Sinema yapımcıları ve Türkiye’nin en büyük sinema işletmecisi Güney Koreli Mars Cinema Group arasında kavga büyürken bu kez de bilet fiyatları tartışma konusu oldu.

Sinema Filmi Yapımcıları “Mısır+Kola+Bilet” Soyguna Dur Dedi!

Türkiye’deki sinema salonlarının çok büyük bölümünü Cinemaximum markasıyla Mars Cinema Group işletiyor. Cinemaximum’un patlamış mısır ve içecek promosyonu ile birlikte promosyon bilet uygulaması, film yapımcılarının tepkisini çekiyor. Film yapımcıları, Cinemaximum’un bu uygulaması nedeniyle filmlerin gösterim tarihini erteliyor.

Cüneyt Özdemir’den Sinema Filmi Yapımcıları Krizi için Önemli Değerlendirme

Sinema sektörünün durumunu ilk dillendiren isimlerden birisi de Cüneyt Özdemir olup tesadüfen onun Youtube videosundan öğrendim.Yukarıda videosunu paylaştım baştan sonra güzel güzel Mars Cinema Group giydiriyor. Mars Cinema Group adına açıklama yapan kurumsal direktörü Aslı Irmak Acar “Cem Yılmaz olmazsa başka Cem Yılmazlar çıkartırız” açıklaması kavganın fitilini ateşledi.Daha sonra “film çekmezlerse çekeni bulacağız” çıkışı da ayrı bir olay oldu.Düşünün sinemaya gidiyorsunuz en az 20₺ 30₺ para veriyorsunuz ve bu paranın sadece 4,5₺ en fazla 5₺ sinema filmi yapanlara kalıyor geriye kalan parayı sinema salonu işletmecisinin cebine giriyor.

Sinema Filmi Bilet Kavgasının Perde Arkasında Ne Var

 Beyaz Tv ekranlarında yayınlanan Ne Var Ne Yok programına konuk olan Abdullah Çiftçi Sinema sektöründeki yaşanan krizin perde arkasını açıkladı.


Yılmaz Erdoğan’dan Mars Cinema Group’a: Bu şuursuz yaklaşımı kınıyorum! dedi.

Yılmaz Erdoğan Sinema Krizi için TRT Haber Özel Röportajı

Türkiye’de Tekelleşen Film Dağıtımı Belgeseli Yönetmeni Kaan Müjdeci

Sinemada “mısır” kavgası büyüyor! – Atv Haber

Şahan Gökbakar’dan Mars Sinema Grupa İlginç Video Göndermesi

Son dönemde yaşanan sinemacı ile yapımcı anlaşmazlığının sebeplerin biri olan mısır ve içecek kampanyası adı altında yapılan oyun birebir budur.

Şahan Gökbakar’dan Mısır Tepkisi (Kanal D Haber)

Cem Yılmaz’dan Sinemaya Büyük Boykot

(YouTuber Murat Soner Derlemesi)

Karakomik Filmler ve daha pek çok film sinema salonlarındaki mısır menüsüyle birlikte satılan ve şişirilmiş fiyatlı biletlerden dolayı bir boykota gitti. Henüz Cem Yılmaz’ın filminin ne zaman yayınlanacağı belli değil. Ben de konunun tam olarak ne olduğunu bu videoda anlatmaya çalışmış.
 

Cem Yılmaz’dan Sinema Boykotu

Sinema Gişe Sorunları ! Cem Yılmaz Çıldırdı. (YouTube: Ekran Kaydı)

Fuat Uğur : Hileli zarla sinemayı MARS etmek (Sesli Makalem)

“Olayın özeti şu : Cem Yılmaz, Yılmaz Erdoğan, Şahan Gökbakar, Mahsun Kırmızıgül, Timur Savcı gibi sinemanın ünlü yıldızları ve aynı zamanda film yapımcılarının, seyirci başına gişe satışlarından 5 yıldan beri 4,5-5 lira gelir elde etmesine karşılık, Cinemaximum adıyla da bilinen Mars Grubunun mısır promosyonuyla bilet satışı ve yarım saate çıkardığı reklamlarla gelirini katbekat artırması” Daha fazlası için www.seslimakale.com.tr 

KaraKomik filmler ve Cinemaximum kavgası

KaraKomik filmler ve Cinemaximum kavgası (YouTube: Deniz Konuşuyor Kanalı)

Bilet mi Patlamış Mısır Mı Vizyona Girecek?

