Ankara Akm Gümüşhane Tanıtım Günleri 2017

müşhane Günleri 2016 ilkbaharda yapılması planlanırken Gümüşhane Valiliğince 2016 sonbahar ayına ertelenmişti.Ve 2016 sonbahar ayında da yapılmayan Gümüşhane Günleri, 2017 yılında Ankara Akm fuarının ilk  İl Tanıtımıyla önceliği kapmış görüyoruz.Daha önceleri 3 kez çeşitli nedenlerle Akm’deki fuarı iptal olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

Ankara’da Gümüşhane Günlerine Destek Verenler Kimler?

Gümüşhane Günlerinin bu yıl 5. kez düzenlenecek olup destek verecek kuruluşlar hakkında kısaca bilgi verelim.Gümüşhane Valiliği ve Ankara Gümüşhane Dernekler Federasyonu (GÜDEF) ortaklığında gerçekleştirilecek olup organizasyonu Ruan Organizasyon üstleniyor.
2017 Ocak Ayı ortalarından fuar için sunum toplantısı düzenlendi.Ve toplantıda konuşan Gümüşhane Valisi Okay Memiş’in konuşması damga vurmuş gördüm.İsterseniz kısaca bu konuşmayı açarak fuarda bizi nelerin beklediğinin ipuçlarını bulalım.

Gümüşhane Valisi Okay Memiş

Gümüşhane Valisi Okay MEMİŞ Fuar Hakkındaki Beklentilerini Paylaştı

Gümüşhane Valiliğinin içinde olduğu, Kaymakamlıklar ve Belediyelerin misafir gibi değil, işin sahibi gibi davranması gereken bir organizasyon olması gerektiğini söyledi. Özel firmalara seslenen Vali Memiş, “Biz oraya para kazanmaya gitmeyeceğiz. Biraz masrafımız olacak. Buraya katılacak firmaların bu bir tanıtımGümüşhane’nin tanıtımı odaklı bir iş olacağı anlayışıyla işe külfet olarak bakmamalarını istiyorum” dedi. Önceki yıllarda yapılan organizasyonlarda yaşanan aksaklıklara değinerek bu durumun düzeltilmesi gerektiğine de vurgu yapan Vali Memiş, “Eğer yapıyorsak para kazanma derdine düşmeden Gümüşhane’yi tanıtmaderdine düşeceğiz. İlimizin tanıtımına katkıda bulunacak bu organizasyon. Bütün Gümüşhane olarak orada olacağız” diye konuştu. Gümüşhane’nin turizmde atılım yılı olarak 2017 yılını belirlediklerini ve Ankara Gümüşhane Günleri etkinliğinin de bunun için bir fırsat olduğuna değinen Vali Memiş, “Her ilçemiz her yönüyle tanıtılmalı. Bütün Türkiye’ye mal olmuş yerlerimiz var. Buraları ön plana çıkaracağız. 27 pestil üreticimiz ve organik süt üreten firmalarımız mutlaka orada olmalı. Otellerimiz, spor kulüplerimiz, madenlerimiz mutlaka orada olmalı” ifadelerini kullanmış.

Gümüşhane Günleri için yukarıda Vali beyin dedikleri uygulanırsa gerçekten gümbür gümbür bir Gümüşhane Günleri bizi bekliyor demektir. Akm’de bir çok  fuara katıldım ve Vali Beyin bahsettiği noksanları hemen hemen hepsinde az çok gördüm sadece birisi hariç! Onlar çok profesyonelce bu işi yapar olmuşlar ki benden tam puan almış olan İş Yurtları fuarıdır.Ve bir yıldan Türkiye içinde 7 farklı bölgede fuar düzenlemeleri pratik olarak büyük bir avantaj sağlıyor.

Akm’de öyle İl Tanıtımları gördüm ki anlatmak için kelimeler yetersiz kalır.Belediyeler tarafından zoraki getirilen personeller yerine gönüllü ve bu işlerde aktif görevler alabilecek kişilere yer verilmesi gerekiyor.Fuarlarda çokça göz ardı edilen diğer bir husus da bazı standların ürünü tanıtmak yerine ürünü satıp cebine para olarak dönmesini isteğinde olanları görüyorum.Akıl var mantık var, sattığın bir ürünü tabi onuda da doğru kişiye satarsan bir kez satarsın ama onu tanıtırsan her zaman senden satın alacak müşterin olur.Bu küçük ama büyük ayrıntı nedendir bilemiyorum hep göz ardı ediliyor.Sanırım gelecekte kazanmak yerine günü kurtarma çabasından olsa gerek!

Ankara’da Gümüşhane Günleri 2017


Ankara’da Gümüşhane Tanıtım Günlerinde karşılama holündeki reklam bannerlerinden kısa bir video ile ekledim devamı montajlayıp birleştirildikten sonra sitemize ekledik.

