz Doğan bize Sivas’da Arıcılık faaliyeti ve yaşadıkları sorunlar hakkında detaylı bilgiler verdi.Hatta ziyaretçiler fuarda birden fazla bölgenin balının bulunduğunu Sivas ile ilgisi bulunmamasına rağmen İl Tanıtım Günlerinde neden oldukları konusunda şikayet edenleri de duydum.Aynı durumdan Birlik Başkanı Yılmaz Beyde çok şikayetçiydi.

Sivas Spor Ankara'da Sivas Günlerinde

Sivas Spor Ankara’da Sivas Günlerinde

Tuğba Akabe Süt Ürünleri Sivas Günlerinde

Tuğba Akabe Süt Ürünleri Sivas Günlerinde

Tuğba Akabe Süt ürünleri Dünya standartlarında üretim yapan bir firma olup mozerella peynir ihracatında  Sivas’ın ilk, Türkiye’nin 4. büyük fabrikasıymış. Ürünlerini Malezya, Tayland,Singapur,İran,Azerbaycan ve İngiltere gibi ülkelere ihracat yapılıyormuş. Kendilerinden firma hakkında kısa bir video çekmek istediğimi belirtmeme rağmen pek ilgi göstermediler.Evet  yanlış duymadınız.Çeşitli bahanelerle falan geçiştirmek istediler.Tv kanalından aşağısına sanırım röportaj vermiyorlar!Erdi Er beye selamlarımızı bizzat buradan iletmek isteriz.Onlar bir ayıp yaptılar ve bunu bu seferlik görmezden geliyoruz (Blog yazanlar olarak).Bize röportaj vermediler fakat bizde bir tv kanalına fuarda vermiş oldukları tanıtıcı röportajı bularak, itibarı iade edelim istedik.Tuğba Akabe süt ürünlerine kardeş markası olan Sütçü Dede olup Er Holding çatısı altında üretimlerine devam ediyormuş.Ayrıca firmanın facebook sayfasını göremedim.Yurt dışına satış yaptıkları için açma gereği duymamış olabilirler.

Sivas'ın İlk Tescilli Köftesi Ankara'da

Sivas’ın İlk Tescilli Köftesi Ankara’da

Sivas’lı Köfteci Kenan Usta

İlay Kışburnu Marmelatı Sivas Günlerinde

İlay Kuşburnu Marmelatı Sivas Günlerinde

Zaradan Bal Sivas Günlerinde

Zaradan Bal Sivas Günlerinde

Zaradan Bal Ankara Akm İl Tanıtım Günlerinde karşılaştığım için kısa kısa videoları çekmiştim.Şimdi o videoları bu sayfada bir araya getiriyorum.Fikret Yurttaş Bey, 12 yıldır gezgin arıcılık yapıyor.Arıların kışın Hatay bölgesinde, yazın Sivas Zara bölgesinde bulunuyormuş. https://isacoturoglu.com.tr/bal/zaradan-bal-fikret-yurttas.html

Pezik Pancar Turşusu Ankarada Sivas Günlerinde

Pezik Pancar Turşusu Ankara’da Sivas Günlerinde

Uzaktan baktığımda bir an fasülye turşusuna benzettim ama fiyatını görünce fuarda bu kadar ucuza fasülye turşusu mu olur diye düşünüp hemen standa yaklaştım.Meğer benim fasülye turşusuna benzettiğim şey pancarın dalından yapılan pezik turşusundan başkası değilmiş.İsmini ilk defa duyduğum pezik pancar turşusu Sivas’da en fazla tüketilen turşu çeşidiymiş. En çok saşırdığım şeylerden birisi de buydu.Nasıl Ankara’da Çubuk turşusu en çok tercih ediliyorsa Sivas’da da pezik turşusu tercih ediliyormuş.Çok ilginç değil mi? Temin etmek isteyenler için internet sitesi: www.sivaspeziktursusu.com/

Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi Sivas

Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi Sivas Günlerinde

Sivas Yıldız Dağı Kayak Merkezi yeni hizmete başlamış olup çiçeği burnunda yeni bir destinasyon noktasıdır. Günü birlik turlarla kayak yapmak isteyenlere 2000 kişiye kadar hizmet verebiliyormuş.Ama otelde yatmak için gelenler 100 yatak kapasiteli olduğunu belirtmekte fayda var.Tabi bu rakam ilerleyen yıllarda taleble orantılı artacaktır.Gelecek yıl için hazır hale getirilecek ailenizle kalabileceğiniz apart tarzı 40 adet dağ evinin yapımı da devam ediyormuş.Buradan müjdesini de verelim  Otellerin bulunduğu alanda kapalı bir buz pistinin olması beni çok şaşırttı.Sanırım yazında Yıldız Dağı kayak merkezine ziyaretçi çekebilmek için düşünülmüş olsa gerek.Ayrıca Yıldız Dağındaki otelin içinde hamam ve sahunası bulunuyormuş.Video da Sivas’da bulunan iki  termal otelden bahsetmiştik.Bunlar Yıldız Dağı kayak merkezine 10 dakika mesafede olan Bilici Termal Otel ve 25 dakika mesafede olan Sivas Termal Oteldir. Yıldız Dağı kayak merkezi için www.yildizdagikayakmerkezi.com tıklayın.

