Özgün İçerikli Makale Nasıl Yazılır?

Sitenizin google 1. sırada olması için bir çok şeyler var ama en önemlisi özgün içeriğinizin olmasıdır. Google günlük 2 milyardan fazla arama yapılıyor olduğunu göz önünde bulundurursak hit almak için sürekli içerikler ekmeniz ilk bilmeniz gereken kuraldır. Ortalama günde 1 içerik ekleyerek başlaya bilirsiniz. Benim fazla zamanım olmadığı için kalıcı özgün içerikler ekleme yöntemini kullanıyorum. Yani herkes de olmayan içerikleri yazarak ve anahtar kelimeler kullanarak sitenizi google 1. sıraya çıkarabilirsiniz.

Özgün İçerikli Makale Oluştururken Dikkat Edileceklerözgün içerik nedir

Niçin Özgün İçerikli Makale Yazmak Gerekir?

Örneğin sitenize resim eklemeden önce resmin içeriği ne ile alakalı ise onunla ilgili bir isim verin.
ör:kurban bayramı kartları, ccs tasarım, bedava reklam baneri ekle….
Bunun şu artısı oluyor. Google görsellerden size ziyaretçi kazandırıyor. Bir diğer konu ise sitenizdeki sayfaların isimleri içerikle ilgili olmalıdır. Çünkü arama motorlarının en fazla dikkatini çeken şeylerin başında sitenizi linkin içeriğine göre sıralamasıdır.

Google 1.Sayfada Olmak

Örneğin kişi “Vapurlu süt fabrikası” diye google da tarattırdığında bu konuda ne kadar yazı yazan varsa hepsi listelenir. Sizde bunu aynen google yazıp taratın benim sitemi google 1. sayfada yer aldığını göreceksiniz. Gördüğünüz üzere arkadaşlar sitenin linkine “Vapurlu süt fabrikası” yazmam bana otomatik olarak çok ciddi bir avantaj sağlamış oldu. Eğer böyle bir şey yoksa sayfanın içinde geçen kelimeleri  de sıralıyor fakat baya bir sonraki sıralarda yer alıyor. Yani ziyaretçi o siteyi bulacak mı veya tıklar mı bilemem. Yani herkes de olmayan sende olduğu zaman değerli ve kıymetli olmaktadır.Hatırlatmak isterim 🙂

Google 1.Sayfada Olmak

Buna benzer örnekleri sitemde hali hazırda google de ilk sayfada yer alan başka sayfalarımı da anlatarak bu konuyu size detaylıca özetlemek isterim. Bundan yılllar önce Herbalife ek gıda takviyesi satışı işine girdim iki ay sonrada bu işi bırakmaya karar verdim. Ve herbalife lisansini iptal ettirmek için internette hiç bir bilgi bulamayışım bana bir fikir verdi! Başımdan geçen olayları sitemde makale haline getirip ayni sorunla başkalarının da başına geleceği için kaynak oluşturması düşüncesindeydim. Herşeyleri yazdım sayfayı yayına verdim. Bir de baktım ki ne göreyim gözlerime inanamadım. Google arama motorunda ilk sırada yer almışım. İnanmaz iseniz siz de google “herbalife lisans iptali” yazın bir bakın kim çıkıyor.Tabi ben bunu 2012 yılında yazmıştım ve o zamanlar SEO gibi şeylerden bihaberdim.Yani özgün içerik olduğu için ilk sayfada çıkmıştım.

Google 1.Sayfada Olmak

Buna benzer olayları çoğalta biliriz ama bir örnek daha vermek isterim. Bu en önemli ve en ilginç bir konudur. Askerden geldikten sonra Ankarada çağrı merkezi üzerine iş bakmaya başladım başımdan geçenleri de tek tek yazdım. Görüşmeye gittiğim firmaların logolarını internetten indirdim ve kendi siteme isimlerini yazarak ekledim. Bundaki amaç görsellerden tıklanınca siteme ziyaretçi çekmekti. Tüm görüşmeleri sırasıyla yazıp kendi yorumumu da yaparak yayınladım. Bunların içinden bir firma vardı ki, hiç ummadığım şekilde google da 1.sayfa 1.sırada olmamı sağladı. Bu site içerisinde yer alan 13 tane firmanın içinden birisiydi.

Sitemi liste başı yapması ise arama motorunda kullanıcıların arattığı kelime oluşuydu. İnanmaz iseniz “fcl assist maaş” şeklinde yazınca ilk sayfada çıkan sitelerden birisidir. Bunu anlamak için sizinde sitenizde olmazsa olmaz bir şey tavsiye etmek isterim.Bu sayfa bir zamanlar sitemin en fazla tıklanıp ziyaretçi alan sayfası olduğunu söyleyebilirim.Şu an bile google 1.sırada çıkıyor. Onu da nasıl anladın derseniz reali.st sayaç ile fark ettim.Şu an ise daha kapsamlı ve daha fazla içeren yandex metrica sayacı kullanıyorum.Ve sizlere de tavsiye ederim.

Yukarıda yazdıklarımı dikkatlice okuduysanız eğer, özgün içeriğin ne kadar önemli ve kalıcı olduğunu sizde fark etmişsinizdir.Yorumlarınızı bekliyorum.

