Dr.Suat AKGÜL Kimdir?

Dr.Suat Akgül 1962 yılında Ankara’da doğdu. 1986 yılında Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü’nü Askeri Öğrenci olarak okudu ve Öğ.Tğm. rütbesiyle mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde “Tunceli / Dersim İsyanı” konusunda Yüksek Lisans (1990), “Rusya’nın Doğu Anadolu Politikası” konusunda da Doktora (1995) yaptı.

Dr Suat Akgul Kimdir? I Tüm Detaylar

Dr.Suat AKGÜL, 1986-1988 yılları arasında Askeri okullarda öğretmenlik, 1988-2003 yılları arasında Kara Harp Okulu’nda İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük Öğretim Üyeliği görevlerinde bulundu. 2003-2004 yıllarında Genelkurmay Harekât Başkanlığında Öğretim ve Eğitim Şube Müdürü olarak görev yaptı. 2004-2009 yılları arasında K.K.Astsb. Meslek Yüksek Okulu’nda (Balıkesir) Sosyal Bilimler Grup Başkanlığı yaptı. Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Öğretim Elemanlığı görevinde bulundu.

2009 yılında Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Daire Başkanlığı (ATASE) Arşiv Şube Müdürlüğüne atandı. 2013 yılına kadar Arşiv Şube Müdürü olarak görev yaptı. 2013 Ağustosunda Arşiv Müdürlüğü görevinden Kıdemli Albay rütbesi ile emekli oldu.

Dr.Suat AKGÜL MHP Aday Adayları tanıtım toplantısı 2018

ATATÜRK, Atatürkçülük, Doğu Anadolu, İç İsyanlar, Ermeni Sorunu, Genel Türk Tarihi ve Türk Milliyetçiliği konularında çeşitli eserleri vardır. Ulusal ve Uluslararası Sempozyumlara katılmış ve alanıyla ilgili bildiriler sunmuş, konferanslar vermiştir. Ayrıca Türk Ocağı, Aydınlar Ocağı, Ülkü Ocağı ve Yörük-Türkmen Ocakları gibi derneklerde konferanslar vermiştir.

Dr.Suat AKGÜL, Genelkurmay ATASE Daire Başkanlığı TATK (Türk Askeri Tarih Komisyonu), ATAREM (Atatürkçülük Araştırma Ve Eğitim Merkezi ) ve ATATÜRK Araştırma Merkezi Haberleşme üyesi idi. Antalya’da faaliyet gösteren Akdeniz Gençlik Sanat Araştırma ve Eğitim Derneği (AKSAN)’nde Yönetim Kurulu Üyesi ve Bilim Kurulu Başkanı’dır.

Dr.Suat AKGÜL,2013 yılında emekli olduktan sonra öğretmen eşinin memleketi olan Antalya’ya yerleşti. Antalya tarihi ve Antalya’nın değerleri konularında çalışmalar yapmakta ve konferanslar vermektedir. Bengü ve Türkiz Bige adlarında 2 kızı vardır.

Dr.Suat AKGÜL MHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Oldu

Dr.Suat AKGÜL MHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Oldu

2018 Mayıs ayında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Dr.Suat AKGÜL MHP Antalya Milletvekili Aday Adayı olduğunu resmen açıklamış oldu.Paylaşımda MHP lideri Devlet BAHÇELİ ile çekilmiş fotoğrafıyla paylaşması ise gözümüzden kaçmadı.Bizde kendisine başarılar diliyoruz, Ankara’ya geldiğinde video röportaj yapıp Youtube kanalımızda paylaşacağız. ( https://isacoturoglu.com.tr/videolar/ ) bölümünden takip edebilirsiniz.

Dr.Suat AKGÜL MHP Antalya Milletvekili Aday Adayı Oldu

Dr. Suat AKGÜL “Tunceli Dersim İsyanı” TV Proğramı

Dr.Suat AKGÜL, sık sık siyasilerle gündeme gelen “Dersim Olayları” üzerine akademik araştırmalar yapan sayılı tarihçilerden birisidir.2014 yılında CNN Türk Eğrisi Doğrusu Programına katılan Dr. Suat AKGÜL Dersim Olayları hakkında detaylıca anlattı.Öğrenmek isteyenler için sitemize ekledik.

