İçişleri Bakanlığı’dan 81 ile ek genelge!İçişleri Bakanlığı yeni bir koronavirüs genelgesi ile STK, meslek kuruluşları, birlik ve kooperatifler tarafından düzenlenecek etkinlikler 1 Aralık’a kadar ertelenmesi istendi.

 Sağlık Bakanlığı’nın önerisi Koronavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Koronavirüs Tedbirleri” konulu 02 Ekim 2020 tarihli ek genelge gönderdi. 

İçişleri Bakanlığı Genelgesi 1 Aralık’a Kadar Fuarlar ve Etkinlikler Ertelendi

Ek Genelgeye göre; 02 Ekim 2020 tarihinden itibaren sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler, 01 Aralık 2020 tarihine kadar ertelenecek ibaresine yer verildi.

02 Ekim 2020 Tarihli Ek Genelgenin Tamamı

81 İl Valiliğine Koronavirüs Tedbirleri ek konulu genelge gönderildi. Genelgede, koranavirüs salgınının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, fiziki mesafeyi koruma ve hastalığın yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda birçok tedbir kararı alınarak uygulamaya geçirildiği hatırlatıldı.

Dünyada halen Covid-19 salgını ve vaka artışlarının devam ettiği, özellikle Avrupa kıtasında salgının seyrinde bir yükselme yaşandığı ifade edilen genelgede, birçok Avrupa ülkesinde, kişilerin toplu olarak bir araya gelmelerine yönelik yeni kısıtlamalara gidildiği belirtildi.

Genelgede, içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemler belirlendiğine vurgu yapıldı.

Genelgede,  Sağlık Bakanlığı tarafından Bakanlığımıza hitaben gönderilen yazıya da yer verildi.Yazıda; Dünyayı tehdit etmeye devam eden COVID-19 pandemisine yönelik olarak; COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nca ülkemizdeki ve Dünya’daki en güncel bilimsel gelişmeler ve deneyimler takip edilmekte, bu kapsamda Pandeminin ülkemizdeki kontrolüne yönelik çalışmalar yürütülmekte teknik rehberler ve protokoller yayınlamakta ve güncellenmektedir.

Dünyada halen COVID-19 vaka artışları devam etmektedir. Ülkemizde de Covid-19 vakalarının devam etmekte olması, her ne kadar vaka sayıları belirli bir düzeyde kontrol altına alınmış olsa da önümüzdeki sonbahar ve kış aylarında tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle damlacık yolu ile bulaşan solunum yolu hastalıklarının görülme sıklığının artış gösterebilmesi beklenmektedir. Bu kapsamda Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan COVID-19 Bilimsel Danışma Kurulu, fiziksel mesafenin korunmasının zor olacağı sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, birlikler veya kooperatiflerin geniş katılımlı toplantılarının yapılmamasını ve ileri tarihe ertelenmesini önermiştir. denildi.

Bu çerçevede, Sağlık Bakanlığının ilgi yazısı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiye kararı doğrultusunda, mevsimsel etkilerde göz önünde bulundurularak, 02.10.2020 tarihinden itibaren 01.12.2020 tarihine kadar sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler ertelenecek. 

Vali ve Kaymakamlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun  27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak.

Bu gelişme sonrası iptal olan fuarlardan bazılarını aşağıda paylaştık

2020 Travelexpo Ankara 5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı İptal Oldu
2020 Travelexpo Ankara 5. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı İptal Oldu
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/2020-travel-expo-5-uluslararasi-ankara-turizm-ve-seyahat-fuari.html

CityTech ve SuTek 2020 Fuarları İptal Oldu
CityTech ve SuTek 2020 Fuarları İptal Oldu
 https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/citytech-ve-sutek-2020-fuarlari.html

Türkiye Kooperatifler Fuarı 2020

TÜRKİYE KOOPERATİFLER FUARI 2020

Uzunca bir aradan sonra Ankara’da Covid19 pandemisi gölgesinde olanüstü önlemlerle açılan ilk fuar olup, ilk gün bizde gidip fuarın nabzını tuttuk, detaylar ve videolar için aşağıdaki linke tıklayın
https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/turkiye-kooperatifler-fuari-2020.html

ANKARA FUAR VE FESTİVAL TAKVİMİ 2020

ANKARA FUAR VE FESTİVAL TAKVİMİ 2020

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-fuar-festival-takvimi-2020.html