SiteMap Neden Önemlidir?

Sitemap, sitemizde yayınlamış olduğumuz içeriklere ait sayfaların (link) bulunduğu xml uzantılı bir dosyadır. Günümüzde site haritası, her sitede mutlaka bulunması gereken önemli SEO kriterlerinden biri haline gelmiştir.

Site Haritaları, sitenizde başka türlü bulamayacağımız sayfaları Google’a bildirmenin bir yoludur. En basit ifade ile, bir XML Site Haritası (genellikle Site Haritası olarak adlandırılır, ilk harfleri büyük S ve H olur), web sitenizdeki sayfaların bir listesidir.

Sitemap Faydaları Nelerdir

Sitemap Faydaları Nelerdir?

Sitemap dosyası olan bir web sitesi, indexlenirken daha ayrıntılı, daha hızlı ve daha çok indexlenir. GoogleBot, siteye girince sitemaptan web sitenin linkleri hakkında detayları çeker ve ona göre indexler. Kısacası sitemap kullanmaya başladığınız andan itibaren index sayınız ve index hızınızda, fark edilebilir artışlar olacaktır.

Sitemap, GoogleBot gibi siteye uğrayan botların, siteyi indexlemesi için rehberlik eden bir dosyadır. Türkçe’de  Site Haritası anlamını taşır.Arama motorlarının indexleme hızında sitemap’ın etkisi büyüktür.

Sitemap Google Nasıl Eklenir

Sitemap Google Nasıl Eklenir?

Sitemap linklerinizi google arama motoruna indexlemenizde büyük fayda var. Google tools uygulamasına girip Taramalar sekmesinde bulunan site haritaları kısmına yukarıdaki gibi ekleyebilirsiniz.Ayrıca yandex webmaster uygulamasına da sitenizi indexletin, Türkiye’de yandex arama motorunu kullananlarında olduğunu unutmayın.

Google Tools SiteMap Ekleme

Google Sitenizi Ekleme

Google’a web sitedeki sitemap’ı tanıtmak için öncelikle bir gmail hesabınızın olması gerekiyor. Gmail hesabına giriş yaptıktan sonra, tarayıcı sizi Google’ın anasayfasına yönlendirecektir.

Buraya Google Tools yazarak https://www.google.com/webmasters/tools/ girin.Sitenizi doğrulama kodu bölümünü tamamladıktan sonra sitenizi indexleme işlemlerini bu bölümden yapabilirsiniz. Webmasterler daha çok bu bölümde Google Gibi Getir özelliğini kullanırlar, sitenizde yazılan bir yazının botlardan indexlemeden önce index alması için bu bölümü kullanırlar.En sık kullanan sitelerin başında haber siteleri geliyor.

GOOGLE GİBİ GETİR İLE SİTENİZİ HIZLI İNDEKSLEME

Google Gibi Getir ile Sitenizi Hızlı İndeksleme

Web sitenizi daha kolay google aramalarda çıkması için google tools uygulamasına eklemelisiniz.Veya arama motorlarının sitenizi indexlemesi için ping atma denilen işlemi yapmalısınız.Önce Google Gibi Getiruygulamasını gösteriyorum.Sadece google benim işimi görse yeter diyenler için.Tabi yok her yerde sitemin linkleri indexlensin ve ziyaretçi sayım daha fazla olsun diyorsanız, sitenizi diğer ping atma sitelerine de göndermelisiniz

WordPress Sitemap Oluşturmak

WordPress Sitemap Oluşturmak

WordPress’i kurduktan sonra ilk yapılması gereken işlemler SEO ayarları ve Sitemap kurulumu olmalıdır. WordPress, eklenti yazarları tarafından yazılan “Google XML Sitemaps” eklentisi, WP sistemi için mükemmel bir eklentidir. Bu eklenti ile WordPress sistemi birleştiğinde, ortaya hızlı ve detaylı bir biçimde indexlenen bir site ortaya çıkar. Google XML Sitemaps eklentisi aynı zamanda, WordPress’in en çok kullanılan eklentilerinden bir tanesidir.

Eklentinin kurulumu için;

  • Eklentiyi kurmak için, dosyayı indirip WinRAR’dan çıkardıktan sonra herhangi bir FTP programı aracılığıyla wp-content/plugins dizinine gönderin.
  • Daha sonra Admin panelindeki Eklentiler sayfasına girerek aktifleştirin.

Örneğin bizim sitemizin Sitemap indexleri aşağıdaki gibi,

https://isacoturoglu.com.tr/post-sitemap.xml

https://isacoturoglu.com.tr/sitemap_index.xml
Bedava Sitem Kullanıcıları SiteMaps Nasıl Ekler

Bedava Sitem Kullanıcıları SiteMaps Nasıl Ekler?

Ayrıca sitemap için Bedava-sitem.com kullanıcısı iseniz yani bizim gibi tr.gg ile sitenizin uzantısı bitiyorsa hiç bir şey yapmanıza gerek yok! Evet yanlış duymadın.Bedava-sitem.com sizin yerimize sitemap işini halletmiş. Nasıl yani diye bilirsiniz. Çok basit inanmaz iseniz sitenizin adres bölümüne gidin. Ve sitenizin adı.tr.gg/sitemap.xlm yazıp sitemap tablonuzu görebilirsiniz.

Örn: http://isacotur.tr.gg/sitemap.xml

Google 1 Sayfada Çıkmak

GOOGLE 1. SAYFADA ÇIKMAK

Google 1. sayfada çıkmak için kendi denediğim ve çok başarılı sonuçlar aldığım ve bir çok web sitesinde olmayan o çok özel detayları sizlerle de paylaşıyorum.Detaylar için şu linke tıklayabilirsiniz.
https://isacoturoglu.com.tr/code/google-1-sayfada-cikmak.html