Videoyu izlemek için tıkla

 

Dr.Suat Akgül Çalışma Kütüphanesi

Dr.Suat AKGÜL Çalışma Kütüphanesi

Dr.Suat AKGÜL, boş vakitlerinin çoğunu Antalya’daki evinde bulunan kütüphanesinde geçirir.İşte o kütüphaneden bir kaç görüntüyü geçtiğimiz aylarda sosyal medyada takipçileriyle paylaştı.

Dr.Suat Akgül Çalışma Kütüphanesi

Dr.Suat AKGÜL Kitapları Hangileridir?

1. Yakın Tarihimizde Dersim İsyanları ve Gerçekler, Boğaziçi Yay. İstanbul 1992.
2. Zafertepe-Çalköy ve Büyük Türk Zaferi, Tekışık Mat. Ankara 1992.
3. Atatürk ve Türk İnkılâbı, Toplumsal Dönüşüm Yay. İstanbul 2001.
4. Atatürk’ün Düşünce Dünyası, Toplumsal Dönüşüm Yay. İstanbul 2001.
5. Atatürk ve Eğitim, Kara Harp Okulu, Ankara 1999.
6. Türk Tarihinde Harbiye, Kara Harp Okulu, Ankara 1999.
7. Amerikan ve İngiliz Raporları Işığında Dersim, Yaba Yayınları, İstanbul 2000.
8. Türklük Bilgisi, Türkar Yay. Ankara 2001.
9. Doğu Ve Güneydoğu Üzerine Araştırmalar III, Boğaziçi Yay. Ankara 1992.
10. Dersim İsyanları ve Seyit Rıza, Berikan Yay. Ankara 2001.
11. Musul-Kerkük Harekâtı, Berikan Yay. Ankara 2001.
12. Musul Meselesi ve Nasturi İsyanı, Berikan Yay. Ankara 2001.
13. Orgeneral Mustafa Muğlalı ve Van-Özalp Olaylarının İçyüzü, Berikan Yay. Ankara 2001.
14. Her Yönüyle Ermeni Sorunu, Ankara 2001.
15. Herkes İçin Türk Tarihi, Sarkaç Yay. Ankara 2013.

Not: Aralarında ATATÜRK’ün 3 eserinin de bulunduğu 40 kadar kitabı da yayına hazırlayarak yayınlanmasını sağlamıştır.

Kitap Görsellerini görmek için tıklayın

1. Yakın Tarihimizde Dersim İsyanları ve Gerçekler Yakın Tarihimizde Dersim İsyanları ve Gerçekler

2. Zafertepe-Çalköy ve Büyük Türk Zaferi  Zafertepe-Çalköy ve Büyük Türk Zaferi 3. Zafertepe-Çalköy ve Başkonutanlık Zaferi

Zafertepe-Çalköy ve Başkonutanlık Zaferi

4. Atatürk ve Türk İnkılâbı Atatürk ve Türk İnkılâbı

5. Atatürk’ün Düşünce Dünyası Milli Kültür, Milli Birlik,Misak-ı Milliye,Kuva-yı Milliye,Çanakkale Zaferi Atatürk'ün Düşünce Dünyası

6. Atatürk ve Eğitim

Atatürk ve Eğitim

7. Türk Tarihinde Harbiye  Türk Tarihinde Harbiye

8. Millî Mücadelede Kayseri ve Civarında Askerî Faaliyetler ve Lojistik 

Millî Mücadelede Kayseri ve Civarında Askerî Faaliyetler ve Lojistik 9. Amerikan ve İngiliz Belgeleri Işığında Dersim 