Gümüşhane Günlerinde 1.Gün Gezimiz

Gümüşhane Günlerinde ilk gün Akm taş bina içinde olan stantları gezme fırsatım oldu.Çünkü zamanım kısıtlı olduğu için önceliği taş bina kısmına verdim.Ve bina girişinde karşımıza çıkan ilk firma Yoncadan Organik süt firmasının tanıtım standı karşılıyor.Giriş bölümünde bir stant kiralamak için iyi bir para verildiğini düşünüyorum.Ve fuarda en etkin ve başarılı tanıtımıyla ön plana çıkan Kelkit Belediyesi gösterişli, içi bolca yöresel el örgüsü kilim ve çanta gibi işlemlerle göz doldurdu.Ve yolumuza devam ettiğimizde Gümüşhane Valiliği stantları karşımıza çıkıyordu.Kameralarımıza Gümüşhane Valisi Okay Memiş bey ikinci kez takıldı.Gümüşhane Valiliğinin standında kuşe kağıda basılmış şahane bir turistlik yerleri gösteren ve kısa kısa bilgiler içeren haritasına bayıldım.Çünkü bir çok fuara katıldım ama bu kadar kalitesi yüksek kağıda basılan bir harita ile ilk kez karşılıyorum.Ve bu özenden dolayı Gümüşhane Valiliği ve Turizm Müdürlüğünü tebrik ediyorum.Gümüşhane Valiliği turistlik haritadan ayrı bir de Karaca Mağarası kitapçığıyla fuarda ön plana çıktığını belirtmek isterim.Gümüşhane Belediyesi standı da geniş kapsamlı ve plazma ekranlı tanıtımlarıyla gözümüzden kaçmadı.Gümüşhane Vizyon Dergisi fuarda ağırlığı hissedilen basın yayın organlarından birisiydi ve kısa ve keyifli bir sohbetimiz oldu.Gümüşhane Gazeteciler Cemiyetinin fuar bulunmasına sevindim.Çünkü İl Tanıtım Günlerinde genellikle yerel medya ve gazeteleri fuarlarda stant olarak göremiyorum.Gümüşhane’de maden çıkartma işi yapan Yıldız Holding yetkililerinden kısa ve öz şekilde bilgiler edindik.Fuarda ilk defa bir antikacının stand çatığını gördüm ve çok şaşırdığımı belirtmeden geçemiyecem.Gümüşhane Halk Eğitim Merkezi kurslarınca yapılan el emeği gümüş takılar gramı 6 TL den satılıyor.Ve en pahalı setler fuarın ilk günü satılmış.Şiran Belediyesi Halk Eğitim Merkezince yapılan hediyelik havlular çok güzel ve birden fazla sembolik motifler içeriyordu.Gümüşhane Günleri Fuarında başka hediyelik havlulara rastlamadım.Ve Gümüşhane’ye adını veren Gümüş madeninin üretildiği ve Aydın Doğan Holdingin de ortak olduğu Gümüşhane Maden İşletmeleri fuardaki yeri almışlar.Video çekimi sonrasında kısa bir sohbetimiz oldu.Ve duyduklarıma çok şaşırdım.Gümüş madenimiz var ama fabrika ve üretimi çok maliyetli olduğu için ham halde yurt dışına ihraç ediliyormuş.Evet yanlış okumuyorsunuz Türkiye’de Gümüş madenini işleyecek fabrika yok, genel kültür olarak aklınızda bulunsun 
Ve konuyla ilgili videomuzu izleyiniz

Gümüşhane Günleri 3.Gün Yöresel Çadır Gezimiz

Gümüşhane’nin pestil ve köme’si mehşur olduğunu baştan belirtelerek başlamak istiyorum.Yemek çadırında adım atacak yer yoktu.Gelecek hafta Trabzon Günleri olacaktı ama fuar iptal edildiği için haliyle trabzonlular Gümüşhane Günlerini işgal etmiş durumda gördüm.Tabi bu ağırlık genelde yöresel ürünlerin satıldığı çadır bölümünde ayan beyan belli ediyordu.Fuarda pestilortalama 25 TL/kg satılıyordu, Doğa ve Kral Pestil markalarının önünce ciddi yoğunluk ve kuyruklar gördüm.Trabzon standlarında tamamında olmasa bile bir çoğunda tirebolu çayını göründüm.Türkiye’deki Çay Markaları için sitemizde yazdığım içerikler hemen aklıma geliverdi.

Gümüşhane günlerinden çok genel bir yöresel fuar izlenimi vardı.Hemen hemen aklımıza gelebilecek her şey vardı.Burada ilk kez duyduğum ve videonun sonuna doğru izlerseniz sizde göreceksiniz süt reçelini ilk defa duydum ve çok şaşırdım.Lafı fazla uzatmadan hemen videoyu izlemenizi öneririm.Sayfanın altındaki yorum kısmına yorumlarınızı mutlaka bekliyorum.

Fuarların tümüne ulaşmak için tıklayın

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/

Gümüşhane Tanıtım Günleri 2018 Ankara

Gümüşhane Tanıtım Günleri Fuarı 2018 Ankara

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/gumushane-tanitim-gunleri-2018-ankara.html