Ahıska Türkleri Lobisi Ankara Akm Fuarında

2017 Eylül ortalarında Ankara Akm Fuarı, Erzurum Tanıtım Günlerinde Ahıska Lobisi standı ile karşılaştım.Merak edip görevlilerden bilgi almak istedim, ve cep telefonuma çekerek bu bilgilerden sizlerinde haberdar olmanızı istedim.Standa bize bilgiler veren kişinin, bu içeriği yazarken öğrendiğim üzere Dr.Hayati Başaran olduğunu ve Ahıska Türkleri Lobisi Başkanı olduğunu 🙁 Aşağıda çekmiş olduğum video ve internette kısa bir araştırma ile toparlamış olduğum dökümanları bulabilirisiniz.

Sizlerden ricam bilinirlik açısından yazımızı sosyal medya hesaplarınızda 1 defalık paylaşmanız ve aşağıdaki yorum kutusunu yorumlarınızı bırakmanızı istiyorum.

Ahıska Türkleri Lobisi

Ahıska Türkleri Lobisi Ankara Akm Fuarında

Ahıska Türkleri Sürgünü

Ahıska Türkleri Sürgünü

Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği, 14 Kasım 1944’te Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yaşayan onbinlerce Ahıskalı Türk’ü “sınır güvenliğini tehdit ettikleri” gerekçesiyle sürgün etti. Trenlere bindirilen ve günlerce yolculuk eden Ahıskalı Türkler Sovyet topraklarında dört bir tarafa dağıtıldı.

Ahıska Türkleri Lobisi
ABD, Türkiye, Rusya, Kırgızistan, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Ukrayna, Kıbrıs ve Gürcistan’da yaşayan Ahıskalı Türklerin sorunları 70 yılda çözülemedi.

Şu anda dünyada 458 bin 680 Ahıska Türkü 10 farklı ülkede yaşıyor.
Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) Genel Başkan Yardımcısı Burhan Özkoşar’ın verdiği bilgilere göre ise, Gürcistan’ın 1999’da üye olduğu Avrupa Konseyi, 12 yıl içerisinde Ahıskalıların vatanlarına geri dönüşünü şart koştu. Gürcistan da 2007’de geri dönüş yasası çıkarttı ancak şu ana kadar sadece bin 174 Ahıskalı Türke ‘yurda dönüş statüsü’, 7 kişiye ise ‘vatandaşlık’ verildi. (kaynak: Al Jazeera / 14 Kasım 2014 )

Ahıskalı Türklerin Vatandaşlık kimliği Sevinci

Ahıskalı Türklerin Vatandaşlık Sevinci

Sovyetler Birliği döneminde sürgüne gönderilen ve Ukrayna’dan serbest göçle Türkiye’ye gelen 23 bin Ahıskalı, Türk vatandaşlığına alınacak olmanın heyecanını yaşıyor ( 22 Eylül 2017 Anadolu Ajansı)

 

TRT Avaz Ahıska Türkleri Belgeseli

TRT Avaz Ahıska Türkleri Belgeseli

Son yıllarda TRT nin başarılı çalışmalarından birisi de Ahıska Türklerini anlatan belgeseller ve çeşitli programları youtube da bulabilirsiniz.

Ahıska Türkleri Lobisi Manifestosu

Ahıska Türkleri Lobisi Manifestosu

8 Mart 2015 günü Ankara’da toplanan Ahıska Türkleri Lobisi, ilk toplantısında çalışma ilkelerini belirlemiş ve dernek kurma çalışmalarını başlattı. Hayati BAŞARAN, Hamit HANCI, Seyhan AHISKA, Cahit DOĞAN, Abdurrahman KAPLAN, Ahmet TETİK, Ertürk AVCI, Hakan UYGUN, Şermin CİHANOĞLU ve Sabir ASKEROĞLU’nun oluşturduğu kurucu üyelerden Hayati BAŞARAN kurucu başkan, Hamit HANCI kurucu Başkanvekili, Seyhan AHISKA Genel Sekreter olarak görev almışlardır.

Sabir ASKEROĞLU Kırgızistan Temsilcisi , Hakan UYGUN KKTC Temsilcisi Olmuştur.
Ahıska Türkleri Lobisi

Ahıska Türkleri Dergileri

Ahıska Türkleri Dergileri

Ahıska Türkleri Gürcistan Haritası

Ahıska Türkleri Gürcistan Haritası

Sürgünün 70. Yılında Ahıska Türkleri Sempozyumu

Sürgünün 70. Yılında Ahıska Türkleri Sempozyumu

Ahıska Türkleri sempozyumu, Hitit Üniversitesi ile birlikte, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, TİKA, TRT, Çorum Belediyesi, Çorum Valiliği, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası ve Dünya Ahıska Türkleri Birliği işbirliği ile gerçekleştirildi.Sempozyumun açılış törenine katılmak üzere Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş’ta Çorum’a geldi.

Ahıska Öğrenci Topluluğu

Ahıska Öğrenci Topluluğu

Dr.Hayati Başaran Kimdir

Dr.Hayati Başaran Kimdir?

Hayati Başaran Ardahan Posof’da 1968 yılında doğdu.İlk ve orta öğrenimini Kars da tamamlamıştır.Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesinden mezun olmuş, aynı üniversitede yüksek linsans ve doktorasını tamamlamıştır.Ahıska Türkleri Lobisinin kurucuları arasında yer almış ve Ahıska Lobisi Başkanlığını yürütmektedir.

Uzun Yol – AHISKA FİLMİ

5.Erzurum Günlerine gitmek için tıklayın

http://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankarada-erzurum-gunleri-2017.html

Erzurum Gezilecek Yerler hakkındaki yazımıza gitmek için tıklayın

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/erzurum-gezilecek-yerler.html

Erzurum Turizm Haritasını incelemek için tıklayın.

http://isacoturoglu.com.tr/gezi/erzurum-turizm-haritasi.html