Amerikan ve İngiliz Belgeleri Işığında Dersim

10. Türklük Bilgisi  

Türklük Bilgisi

11. Doğu Ve Güneydoğu Üzerine Araştırmalar III  Doğu Ve Güneydoğu Üzerine Araştırmalar III

12. Dersim İsyanları Ve Seyit Rıza  Dersim İsyanları Ve Seyit Rıza

13. Musul-Kerkük Harekâtı  Musul-Kerkük Harekâtı 14. Musul Meselesi Ve Nasturi İsyanı  Musul Meselesi Ve Nasturi İsyanı 15.Orgeneral Mustafa Muğlalı Ve Van-Özalp Olaylarının İçyüzü 

Orgeneral Mustafa Muğlalı Ve Van-Özalp Olaylarının İçyüzü

16. Her Yönüyle Ermeni Sorunu  görsel hazırlanıyor

17. Sorun Olan Ermeniler  Sorun Olan Ermeniler 18. Tarih-I  görsel hazırlanıyor 19. Tarih-II   görsel hazırlanıyor

 

20. Türk Kültürü ve Genel Türk Tarihi   görsel hazırlanıyor

21. Türk Tarihçiliği ve Prof.Dr.Aydın Taneri Armağanı  Türk Tarihçiliği ve Prof.Dr.Aydın Taneri Armağanı

22. Kurtuluştan Kuruluşa ATATÜRK  Kurtuluştan Kuruluşa ATATÜRK

23. Dr.Tahsin Ünal Hayatı, Eserleri, Kişiliği ve Düşünceleri   Dr.Tahsin Ünal Hayatı, Eserleri, Kişiliği ve Düşünceleri

24. Herkes İçin Türk Tarihi  Herkes İçin Türk Tarihi

Dr.Suat Akgül'ün Katıldığı Sempozyumlar

Dr.Suat AKGÜL’ün Katıldığı Sempozyumlar & Bildiriler

Dr.Suat AKGÜL’ün Katıldığı Sempozyumlar & Bildirileri aşağıda listeledik, incelemek için tıklayın.

detaylar için tıklayın

1. “İkinci Dünya Savaşında Rusya’nın Kuzey İran’daki Faaliyetlerinin Bölgeye ve Türkiye’ye Etkisi”, Genelkurmay Başkanlığı 6 ncı Askeri Tarih Semineri, İstanbul 1995. (Yayınlandı)

2. “Millî Mücadele’de Kayseri ve Civarında Askerî Faaliyetler ve Lojistik”, Erciyes Üniversitesi, II.Kayseri ve Yöresi Tarih Sempozyumu, Kayseri 1997. (Yayınlandı)

3. “Dersim Bölgesi İsyanları ve Alınan Tedbirler”, Gnkur. Bşk.lığı 7 nci Askeri Tarih Semineri, İst. 1999. (Yayınlandı)

4. “Bazı Arşiv Belgelerinin Işığında Kurtuluş Savaşı Öncesi Türkiye’deki Musevilerin Sosyo-Ekonomik Durumları”, Türk- İsrail Müşterek Askeri Tarih Konferansı, İstanbul 2000. (Yayınlandı)

5. “ATATÜRK’ün Selanik’teki Hayatı ve Çocukluğu Üzerine Kız Kardeşi Makbule Hanımla Yapılan Yayınlanmamış Bir Mülakat”, Uluslararası 7. ATATÜRK Kongresi Üsküp/Manastır 2011. (Yayınlandı)

6. “Kurtuluş Savaşında Zafere Giden Yolda Hava Keşif Raporlarının Rolü”, Türk Hava Kuvvetleri’nin 100. Kuruluş Yıldönümü Sempozyumu, İstanbul 2011. (Yayınlandı)

7. “Osmanlı Harp Tarihi Dairesi’nin Harp Üzerine İlk Yayını ve Bilinmeyen Bir Eseri: ‘Çanakkale Muharebatı’ ”, 100. Yılında I. Dünya Savaşı Uluslararası Sempozyumu 03-05 Kasım 2014, Budapeşte. (Yayınlandı)

