Ülkemizde kış saati uygulamasına son verildiği için, cep telefonunuzdaki otomatik saat güncellemesi ayarlarını yapmanız gerekiyor. Aşağıda otomatik saat güncellemesini nasıl kapatacağınızı anlattık.

Kış Saati Uygulaması Yürürlükten Kaldırıldı

Kış Saati Uygulaması Yürürlükten Kaldırıldı

“Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla bütün yurtta 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulamasının, her yıl boyu sürdürülmesi kararlaştırılmıştır. Gün ışığından daha fazla yararlanmak amacıyla saatlerin düzenlenmesi hakkındaki, 14 Mart 2016 tarihli ve 8589 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı’nda yer alan ‘30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ten itibaren bir saat geri alınması’ ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.”

KIŞ SAATİNE GEÇİLMEYECEK

KIŞ SAATİNE GEÇİLMEYECEK

İlgili hüküm gereğince 27 Mart 2016 Pazar günü saat 03.00’ten itibaren bir saat ileri alınmak suretiyle başlatılan yaz saati uygulaması her sene yıl boyu sürdürülecek ve kış saatine geçilmeyecek. Söz konusu karar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilgili yazısı üzerine, 697 sayılı kanunun 2. maddesi uyarınca Bakanlar Kurulu tarafından 7 Eylül’de alındı.

Kuzey Küre için Diğer Gündönümleri 

Saatler neden ileri ya da geri alınır?

Yaz günlerinde gün ışığı, yani aydınlık saatler çok daha uzun olmasına rağmen hala tasarruf için saatlerin niçin bir saat ileriye alındığı çoğunlukla anlaşılmaz. Bunun en kısa açıklaması ’gece zamanını da gündüze katmaktır’ ama bizler zaten karanlık olan saat 24:00’de değil de 23:00’de yatmamızın ülkemize ne kazandıracağını genellikle anlayamayız. Saatleri ileri almanın kış mevsimi ile alakası yoktur.

Cep Telefonu "Otomatik Saat Güncellemesi" Nasıl Kapatılır?

 

Cep Telefonu “Otomatik Saat Güncellemesi” Nasıl Kapatılır?

Cep telefonu tarafında ise operatörler de mesaj göndererek abonelerini saatin otomatik olarak geri alınabileceği konusunda uyarıyor. Operatörler şebeke ve baz istasyonlarında saati güncel tutarak önlemlerini alıyor. Ancak işletim sistemleri ve cihaz üreticilerinin saatlerde güncelleme yapması gerekiyor. Akıllı telefon sahiplerinin otomatik geri almadan etkilenmemesi için saat ayarlarını manuele almaları öneriliyor. 

iPhone, Android ve Bilgisayarlarda Saat ayarı nasıl yapılır?

iPhone ve iPad’lerde Saat Ayarı;

Ayarlar > Genel > Tarih ve Saat > Otomatik Tarih ve Saat seçeneğini devre dışı bırak seçilmeli.

Android Telefonlar için saat ayarı:

Ayarlar > Tarih ve Saat > Otomatik Tarih ve Saat seçeneğini devre dışı bırak seçilmeli.

Windows PC için saat ayarı:

PC’lerde de saat ayarlarını kendiniz değiştirebilirsiniz. Bunun için cihazınızın “Tarih ve Saat” ayarlarına girip “Saati gün ışığından yararlanmak için otomatik olarak ayarla” seçimini kaldırmanız gerekiyor. Microsoft’un Windows platformundaki sistem saati ile ilgili özel bir yama/güncelleme paketi yayınlaması bekleniyor. Bu güncelleme, bilgisayar sistemlerinin 30 Ekim’de otomatik olarak Kış Saati’ne geçmesinin önüne geçecek.

Mac için saat ayarı:

Apple’ın Mac’leri için ise kullanıcıların;
Sistem Tercihleri > Tarih ve Saat bölümünde yer alan “Tarih ve saati otomatik olarak ayarla” seçeneğini kapatmaları gerekiyor.

Manuel saat ayarı: Eğer güncelleme yapamıyorsanız, sisteminiz GMT+2‘ye yani kış saatine geçtikten sonra tekrar GMT+3′e çekip, saat dilimini buna göre değiştirebilirsiniz.

21 ARALIK EN UZUN GECE

21 Aralık En Uzun Gece

21 Aralık En Uzun Gece ülkemizde Sinop’ta yaşanır.Detaylar için tıklayın https://isacoturoglu.com.tr/mubarek/21-aralik-en-uzun-gece.html

21 Haziran En Uzun Gündüz Yaz Gündönümü 

21 Haziran En Uzun Gün

Türkiye’de 21 Haziran’da en uzun gün Sinop’ta yaşanırken21 Aralık’ta Sinop en uzun geceyi yaşarken 21 Aralık’ta Hatay’da en uzun gündüz yaşanırhttps://isacoturoglu.com.tr/mubarek/21-haziran-en-uzun-gunduz-yaz-gundonumu.html