Rezervasyon yaparken telefonla yaparak daha ucuza konaklama alabileceğinizi unutmayın.İnternet sitelerinden rezervasyonda aracı oldukları için firmalar komisyon ücreti ödüyorlar.Bu durumdan hoşlanmayan firmalar size indirim konusunda daha sıcak davranacaklarına emin olabilirsiniz. Bu hatırlatmadan sonra bir bilgilendirme mesajımız var.Yukarıdaki video da dikkatinizi çektimi bilemiyorum ama Yıldız Dağı kayak merkezi hakkında bilgi veren görevli kameramıza görünmek istemediğini belirtti.Zar zor ikna ederek yukarıdaki video çektim.Görevlinin yüzünü görmeseniz de biz bilgi vermek adına üzerimize düşeni fazlasıyla yaptığım kanaatindeyim.
Bize bilgi veren personel daha önce ılgaz dağında uzun yıllar çalıştığı bilgisini de bizle paylaştı.Bu konuda kısa bir sohbetimiz bile oldu. https://isacoturoglu.com.tr/gezi/ilgaz-dagindaki-oteller.html

Güler Sucukları Sivas Günlerinde

Güler Sucukları Sivas Günlerinde

Güler sucukları bir aile şirketi olarak 1994 yılında kurulmuş.En çok dikkatimi çeken şeyse reklam filmi oldu. Reklam Sloganı çok başarılı olduğunu gördüm.Kimin aklına gelip yaptığı merak konusu olmakla birlikte “Hayatınızda hiç Güler Sucuk yemediyseniz, Ben sucuk yedim demeyin! Yoksa size herkes Güler     ” şeklinde bitiş kısmı bi harika olmuş.

Sivas Divriği Ulu Camii

Sivas Divriği Ulu Camii

Yıldızeli YeniHan Bebekleri

Sivas Yıldızeli Yeni Han Bebekleri

Fuarda çok fazla ilgi çeken Yeni Han bebekleri hakkında fazla bir bilgi alacak zamanım olmadı.Yarım yamalak bir video çekmeye çalıştım.Video da izlediniz Ayşe hanım bölgedeki kadınları örgütleyerek el işi yapmaya teşvik etmiş.Sonrasında ise yörede giyilen kıyafetlerin minik bir minyatürü gibi yapmaya başlamışlar.Fuarlarda yoğun ilgi görünce 2012 yılında patentini tescil ederek Yeni Han Bebekleri olarak marka olmuşlar. Yeni Han bebekleri hakkında daha fazla bilgi almak isterdim ama yanlış zamanda standa olduğum için sadece aşağıdaki video çekebildim.Ayşe hanımla sıkı bir diyalog içinde olan hanım efendi Altındağ Belediyesinin Altın köy(Ankara‘nın ilk açık hava müzesi Köy park) projesi için iş birliği ve destek konusunda neler yapılabileceği konuşuluyordu. Anladığım kadarıyla Yıldızeli ilçesi bayanlarına ilerleyen aylarda Ankara Altın Köy yolu görünecek gibi.Çünkü tüm yemek, konaklama Altındağ Belediyesi karşılıyormuş, sadece bayanlar ulaşım ücretini ödemeleri gerekiyor.Onu da artık Yıldızeli Belediyesi sponsor oldu mu bu iş tamam demektir. Altın köyde ise Yıldızeli’li bayanlara 2 ile 9 gün arası değişen hızlandırılmış kurslar ile profesyonel destekle yeni bakış açıları kazandıracak.Ve bunların paraya dönüşmesine de destek olunacak etkinliklerde yer almaları sağlanacakmış.Merak edenler buraya tıklayarak detaylı bilgilere ulaşabilir www.altinkoy.tc/ YeniHan Bebeklerini temin etmek için de Ayşe hanıma www.yildizeli.gov.tr/yenihan-bebekleri tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Engür Organik Bal Sivas

Engür Organik Bal Sivas Günlerinde

YHT Sivas’a Çok Yaklaştı

Zazel'la Keçi Boynuzu Kremasını İnceledik

Zazel’la Sivas Günlerine Damga Vurdu

Zazel’la kremanın doğuş hikayesi Düzce Boğaziçi Beldesinde yaşayan Hüseyin Tatar beyin keçi boynuzundan krema yapma fikriyle başlamış.Hüseyin bey aynı zamanda esnaf olup, şu günlerde yeni ürünü olan Zazella’yıtanıtmakla meşgüller.Yerel haber sitelerine “evinin altına 250m² tesis kurup üretim yaptı” haberiyle manşet olmuş.Ar-Ge çalışmaları ve üretim için KOSGEB kredisyle sağlamış.Zazella’yı Mersin Üniversitesinde geliştiren ürün Türkiye geneli patenti bulunuyor.