Bomba İddia: Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Yılmaz Erdoğan Sinema Boykotuna Gidiyor…Filmler Vizyona Girmeyebilir (YouTube kanalı VideoTV) derlemesi.

Sineme Eleştirmeni Şenay Aydemir Sinemadaki Büyük Kavgayı Yorumladı

Cem Yılmaz, Şahan Gökbakar ve Yılmaz Erdoğan boykota mı hazırlanıyor? | Şenay Aydemir değerlendirdi (Yol TV)

Sinema Kavgası Büyüyor | Gel Konuşalım TV Proğramı

MARS SİNEMA KİMİN?

Menderes Utku ve Muzaffer Yıldırım tarafından 2001 yılında kurulan Mars Cinema, iki yıl önce 800 milyon $ Güney Koreli şirkete satıldı. Şirket, 884 salon ve 120 binin üzerinde koltukla Türkiye’nin bu alanda tekeli haline geldi.Dolayısıyla sinema salonlarında ülkenin kültürü ya da sinema anlayışını gözetmeksizin yapıldığı belirtilen bu uygulamalar sinema yapımcılarını ayağa kaldırdı.

HANGİ FİLM YAPIMCILARI MISIR- İÇECEK KAMPANYASINA TEPKİ GÖSTERDİ?

BKM, Çamaşırhane Film, Dijital Sanatlar, NuLook, Taff Pictures, Madd Entertainment, CMYLMZ | Fikir Sanat, Boyut Film gibi Türkiye sinemasının en iyi örneklerini veren şirketler, birer birer vizyon tarihlerini erteledi.

Film Yapımcıları "Sinema Boykotuna" Ne Dediler?

Film Yapımcıları “Sinema Boykotuna” Ne Dediler?

Timur Savcı (TAFF Pıctures Yönetim Kurulu Başkanı)

Söyledikleri hiçbir argümanın tutar tarafı yok. Biz, yapımcıların hakkını çalıyorsunuz diyoruz, konuyu değiştirmeyin kardeşim. Ben artık çok açık konuşuyorum; Bizim payımızdan çalıp en iyi modelin bu olduğunu söylüyorlar. Yapımcının payından direkt hırsızlık yaparak çalışıyor bu sistem. Bunların ‘paylaşılmayan gelir’ diye bir kalemleri var. Bilet dışında satılan her şey demek bu; reklam, mısır, meşrubat vs… Bunların bütün stratejileri orayı artırmak üzerine kurulu. ‘Hırsızlık yapma kardeşim, bizim payımızdan çalma’ diyoruz biz. Yapımcının payına tecavüz ederek, bizim payımızdan kıyak yaparak sinema endüstrisini büyütecekmiş, yapımcılar film yapamaz hale gelince mi endüstri büyüyecek? Kanyon’da 24 liradan 25 liradan ucuz bilet yok. Bize nasıl 5 lira kalıyor? Paylaşılmayan gelirleri sürekli büyütürken bize aynı payı veriyor, hilenin dört türlüsü de var ama artık yakalandılar.

