Türkiye’de coğrafi işaretler konusundaki en prestijli, en değerli ve en kapsamlı organizasyon olan 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 19-20-21 Eylül 2019 tarihlerinde, Ankara Ticaret Odası Congresium’da düzenlenecek.Ziyaret saatleri 10:00 ile 18:00 son gün cumartesi olup erken gelemeye çalışın.

 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 ankara keçisi

 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinin bu yılki teması “Anadolu’dan Dünyaya’’ olarak belirlenmiştir. Zirve’nin temel amacı; Türkiye coğrafyasına ait ürünlerin bir markaya dönüşmesine katkı sağlayarak ülkemizin coğrafi işaretli ürün potansiyelini harekete geçirmek ve bu yolla büyüyen uluslararası ticaretten yararlanmasına ve kırsal kalkınma hedeflerine ulaşmasına katkı sağlamaktır.

Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi, sadece bir “Konferans Programı” veya bir “Fuar” değildir. Zirve’nin, Türkiye’de tarım veya el sanatları ürünlerine yönelik gerçekleştirilen organizasyonlardan en önemli farkı bir yandan coğrafi işaretlerin tanıtımı ve ticarileşmesine zemin hazırlarken, diğer taraftan coğrafi işaretler alanında önemli bir öğrenme platformu oluyor.

Coğrafi İşaretler Zirvesi Online Davetiye Almak

Coğrafi İşaretler Zirvesi Online Davetiye Almak

Girişlerde sıra beklememek için internet sitesinden online daveti alıp mail adresinize gelen QR kodla turnikelere okutarak sıra beklemeden girebilirsiniz.

Girişler Ücretsizdir🤩 Ziyaret saatleri sabah 10 Akşam 18.00

 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 ankara keçisi

Coğrafi İşaret Nedir?

Coğrafi işaret esasında tam anlamıyla “Sizin oraların nesi meşhur?” sorusunun yanıtıdır. Evrensel tanımlamaya göre Coğrafi İşaretler; Belirgin bir niteliği, ünü veya diğer özellikleri yönünden kökeninin bulunduğu yöre, alan, bölge ya da ülke ile özdeşleşmiş bir ürünü gösteren işaretlerdir.

Bir fikri mülkiyet hakkı ve resmi bir kalite işareti olan “Coğrafi İşaret” ürüne pazarlama gücü katmaktadır, Coğrafi İşaret tescil ile koruma altına alınan “Çorum leblebisi”, “Isparta halısı”, “Afyon kaymağı” gibi ibareler belirli bir kalitenin işareti haline gelmektedir.

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 VLOG

Aşağıdaki 2 video da  fuar hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.
1.Gün

3.Gün

Türkiye'nin Coğrafi İşaretli Ürünlerinin Sayısı Nedir?

Türkiye’nin Coğrafi İşaretli Ürünlerinin Sayısı Nedir?

Türkiye’de coğrafi işaretlerin tescil işlemlerini Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı olan Türk Patent ve Marka Kurumu yürütmektedir. Türkiye’de coğrafi işaret tescili gerçekleştirilmiş 436 adet ürün bulunmakta, 429 ürünün de başvurusu yapılmış coğrafi işaret almak için sırada bekliyor.

AB'ye Başvurusu Yapılan Coğrafi İşaretli Ürünler Neler? 

AB’ye Başvurusu Yapılan Coğrafi İşaretli Ürünler

Avrupa Birliği’nde de coğrafi işaret olarak tescil edilmiş 3 tane ürünümüz var bunlar Aydın İnciri, Gaziantep Baklavası ve Malatya Kayısısı.

15 tane ürün de AB ye tescil için başvurulmuş onay bekliyor, bunların isimleri ise şu şekilde;
Antep Fıstığı, Antep Lahmacunu, Kayseri Pastırması, Kayseri Sucuğu, Kayseri Mantısı, Afyon Pastırması, Afyon Sucuğu, Edremit Körfezi Çizik Zeytini, Çanakkale Bayramiç Beyazı, Hatay Antakya Künefesi, İnegöl Köftesi, Aydın Kestanesi, Milas Zeytinyağı, Taşköprü Sarımsağı, Giresun Tombul Fındık gibi ürünlerde AB den tescil bekliyor.

Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri Nelerdir?

Ankara’nın Coğrafi İşaretli Ürünleri Nelerdir?