8. “Harp Ceridesi Işığında Kireçtepe Bölgesi Muharebeleri”, 100.Yılında Çanakkale Savaşları Uluslararası Kongresi 21-25 Mayıs 2015 / Çanakkale. (Yayınlandı)

9. “Yzb.Rüştü ve Bnb.Cevdet Sunay’ın Anlatımlarıyla 1933 ve 1937 Yıllarında Ağrı Dağı’na Yapılan İlk Türk Çıkışları” Kültür ve Tarih Bağlamında Iğdır Uluslararası Sempozyumu 5-7 Kasım 2015 / Iğdır. (Yayınlandı)

10. “ATATÜRK’ün 2 Şubat 1923 Tarihinde İzmir’de Halk İle Yaptığı Sohbetin Sosyal Tarih Açısından Değerlendirilmesi”, Türkiye Cumhuriyeti’nin Ekonomik ve Sosyal Tarihi Uluslararası Sempozyumu 26-28 Kasım 2015 / İzmir. (Yayınlandı)

11. “Felâhiye Muharebesinde Bir Şehit: Yzb.Mehmet Muzaffer”, Kutü’l-Amâre Zaferi’nin 100. Yılı Münasebetiyle I. Dünya Savaşı’nda Irak Cephesi Uluslararası Sempozyumu 28 – 29 Nisan 2016, Mardin. (Yayınlandı)

12. “Azerbaycanlı Pilot Mehmet Altunbay’ın Anıları ve Bir Sinema Filmi”, Tarih ve Kültür Ekseninde Orta Aras Havzası Uluslararası Sempozyumu, 17-19 Kasım 2016 / Nahçıvan. (Yayınlanmak üzere)

13. “Atatürk’ün Diyarbakır Günleri ve Askerî Açıdan Değerlendirmesi”, Uluslararası Tanzimat’tan Cumhuriyete Diyarbakır Sempozyumu 2-3 Kasım 2017 / Diyarbakır.

14. “Askerî Bilgi Kaynağı Olarak Harp Tarihi Çalışmaları ve Askerî Tarih ve Stratejik Etüt Daire (ATASE) Başkanlığı”, Türkiye’de Bilgi Üretimi ve Bilim Politikaları Uluslararası Sempozyumu, 15-17 Kasım 2017 / Kırşehir.

15. “1949 Yılında SSCB’de Öldürülen Diplomatik Kurye Yüzbaşı Fuat Güzaltan Olayı”, II. Uluslararası Demokrasi Sempozyumu Emperyalizm, Hegemonya ve İstihbarat Faaliyetleri, 28-30 Kasım 2017 / Giresun.

16. “Atatürk’ün El Yazısı İle Tuttuğu Notlarda Moğollar, Selçuklular Ve Timur”, 10 Aralık 2017, Sivas.

17. “1926 Ankara Manevrası ve Etimesgut”, Uluslararası Tarihte Etimesgut Sempozyumu, 29-30 Mart 2018, Ankara.

18. “Türkiye’nin Tarımsal Kalkınmasında Etkili Olan ‘Köy Eğitmenleri’ Uygulaması ve Ordunun Rolü”, Türkiye’de Tarım Politikaları ve Ülke Ekonomisine Katkıları Uluslararası Sempozyumu, 12-13 Nisan 2018, Şanlıurfa.

19. “Birinci Umumi Müfettiş Avni Doğan’ın 01 Aralık 1943 ve 25 Ağustos 1944 Tarihli Raporlarında Jandarmaya Dair Hususlar” Uluslararası Dünden Bugüne Türkiye’de Jandarma ve Sahil Güvenlik Sempozyumu, 02-04 Mayıs 2018 Ankara.

 

Dr.Suat Akgül'ün Katıldığı Konferanslar

Dr.Suat AKGÜL’ün Katıldığı Konferanslar

Dr.Suat AKGÜL, Türk Ocakları Antalya şubesinde 5 konferans vermiştir.
Kaş, Kemer ve Antalya merkezde Mustafa Ertuğrul konulu 4 konferans vermiştir.
Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri, Harp Akademileri, Gülhane (Gata), Askeri Okullar ve Jandarma teşkilatı içinde ATATÜRK ve yakın dönem Türkiye Tarihi konusunda 100’ün üzerinde konferans vermiştir.

