Evde organik elma sirkesi nasıl yapılır, sağlığımıza faydaları nelerdir, hangi hastalıklara şifalar sunar?

Organik Elma Sirkesi Yapımı ve Faydaları

Elma bildiğiniz gibi ülkemizde yaygın olarak üretilen ve hemen hemen tüm bölgelerimizde yetişen şifalı bir meyvedir. Ülkemiz şartlarında organik elma bulmakta oldukça kolaydır. Bu açıdan market ve başka yerlerde organik sirkearamaktansa hiç zorlanmadan evinizde kendiniz de elma sirkesi yapabilirsiniz.

Elma sirkesi içeriğinde A, B1, B2, B6, C, E vitaminlerinin yanı sıra; kalsiyum, demir, bakır, fosfor, manganez, sodyum, potasyum, pektin, aldehit, sülfür, klorin gibi 90’ın üzerinde vitamin ve mineral barındırması açısından mutfağımızdan eksik etmememiz gereken bir gıdadır.

İbrahim Saraçoğlu Evde Organik Elma Sirkesi Tarifi

İbrahim Saraçoğlu Evde Organik Elma Sirkesi Tarifi

Malzemeler: 

3-4 tane elma, 5-6 adet nohut, yarım çay bardağı sirke, 1 tatlı kaşığı toz şeker, 1 çay kaşığı tuz, cam kavanoz, yeteri miktarda klorsuz içme suyu

Hazırlanışı: 

Elmaları yıkayıp 4’e bölerek kavanoz içerisine dizin. Üzerine yukarıda saydığımız malzemeleri ekleyin. Kavanozu ağzına kadar içme suyu ile doldurup ağzını bir bezle kapatın ve bezin etrafına lastik geçirin. Fermantasyon aşamasında hava ile temasının kesilmemesi gerekir.

Işıksız bir ortamda 2-3 ay kadar bekletin. İlk günler her gün çalkalayın. İleriki haftalarda haftada 1 kiz karıştırın.  Bu esnada kavanoz etrafında oluşan sinekler ve sirke üzerinde oluşan küf tabakası normaldir.

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma Sirkesinin Faydaları

Elma sirkesi bağışıklık sistemini güçlendirir. Kadınsal hastalıkların tamamına karşı faydalıdır. Baş ağrılarını giderir. Mide ile ilgili rahatsızlar için faydalıdır.

Soğuk algınlığı şikayetlerine karşı faydalıdır. Burun tıkanıklığını açmada etkilidir. Gargara olarak kullanımı boğaz ağrılarını keser. Bunun için bir fincan elma sirkesini bir su bardağı ılık su ile karıştırın.

Mikroorganizmaları öldürücü etkisi ile temizlik maddesi olarak da kullanabilirsiniz. Saç diplerinde oluşan kaşıntı ve mantar oluşumunu önler. Banyodan sonra yarım çorba kaşığı elma sirkesi ile bir su bardağı suyu karıştırıp saçınıza uygularsanız daha güçlü ve parlak ve kepeksiz saçlara sahip olabilirsiniz.

Kulak içinde oluşan mantarların giderilmesini sağlar. Krampları giderir. Ağız kokusunu keser. Diş lekelerini giderir ve beyaz görünmesini sağlar. (Dişlerinizi elma sirkesi ile ovmanız yeterli olur.)

Kan şekeri seviyesini dengeler. Vücuda enerji verir. Kilo vermeye yardımcıdır. Bağırsaklarda zararlı bakterileri yok eder, iyilere ise kesinlikle zarar vermez. Sivilce ve aknelerin giderilmesini sağlar. 1 yemek kaşığı kadarını 1 yemek kaşığı su ile inceltip bir pamuk vasıtası ile yüzünüze uygulayın.

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Elma Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Her gün 1 su bardağı su içerisine 1 çorba kaşığı elma sirkesi ekleyerek içebilirsiniz. Ayrıca salatalarınıza ilave edip de tüketebilirsiniz. Cilt bakımında da faydaları kısmında olduğu gibi kullanınız.