Ankara’da Sivas Günlerine Damga Vuran Zazel’la

  

Zazella’yı Sizler İçin Tatdık

 

Sivas Günleri Fuar Analizi

Fuarda dikkatimi çeken şeyleri bu bölümde kısa kısa paylaşmak isterim.
1.Genel anlamda il tanıtım günlerinde misafir katılımcıları farklı bir bölümde yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum.Çünkü ziyaretçilerin kafasını karıştırıyor!
2.Sivas için gelecekde iddaalı markası olacağına kesin gözüyle baktım Yıldız Dağı Kayak Merkezinin üzerine biraz daha emek verilmesi gerektiğini düşünüyorum.
3.Yöresel ürün olarak Pezik Turşusuna Coğrafi İşaret çalışması yapılmadıysa yapılması gerekir ve tanıtımlarda yer ayrılması markalaşma sürecini hızlandıracağı unutulmamadır.
4.Şirin Baba Bıçak simgesel işaretler veya Coğrafi işaret gibi markalaşmasına destek verilmesi gerekir.Şirin Baba için en azından bir tanıtım kitapcığı hazırlana bilir.Ve buzdolabı için magnetli kartvizit öneririm.Çünkü broşürler çoğu çöpe gidiyor ama magnetler buzdolabının kapısında karşımıza çıkacağını unutmayın!
5.Sivas Tuzunun tanıtılmasına hız verilmeli, tuz değirmeni fiyatları nedendir bilinmez maliyetinin kat ve kat üstüne satılmasına hayretle seyrediyorum. Bir günde zengin olma yolundan vaz geçilmeli!Sürdürülebilir bir satış önem arz etmekte.Sivas tuzunu tanıtımını yapan kişiler anlatmakta çok yetersiz gördüm. Cumhuriyet Üniversitesinden bu konu da destek alınmalı.İçerik üretimi içinde destek alınabilir. Esmer tuzun üzerine gidilmesi dikkat çekecek ve farklındalığı artıracaktır.
6.Tescilli köfte ve tescil alamayan köfteler arasındaki savaşa bir son verilmeli 
7.Sivas Arı Yetişticiliği Birliği gelecekteki fuarlarda mutlaka bulunması gerektiğini düşünüyorum.
8.Divriği Ulu Camii için önerim maketten bir minyatü tanınmasına daha fazla katkı sağlayacaktır.
9.YıldızeliYeniHan Bebeklerinin tanıtımı için dizilerde kullanılması sağlanarak bilinirliği artırılabilir.
10.Belediyelerin standlarında asılan yöresel kilimler ve el işleri çok göz dolduruduğunu düşünüyorum.
11.Sivas en güçlü markası Kangal köpeğine fuarda ön plana çıkan bölümdü.
12.Zazella Sivasın yeni markası olması için daha fazla destek verilmesi gerekmektedir.Mesela biz sitemizde 3 video çekip yeni bir sayfada anlatmaya çalıştım.
13.Sivas Günlerinde Sivas’ın yerel tv kanalları (Kanal 58, Vizyon 58, SRT ) aktif görev alması takdire şayandı. Bir çok ilin tanıtım günlerini gezdim ama Sivas günlerindeki gibi görmedim. Adamlar dekor bile kurmuşlar, tebrik ediyorum.
14.Pir Sultan Abdal ve Aşık Veysel standı da büyük ilgi gördü ve Aşık Veysel üzerine yazılan kitap ve CD’ler ziyaretçilerde büyük ilgi ve şaşkınlık uyandırdı.

Sivas Tanıtım Günleri 2022 Ankara

BAŞKENTTE 5. SİVAS TANITIM GÜNLERİ 2022 ANKARA

Başkentte 5. Sivas Tanıtım Günleri 22-25 Eylül 2022 tarihleri arasında Ankara Etimesgut’ta bulunan Türk Beyleri Kent Meydanı Festival Alanında gerçekleştirilecek… https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/sivas-gunleri-ankara-2022.html

Ankara Sivas Günleri 2020 Stant Rezervasyon

Ankara Sivas Günleri 2020

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-sivas-gunleri-2020.html

Ankara Akm İl Tanıtım Günleri 2018

Ankara Akm 2018 Tanıtım Günleri

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-il-tanitim-gunleri-2018.html