Zümrüt Arol Bekçe (BKM CEO’su)

Mars her yıl bilet ve mısır, kola ve reklam dahil her şeye enflasyon nispetinde veya daha fazla zam yapıyor. Ancak bu zam yapımcıya yansımıyor maalesef. Toplu bilet satışı ve promosyon kampanyaları her geçen yıl katlanarak artıyor ama maalesef bu da yapımcıya ya minimum bir bedelden göstermelik paylaşılıyor ya da hiç yansıtılmıyor. Ne yazık ki toplu bilet satış rakamları binlerle başlayıp şu an milyonlarla ifade edilir duruma geldi. Gelirimizin ana kaynağı sinema bilet satışı olduğu göz önüne alındığında maliyetler enflasyonun da üzerinde arttığı bu sektörde gelir enflasyon kadar bile artmıyorsa aradaki açığı kapamak hiçbir koşulda mümkün değildir. BKM olarak büyük bütçeli bir tarih filmi, bir aksiyon filmi nasıl çekeceğiz? Bu hangi gelir ile finanse edilecek? Biz reklamdan da mısırdan da pay istemiyoruz. Biz kendi payımızın devletin açıkladığı enflasyon oranı nispetinde artmış bedelini istiyoruz sadece. Sinema seyircisinin artmasına yönelik yapımcıların planları var. Ama bu konuda Mars grubu hâlâ bir araya gelmiş değiliz

 Şükrü Avşar (Avşar Film Yönetim Kurulu Başkanı)

Avşar Film olarak 180 salonumuz var yeni açılacaklarla 230 olacak. Mars’tan sonra en büyük salon işletmecisiyiz. Her sene 2-3 film yapıyorum, şu ana kadar Türkiye’de 112 film yaptım. Olayın iki tarafında olan biriyim, iş giderek çirkinleşiyor. Ben kendi salonlarımda mısır kampanyaları yapmıyorum çünkü ben yapımcının ne zorluklarla film yaptığını biliyorum. Nereden bakarsan sıkıntı var. Korelilere Türkiye pazarının maliyeti çok yüksek ayakta durabilmeleri için bir şeyler yapmaları şart. Şu an uyguladıkları yöntem filmciye yansıyor. Filmciye yansımadan bu işi kârlı hale getirmeleri lazım. Ama bunun formülü mısır promosyonu değil. Filmcinin korkmaması, cesaretli olması gerekiyor. 80’lerde dik durduk, cesaretli olduk sonunda bir uzlaşma oldu. Yanlış bilinen bir şey var: Türk filmlerinin en iyi lokasyonu Kanyon, İstinye Park, Zorlu değildir

Fatih Aksoy (Madd EntertaInment Yönetim Kurulu Başkanı)

Türkiye’de sinema biletinin fiyatı yok şu anda… Kaç lira olduğu belli değil. Biz biletin kaç lira olduğunu bilmiyoruz. O bileti gidiyor birine 3 liraya, birine 8 liraya satıyor, bulduğuna 40 liraya satıyor. Ben senin ortağınım ama ben bilmiyorum bileti kaça sattığını. Sonra kalkıp sana 5 lira düştü diyorlar… Allah razı olsun ya… Ben bir bilete 42 lira para ödedim geçen gün. Bunun neresi mısır, neresi meşrubat, neresi bilet onu bir Allah biliyor bir de bu Koreli arkadaşlar. ‘Mısır istemiyorum’ diyorum yok mısır da alacaksın diyorlar… Geçekten hırsızlık yapılıyor artık… Sen içeride meşrubat, mısır ne istiyorsan sat, istersen bedava ver… Ama biletin belli bir fiyatı olsun. Bizim söylediğimiz bu. Desin ki 10 lira 20 lira bilet sen bu parayı verip sinemaya girebilirsin. Üstüne bir şey daha koy koyma bizi ilgilendirmez… İçeri girmeden insanlar senin mısırına niye para ödüyor kardeşim. Bundan daha iyi bir formül yokmuş, bak sen… Ben çalmaya devam edeceğim, benim çalmamı kabul edenlerle film yapacağım diyorsan buna bir şey demem… “Ben kanun çıksa da bunu yaparım” demek açıkçası ben kanun tanımıyorum demek… Röportaj için bütün sektörün teşekkür etmesi lazım sana… O kadar açığa çıkardın ki meseleyi… Bir ülkeye gelip kanunu tanımamak ne demek… Düşün biz Meksika’ya, İspanya’ya dizi satmaya gidiyoruz kanun tanımayız diyoruz, nerede görülmüş böyle şey?