Dr.Suat AKGÜL'ün Yayınladığı Makaleleri

Dr.Suat AKGÜL’ün Yayınladığı Makaleleri

Dr.Suat AKGÜL,  bir çok makalesi bulunuyor, aşağıda tüm listeye ulaşabilirsiniz.

detaylar için tıklayın

1. “Paris Konferansı’ndan Sevr’e Türkiye’nin Paylaşılması Meselesi”, Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Ankara 1992.

2. “Nutuk’a Göre Azınlıklar Meselesi ve Atatürk’ün Azınlıklar Hakkındaki Görüşleri”, Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Ankara 1996.

3. “Cumhuriyet Dönemine Kadar Dersim Sorunu”, Ankara Ün. Osmanlı Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Dergisi (OTAM), Ankara 1993.

4. “Doğu İsyanları”, Kara Harp Okulu Dergisi, Ankara 1994.

5. “Rusya’nın Yürüttüğü Doğu Anadolu Politikası İçinde İrşad ve Cihandani Cemiyetlerinin Rolü”, Prof. Dr.Abdurrahman ÇAYCI’ya Armağan Anma Sayısı, Hacettepe Ün., Ankara 1995.

6. “Rusya’nın Birinci Dünya Savaşı Öncesinde Kürt Aşiretleri Üzerindeki Faaliyetleri”, Ankara Ün. OTAM Dergisi, Ankara 1995.

7. “Birinci Umumi Müfettiş Avni Doğan’ın 1947 Tarihli İki Önemli Raporu”, Prof. Dr. Abdulhalûk ÇAY’a Armağan, Ankara 1998.

8. “Şeyh Sait İsyanını Etkileyen Sebepler”, Kara Harp Okulu Dergisi, Ankara 1995. 9. “Atatürkçü Düşünce Sisteminde Akılcılık ve Bilim”, On Kasım Atatürk Haftası Armağanı Genelkurmay Başkanlığı, Ankara,1993.

10. “Wilson Prensiplerinin Türkiye’ye Etkisi”, Türk Tarihçiliği ve Prof.Dr. Aydın Taneri Armağanı, Ocak Yayınları, Ankara 1998.

11. “Cumhuriyetin Onuncu Yılında Bulgaristan Türkleri’nin Türk İnkılâbına Bakışı”, On Kasım Atatürk Haftası Armağanı, Gnkur. Ankara 1995.

12. “Atatürk Döneminde Bölücülük ve Bölücülüğe Karşı T.B.M.M.nce Çözüm Önerileri”, On Kasım Atatürk Haftası Armağanı, Gnkur. Ankara 1999.

13. “Prof. Dr. Aydın Taneri’nin Eserleri”, Türk Tarihçiliği ve Prof. Dr. Aydın Taneri Armağanı, Ocak Yayınları, Ankara 1998.

14. “Kara Harp Okulu Öğrenci Kaynağı ve Kayıt Kabul Faaliyetleri (1834-1918”, Türk Tarihinde Harbiye, K.H.O., Ankara 1999.

15. “Doğu Anadolu’da Türk-Rus İlişkileri ve Kürtler”, Osmanlılar Cilt 2, Yeni Türkiye Derg., Ank. 1999.

16. “Atatürk’ün Vefatının Yabancı Ülkelerdeki Yankısı”, Atatürk Haftası Armağanı, 10 Kasım Atatürk Haftası Armağanı, 10 Kasım 2000, Gnkur.Ankara 2000.

17. “Yunanistan’ın Ekonomi Eski Bakanı Pesmazoğlu’nun Atatürk Hakkındaki Görüşleri”, Atatürk Haftası Armağanı,10 Kasım 2001, Gnkur.Ankara 2001.

