Korona Virüsün hayatımıza soktuğu yeni şeylerden birisinin sanal fuar olacağı hiç aklıma gelmezdi, ama oldu.Hatta öyle gelişmeler oldu ki aşağıda detaylıca anlatıyorum.

Türkiye’nin Sanal Fuar Atağı

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini ve sanal fuarlara katılımını destek kapsamında alacaklarına dair açıklaması haberlere düştü. Hatta bu kapsamda verilecek olan destek ve teşviklerin 8.000 $ ilr 100.000 $ arasında değişiyor.

Sanal Fuar ve E-İhracat Desteği Nedir?

Sanal Fuar ve E-İhracat Desteği Nedir?

Aslında bu destek teşvikinin altında yatan en önemli sebep, firmaları e-ihracata teşvik ederek satışlarının yurtiçi ve yurtdışı satışlarla pazarlama ağının gelişmesini sağlanması amaçlanıyor.Bu yüzden Ticaret Bakanlığı, firmaların e-ticaret sitelerine üyeliklerini, sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımını, sanal fuar düzenlenmesini destek kapsamına aldı.

Sanal Fuar ve E-İhracat Destek Oranları

Firmaların e-ihracata özendirmek amacıyla bu yıl için e-ticaret sitelerine üyelik giderlerinin %80’i, takip eden yıllarda ise %60’ı devlet tarafından karşılanacak. Korona virüsü salgını nedeniyle sanal ticaret heyetleri ve sanal fuarlara katılımı için iş dünyasını temsil eden çatı örgütlerin yapacakları masraflar ve sanal fuar organizasyonları giderleri de %50 oranında desteklenecek.

Firmalara sağlanacak teşvikin Destekleme ve Fiyat İstikrar Fonu’ndan karşılanması amaçlanıyor.

Firma ve şirketlerin genelgede düzenlenen şartları taşımaları ve bakanlıkça onaylanan e-ticaret sitelerine üyeliklerine ilişkin giderler %60 oranında ve e-ticaret sitesi başına yıllık 8.000 TL’ye kadar desteklenecek.

Firmalar bu destekten en fazla 3 e-ticaret sitesi için ve e-ticaret sitesi başına en fazla iki yıl yararlanabilecek. Söz konusu destek oranı bu yıl %80 olacak. 

İhracat Genel Müdürlüğü tarafından uygun görülen uluslararası niteliği olan sanal fuarlara katılan firmaların, genelgede belirtilen giderler %50 ve faaliyet başına 50.000$ kadar destek verilecek.İş birliği kuruluşlarınca düzenlenen sanal fuar organizasyonları için faaliyet başına 100.000 $ kadar destek verileceği belirtiliyor.

TİM Başkanı İsmail Gülle Sanal Fuar Desteğini Değerlendirdi

TİM Başkanı İsmail Gülle Sanal Fuar Desteğini Değerlendirdi

TİM Başkanı İsmail Gülle, e-ticaret ve sanal fuar desteğini değerlendirdi. “Salgının ülkemiz ihracatına olumsuz etkilerini ve ihracatçı firmaların uğradığı pazar kayıplarını en aza indirmek amacıyla Ticaret Bakanlığımızın koordinasyonu ile sanal ticaret heyetlerimize başladık. Sanal fuarlara da temmuz-ağustos ayında başlayacağız. Bu kapsamda ilk ticaret heyetimizi 13-15 mayısta Özbekistan ile gerçekleştirdik. Bu günlerde Kenya ile sanal ticaret heyetimizi düzenledik. Yıl içinde aralarında; Hindistan, Güney Kore, Pakistan, Nijerya, Kazakistan, Almanya, Bulgaristan, İngiltere’nin de olduğu 28 ülkeye ticaret heyetlerimizi gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Bu süreçte, klasik pazarlama yöntemlerinin uygulanamadığı ortamda ihracatçı firmalarımızı e-ticaret sitelerine üye olmaya, sanal heyetlere ve sanal fuarlara katılmaya davet ediyoruz.” dedi.

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Erkan Zandar;

 

Türkiye'nin İlk Sanal Fuarı Shoedex 2020

Türkiye’nin İlk Sanal Fuarı Shoedex 2020

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/turkiyenin-ilk-sanal-fuari-shoedex-2020.html

Türkiye'de Sanal Fuarcılık Neden Başarısız Oldu

Türkiye’de Sanal Fuarcılık Neden Başarısız Oldu?

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/turkiyede-sanal-fuarcilik-neden-basarisiz-oldu.html

Ankara 2021 Fuar Takvimi

Ankara 2021 Fuar Takvimi

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-2021-fuar-takvimi.html