Yandex Zen Site Ekleme

Yandex Zen Site Ekleme

Yandex haber servisi olup yandex tarayıcılarda gösteriyor.Bir çeşit google news gibi düşünebilirsiniz.
1- WordPress kullanıcıları RSS For Yandex Zen eklentisini kurun
2- publishers@zen.yandex.ru mail adresine web site adını, site adresini, hangi ülkede yayın yaptığınızı ve yüklemiş olduğunuz eklentinin üretmiş olduğu RSS adresini ekleyin
örnek: https://isacoturoglu.com.tr/feed/zen/
3- Sitemin Yandex Zen’e eklenmesini istiyorum şeklinde yazarak maili gönderin.
Not: Yandex Zen’e site ekleme isteği gönderdikten sonra size yandex zen ekibinden olumlu veya eksiklerinizi belirten dönüş oluyor.Maile Türkçe cevap verebilirsiniz.
Not: RSS For Yandex Zen eklentisini kaldırmayın, çünkü buradaki indexleri çekerek Zen de paylaşılacak.

Yandex ZEN isacotur Takip Et

Özgün Makale Ne İşe Yarar?

Özgün Makale Ne İşe Yarar?

Gündelik hayatta bolca sosyal medyada aslında kısa kısa makale parağraflarından alıntılar okuyoruz ve çoğu zamanda bunun bir makale parçası olduğunun farkına bile varmıyoruz.Bana göre makale ne işe yarar sorusunun en kısa cevabı bir  fikri başkalarına aşılamak için her yönüyle anlatılan parağraflar bütünüdür diyebiliriz.

Makaleleri genelde haber sitelerinin son zamanlarda ağırlık verdiğini görüyoruz.Fakat bloggerlar da sıkça bloglarında makaleler yazarlar, tabiki konusu yazarın bloggerin isteğine veya bakış açısına göre değişiklik gösterir.Makaleler olumlu mesajlar ve kaygılar içeren mesaj cümleleri içerebilir.Son yıllarda sıkça duyduğumuz Facek News yani yalan haberlerde çok ilginçtir ama birer makale örnekleridir.Fakat yalan haber yapmak için derinlemesine bir strateji içerdiğini hatırlatmak isterim.Tabiri caizse nokta atışı bir hedefi alır ve kara propaganda da diyebiliriz.Normal yazılan makaleler günlük yaşamda okunur ama yalan haberler daha fazla merak uyandırdığı için hemen bir alıcısı da vardır. Tabi sosyal medyada bu haberin doğru olup olmadığını tartmadan futursuzca paylaşanlarda var, onlarda işte bu kişilerin değirmenine su taşıyan ve farkında olmayan cahil köleler diyebiliriz.Bu “CAHİL ve KÖLE” kelimesi biraz aşırı gibi dursa da aslında cahilliklerinin kölesi olanlardın ta kendileridir.

Bu kadar da karamsar olmadan başka örneklerde verilebilir.Hatta bu makale yazarlığı bir sektör olmuş, başını almış gidiyor. Özellikle web siteleri için “SEO uyumlu makale yazılır” şeklinde bolca forumlarda ve sosyal medya sayfalarında karşımıza çokca çıkışıyor. SEO (Search Engine Optimization) kelimelerinin ilk harflerinden oluşur ve yazılan makale H1, H2, H3 konu başlığı tagları, resimlerin içine konulan title etikletleri, anahtar kelimeli yazıların makale içerisinde belirli oranlarda tekrarlanması gibi bir çok kriteri vardır.Hatta yayınlanan web sitesinin arama motorlarında verilen rank değeri, makale web sitesinde giren yazarın yani “author” için bile arama motorları puan skalası var.Yani bu yazıyı bu site de ve arama motoru sıralaması gerilerde olan sitede farklı bir yazar aynı anda yayınlansın, sıralamada inanılmaz fark göreceğinizi söyleyebilirim.

Yukarıda bahsettiğim örneklerde anlatmaya çalıştığım üzere, makale yazarı yazmayı sevenler için çok güzel bir gelir kapısı olduğu kadar teknik detaylar gerektiren bir iş olduğunu söyleyebilirim.Makale yazarı olurum bir kaç yerden kopyalar yapıştırır satarım diyenlere de kötü bir haberim var makaleyi alan müşteri veya ajanslar yazınızın özgünlük testi sitelerinde analiz ediyorlar.Öyle bedavaya kimse kimseye birşey vermiyor. Bizim buradan her harfini tek tek yazdığımız gibi yazmak zor gelecekse lütfen makale yazarı işine girmeyin, video izleyerek de para kazanabileceğiniz yöntemler de var onları deneyin ve umudunuzu kaybetmeyin, yeni yazılarda görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

Google 1 Sayfada Çıkmak

GOOGLE 1. SAYFADA ÇIKMAK

Google 1. sayfada çıkmak için kendi denediğim ve çok başarılı sonuçlar aldığım ve bir çok web sitesinde olmayan o çok özel detayları sizlerle de paylaşıyorum.Detaylar için şu linke tıklayabilirsiniz.
https://isacoturoglu.com.tr/code/google-1-sayfada-cikmak.html