18. “ Bulgaristan Türkleri ve Türk İnkılabı”, Türkler, Cilt:20, Yeni Türkiye Yay., Ank. 2002.

19. “Bulgaristan’da Türkçe Yayınlanan Özdilek Gazetesi Işığında Bulgaristan Türkleri Ve Atatürk”, Balkanların Sesi Dergisi, Ekim 2002.

20. “Çanakkale’de”, Kara Kuvvetleri Dergisi, Ağustos 2006.

21. “Millî Birliğimize Yönelik Dış ve İç Tehditler”, Kemalist Atılım Dergisi, Ankara 1989.

22. “Büyük Taarruz ve Zafer”, Zırhlı Birlikler Dergisi, Zırhlı Birlikler ve Eğitim Merkez Komutanlığı Ank. 1996.

23. “Çanakkale Muharebelerinin Askerî ve Siyasî Sonuçları”, Ayyıldız Dergisi, Gaziler Vakfı, Ank. 1998.

24. “Atatürk Bir Güneştir”, Zırhlı Birlikler Dergisi, Ankara 1997.

25. “Atatürkçü Dünya Görüşü I”, Zırhlı Birlikler Dergisi 1998.

26. “Atatürkçü Dünya Görüşü II”, Zırhlı Birlikler Dergisi 1998.

27. “Atatürk ve Büyük Türk Zaferi”, Çizgi Ötesi Dergisi, Kara Harp Okulu, Ankara 1995.

28. “Zaferler Ayı Ağustos”, Jandarma Eğitim Dergisi, J. Eğitim Komutanlığı Ankara 1999.

29. “30 Ağustos ve Büyük Türk Zaferi”, Gaziler Dergisi, Gaziler Vakfı, Ankara 1994.

30. “Megali İdea’ya Karşı Şanlı Direnişin Adı: Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti”, Türk Metal Dergisi, AB Özel Sayısı, Kasım 2000, Ankara.

31. “Milli Mücadele Sürecinde Bosnalı Şehitler”, Türkçe Lisan Okulu Bülteni, Yıl: 1, Sayı:4,Mart 2000, Bosna Hersek Federasyonu, Pazariç-Saraybosna, 2000.

32. “Atatürk’ün Zabit ve Kumandan İle Hasbihâl Adlı Eserinin Anlam ve Önemi”, Atatürk Haftası Armağanı, 10 Kasım 2006, Gnkur.Ankara 2006

33. “Ankara Zabit Namzetleri Talimgâhının İlk Mezuniyet Töreni ve ATATÜRK’ün Konuşması”, Atatürk Haftası Armağanı, 10 Kasım 2011, Gnkur. Ankara 2011.

34. “ İstiklal Harbinde Silah Ve Cephane Yapımı Tedariki Ve Onarımı İçin Cephe Gerisinde Yapılan Faaliyetler”, XIV. TÜRK TARİH KONGRESİ Ankara: 9-13 Eylül 2002 Kongreye Sunulan Bildiriler III. Cilt, Ankara 2005. 

 Dr.Suat AKGÜL Çeşitli Etkinliklerde Fotoğrafları

 Dr.Suat AKGÜL TRT Antalya Radyosuna Konuk Oldu

 Dr.Suat AKGÜL TRT Antalya Radyosuna Konuk Oldu

 Dr.Suat AKGÜL Antalya Piano Festivalinde

 Dr.Suat AKGÜL Antalya Piano Festivalinde

 Dr.Suat AKGÜL Çeşitli Etkinliklerde

 

 Dr.Suat AKGÜL Çeşitli Etkinliklerde konuşurken

 Dr.Suat AKGÜL Çeşitli Etkinliklerde

 Dr.Suat AKGÜL Çeşitli Etkinliklerde

 Dr.Suat AKGÜL Çeşitli Etkinliklerde

 Dr.Suat AKGÜL Çeşitli Etkinliklerde

 Dr.Suat AKGÜL Çeşitli Etkinliklerde