Dracena Marginata Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Dracena Marginata Çiçeğinde birden fazla dal ve gövde var ise bunların bir tanesini gövdeye yakın bir noktadan kesilir.Daha sonra 1/2 hafta süre suda bekletilir, köklenmesini sağlanır.

Bu işlemden sonra köklenmiş olan Dracena Marginata Çiçeğinde dalımızı yeni bir saksıya uygun toprak ve uygun saksıyla dikerek yeni bir Dracena Marginata Çiçeği elde edilir.

Dracena Marginata Çiçeği

Dracena Marginata Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Dracena Marginata Çiçeğinin saksıda kalan kesilmiş bölümünü hava akımından korumak amacıyla bu bölümü silikon, mum veya sakız gibi şeyler kullanarak havayla olan ilişkisini kesmeliyiz.Yoksa bitki çürümeye başlıyor.

İş yeri ve ofisimizde, evimizde çok büyümüş ve alt bölümünde yapraklarını dökmüş Dracena Marginata Çiçeği altındaki boşluğu bitkinin toprağından çıkan gövdenin 25-30 cm üstünden keserek bitkimizi aynı köklendirme işlemine tabii tutarak 2. bir Dracena Marginata Çiçeği elde etmiş oluruz.

Dracena Marginata Çiçeği

Dracena Marginata Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

Dracena-Marginata Çiçeği Nasıl Çoğaltılacağını kısaca aşağıdaki videoda anlattık.

Dracena Marginata Çiçeği

Dracena Marginata Çiçeğinde Hakında

Dracena Marginata Çiçeği Anavatanı Madagaskar ‘dır. Dracena Marginata Çiçeği gövde yapısı olarak yuka çiçeğinin kardeşi gibidir. Bakımı kolay tatile ve uzun süre susuzluğa dayanıklı bir bitkidir.

Dracena Marginata Çiçeği kış aylarında 20 günde 1 defa toprak nemine orantılı az su isteyen bir bitkidir. Bitki yaz aylarında 10-15 günde bir defa saksı büyüklüğüne orantılı olarak toprağı nemli olacak şekilde aşırı su istemeyen bir bitkidir.

Dracena Marginata Çiçeği

Bitkiye su verirken kesinlikle klorlu terkos suyu vermemeye özen gösteriniz. Aşırı klor bitki kök gözenekleri kapatarak bitkinin sağlıklı büyümesini engellemektedir. Dracena Marginata Çiçeği aydınlık ortamı seven bir bitkidir. Yaz aylarında cam arkasından direk güneş ışığı almaması gerekir. Bitki susuzluğa dayanıklı bir bitkidir.Çok sulandığı zaman ana sopa gövdesi çürüyerek bitki özelliğini kaybeder.

Dracena Marginata Çiçeği oda sıcaklığında ani hava değişimlerinden uzak kalorifer ve ısıtıcı yanlarında durmaması gereken bir bitkidir. Dracena Marginata Çiçeği ev ofis ortamında 4 metre sera ortamında ise 6 mt ye kadar büyüme gösteren bir bitkidir.

Dracena Marginata Çiçeği

Dracena Marginata Çiçeğinde Yaprak Sararması

Dracena Marginata Çiçeği yaprakları seyrekte olsa yenileri geldikçe sararma yapması normaldir. Fakat bitki yaprakları aşırı sararma yapıyorsa,

  • Çok aşırı susuz kaldığında yaprakları sık sararır.
  • Aşırı su verilirse yaprak sararır, gövdesi çürür.
  • Direk ısıtıcılardan sıcağa maruz kalırsa yaprakları sararır.
  • Temmuz , ağustos güneşin tepe noktasından etkili olduğu mevsimlerde cam arkasından güneş alırsa bitki yaprakları sararır.

Dracena Marginata Çiçeği

Dracena Marginata Çiçeği Saksı ve Toprak Değişimi

Dracena Marginata Çiçeği toprak değişimi mart, nisan aylarında yapılır. Bitki saksını büyütmek için mevcut saksının 1 numara büyük saksısına almak uygun olacaktır. Bitki saksı değişiminde kesinlikle köklere zarar verilmemelidir. Kök olduğu gibi muhafaza edilmelidir.

Dracena Marginata Çiçeği toprak olarak torf ve perlitli iç mekan bitki toprağı kullanılması gerekir. Kesinlikle bahçe toprağı kullanılmamalıdır.

Dracena Marginata Çiçeği

Dracena Marginata Fiyat

Dracena Marginata Çiçeği boyutu ile orantılı olarak 80 tl ile 400 tl arasında değişmektedir.

Dracena Çiçek Açarmı

Dracena Marginata Çiçeği sadece yaprak vermektedir. Bitki yaşamı boyunca herhangi bir çiçek açmamaktadır.

Dracena Marginata Çiçeği

 Mikrobiyal Gübre BMUSA

Mikrobiyal Gübre Bmusa Nasıl Kullanılır?

2020 yılında Ankarada düzenlenen akıllı şehirler ve belediyeler fuarında karşılaştım. BMusa Organomineral ve Mikrobiyal Gübre firmasından Fatih Akdağ, bize ürünün muz ağacından elde edildiğini, içinde bulununan yararlı bakteriler sayesinde gölet,baraj, arıtma tesisleri gibi bir çok alanda kullanılabilen bir ürün oldğundan bahsetti.Ürünlerin piyasada satılan ve evdeki çiçeklerinize verilen basit sıvı takviyelerinden çok daha farklı olduğunundan bahsetti.Bize de 2 tane hediye edilen ürünlerden birisi bitkinin dallarının gelişmesini ve gürleşmesini sağlarken diğer ürününde kök kısmının gelişmesinin sağlandığını belirtti.

Seleda Biyogaz Gübre

Ankarada düzenlenen Trakya Tanıtım Günlerinde karşılaştığım Seleda Biyogaz Gübre, ‘Sıfır Atık’ Avrupa’nın En Büyük Biyogaz Tesisi olarak Babaeski / Kırklareli faaliyet gösteriyor.

İsa cotur Blog Kimdir?
Takip Edin
Latest posts by İsa cotur Blog Kimdir? (see all)