Türkiye’nin ve ticaretin başkenti Ankara’nın birbirinden değerli ürünleri, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde 12 ürünle katılıyor.

  Ankara Tavası, Ankara Erkeç Pastırması, Ankara Simidi, Ankara Döneri, Nallıhan Örtmesi, Nallıhan İğne Oyası, Çubuk Turşusu, Çubuk Ağat Taşı, Beypazarı Kurusu, Kalecik Karası Üzümü, Kızılcahamam Bazlaması, Gölbaşı Sevgi Çiçeği. 

Resimleri görmek için buraya tıklayın

Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri Nelerdir?

Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri Nelerdir?

Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri Nelerdir?

Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri ÇUBUK TURŞUSU Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri ANKARA DÖNERİ Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri ANKARA SİMİDİ Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi BEYPAZARI KURUSU Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ÇUBUK AGAT TAŞI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi KALECİK KARASI ÜZÜM Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi KIZILCAHAMAM BAZLAMASI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi NALLIHAN İĞNE OYASI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi NALLIHAN ÖRTMESİ Ankara'nın Coğrafi İşaretli Ürünleri GÖLBAŞI SEVGİ ÇİÇEĞİ

Coğrafi İşaretler Zirvesinde Neler Olacak?

Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesinde bir çok etkinlik bir arada olacak ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesinde birden fazla salonda bir çok oturum düzenlenecek hem profesyonel eğitimlerinde verildiği harika söyleşiler yapılacak.Her biri alanında uzman isimlerle 3 gün boyunca Coğrafi İşaretler üzerine onlarca konukla konuşmalar yapılacak bilgi birikimleri katılımcılarla paylaşılacak.

Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesine Katılan Ürünler

Zirveye 81 ilden tescilli ürünler bir araya gelip buluştuğu bir alan olacak ve stantları gezmek bile 3-4 saatimi alacaktır.

Ürünleri Görmek için buraya tıklayın

Kırşehir Höşmerim Tatlısı, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’ndeSivas’ın dünyaca ünlü Balıklı Kaplıcası, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Sağlıklı ve hafif yemeklerin vazgeçilmezi olan Balıkesir Edremit Zeytinyağı, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Kırklareli’ye özgü bir içecek olan Kırklareli Hardaliyesi, 2. Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ile dünyaya açılıyor Ege’nin en güzel illerinden biri olan Aydın’ın kendine özgü ürünleri, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde sizleri bekliyor.  İzmir Ege Pamuğu, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Rize'nin el emeği göz nuru ürünleri, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde.  Eskişehir Lüle Taşı, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Trabzon'un Geleneksel Sanatları Trabzonlu ustaların nesilden nesle aktardıkları Trabzon Telkâri ve Hasırı, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Erzincan Tulum Peyniri, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Antalya Finike Portakalı, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde Muğla Bodrum Mandarini, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi'nde 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi Gümüşhane  Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ANTEP FISTIK EZMESİ Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ANTEP PEYNİRİ Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi AFYON MERMERİ Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi AMASYA ÇİÇEK BAMYASICoğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi AMASYA MİSKET ELMASI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ANAMUR MUZU Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ANTEP BAKLAVASICoğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi AYDIN İNCİRİ Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ÇANAKKALE BAYRAMİÇ BEYAZI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi erbaa bağ yaprağı Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ipsala pirinci Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi İZMİR BOYOZU  Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi İZMİR LOKMASI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi KAPIDAĞ MOR SOĞANI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi KAYSERİ MANTISI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi KAYSERİ PASTIRMASI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi KEŞAN SATIR ET Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi KONYA PEYNİR ŞEKERİ Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi MALATYA KAYISISI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi MALATYA DALBASTI KİRAZI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi MARAŞ DONDURMASI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi SİİRT BÜRYAN KEBABI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi TAŞKÖPRÜ SARIMSAĞI Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi TOKAT KEBABI  Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi TRABZON KAZAZİYESİ Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi ŞANLIURFA BİBERİ

COĞRAFİ İŞARETLİ ÜRÜNLER ZİRVESİ SİİRT

VAN Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesinde Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi

Uluslararası Coğrafi İşaretler Zirvesi

2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi Konukları

Detaylar için buraya tıklayın

İstanbul Teknik Üniversitesi, Kimya Metalurji Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beraat Özçelik, “Coğrafi İşaretlerde Ulusal ve Uluslararası Başarı Örnekleri” konulu yuvarlak masa oturumunun başkanlık görevini üstlenecek. Gazeteci, Yazar ve Televizyoncu Aslı Şafak, 2. Günün ilk oturumunda yapılacak “Ankara’nın Coğrafi İşaretleri” konulu oturumu yönetecek Gazeteci, Televizyon Programcısı ve Ekonomist ve Cem Seymen, “360 Derece Coğrafi İşaretler” konulu oturumu yönetecek. 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi, ekranların sevilen yüzü Mesut Yar’ın sunumuyla 19-20-21 Eylül tarihlerinde, ATO Congresium’da sizleri bekliyor.  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Patent ve Marka Vekilleri Meclisi Başkanı Kaan Dericioğlu, zirvenin ikinci gününde yapılacak “Coğrafi İşaretler Yönetişim ve Denetim Sistemi” konulu oturuma başkanlık edecek Özellikle tarım ve ekonomi alanlarında önemli bir otorite olarak görülen Ali Ekber Yıldırım, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nin 1. Gün yapılacak olan “Coğrafi İşaretli Ürünler Pazarında Türkiye Nasıl İlerlemeli” konulu 2. oturumun başkanlığını yapacak.

Yöresel Ürünler ve Coğrafi İşaretler Türkiye Araştırma Ağı (YÜCİTA) Başkanı Sayın Yavuz Tekelioğlu, 2. Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi’nde, 1. Gün yapılacak “Coğrafi İşaretlere Uluslararası Yaklaşımlar” konulu oturumu yönetecek 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 selim çağatay 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019

2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 

Ankara Coğrafi İşaretler Zirvesi VLOG

 Fuarda çektiğimiz tüm videoları aşağıdan izleyebilirsiniz.

 Anamur Muz Üreticileri Birliği & Muz Kolonyası

Artukbey Dibek Kahvesinin İçeriği Nedir?

 

Tanzanya Yerel Ürünleriyle Coğrafi İşaretler Zirvesinde

10. YÖREX Yöresel Ürünler Fuarı 23-27 Ekim 2019 Antalya’da Yapılacak

Trabzon Coğrafi İşaretli Ürünleri

Nuh’un Ankara Makarnası Tarihi Reklam Afişleri

 

Erzincan Tulum Peyniri Nasıl Yapılıyor?

Erzincan Coğrafi İşaretli Ürünleri Nelerdir?

 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019

 2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019   2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 MUZ KOLONYASI  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 MUZ KOLONYASI  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 MUZ KOLONYASI  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 ANKARA MAKARNASI  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 SÜRMENE BIÇAĞI  2.Uluslararası Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi 2019 TONYA SÜT KOOP TEREYAĞI

TÜRK PATENT 23 ÜRÜNÜ COĞRAFİ İŞARETLE TESCİLLEDİ


Türk Patent Kurumu 2018 Kasım ayında aralarında Kars balı, Amasya çiçek bamyası ve Bursa siyah incirinin de bulunduğu 23 coğrafi işareti tescilledi.Tüm detayları en kapsamlı şekilde sitemizden bulabilirsiniz. https://isacoturoglu.com.tr/yorum/turk-patent-kurumu-23-urunu-cografi-isaretle-tescilledi.html

Coğrafi İşaretli Ürünler Festivali

Coğrafi İşaretli Ürünler Festivali 2020

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/cografi-isaretli-urunler-festivali.html

İş Yurtları Fuarı Ankara 2019

İş Yurtları Fuarı Ankara 2019

İşyurtları Ürün ve El Sanatları Fuarları 18 – 24 Eylül 2019 tarihleri arasında Ankara Adalet Sarayı (Sıhhiye) yanında gerçekleştirilecek.Detaylar için tıklayın. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/is-yurtlari-fuari-ankara-2019.html

Moda ve Alışveriş Festivali Altınpark 2019

Moda ve Alışveriş Festivali Altınpark 2019

19-22 Eylül Altınpark Expo Center’da düzenlediğimiz moda ve alışveriş festivalimizde sezon sonu indirimleri sizlerle buluşacak. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/moda-ve-alisveris-festivali-altinpark-2019.html

2.Dondurma ve Tatlı Festivali Ankara 2019

2.Dondurma ve Tatlı Festivali Ankara 2019

2.Dondurma ve Tatlı Festivali 26-29 Eylül 2019 tarihleri arasında Altınpark Expo fuar alanında gerçekleşecek olup girişler bu yıl ücretsiz olacak. https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/2-dondurma-ve-tatli-festivali-ankara-2019.html