Merakla beklenen “Cezeri’nin Olağanüstü Makinelerisergisi, 15 Şubat Cuma günü İstanbul UNIQ Expo’da kapılarını açıldı.

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Müslüman bilim insanı El Cezeri’nin 13. yy. kaleme aldığı Kitab-ül Hiyel’deki makine çizimlerinin çalışır makinelere dönüştürüldüğü Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri sergisi açıldı.

Artuklu Sarayı’nda 26 yıl baş mühendislik yapan, Müslüman bilim insanı El Cezeri’nin makineleri, 15 yıl süren bir çalışmanın ardından sanatseverlerle buluştu. Cezere’nin 13’üncü yüzyılda kaleme aldığı Kitab-ül Hiyel adlı kitaptan yola çıkılarak hazırlanan sergide mekanik tarihinin hikayesi ilham verici şekilde sunuluyor.

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi Reklam Filmi

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi Açıldı

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Sergide açıklamalarda bulunan Küratör Mehmet Ali Çalışkan, ziyaretçilerin sergide büyük bir hikaye dinleyeceklerini belirterek, “Ziyaretçiler bu sergide, başından sonuna kadar adım adım yürürken insanoğlunun yeryüzüne karşı hayatta kalabilmek için keşfettiği teknikleri görecekler. Alet yapmayı görecekler. Biz alet yapmanın hikayesini tekerlekten alıp buhar makinesine kadar anlattık. Fakat ortada büyük bir dahi var.

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

El Cezeri 1200’lü yıllarda yaklaşık 800 sene önce Diyarbakır ve Hasankeyf’te, Artuklu Sarayı’nda baş mühendis olarak çalışmış büyük bir mühendistir. Günümüzde El Cezeri’den Kitab-ül Hiyel adlı bir eser kalmış. Kendi hayatındaki kısıtlı bilgiyi ve makineler hakkındaki detaylı bilgiyi bu eserden öğreniyoruz. Bu eserde El Cezeri 50 makine anlatmış. Biz bu sergide El Cezeri’nin her kategoriden 1-2 makinesini çeşitli bölümlere yerleştirdik. Ziyaretçiler sergide El Cezeri sonrası ve öncesi önemli makineleri çalışır, yeniden üretilmiş hallerini görecekler” dedi.

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi İçecek Sunan Robot

Cezeri’nin Olağanüstü Makineleri Sergisi İçecek Sunan Robot

El Cezeri’nin bu hikaye anlatma çabası robot fikrini ortaya çıkarıyor. El Cezeri’den önce makinelerde figürler tek tük kullanılmıştır. Fakat El Cezeri ilk defa makineyi doğrudan bir heykelin içine gizleyerek, bize insanmış izlenimini veriyor.

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Sergiyi gezme fırsatı bulan Fatih Cicioğlu, sergiyi beğendiğini belirterek, “11’inci yy ve 12’nci yy’da kaydedilen aşamaları gördük. Açıkçası deneyerek öğrenmek hoşumuza gitti” şeklinde konuştu. Sergiyi gezen Devrim Yiğit de çok etkileyici bir sergi olduğunu belirterek, “İnsanın şaşırmaması elde değil. Tarihi aşamalardan geçmiş, teknolojik süreçlerden geçmiş makineler. İnsanı çok etkiliyor. Herkesin gelmesini tavsiye ediyorum” dedi.

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Cezeri'nin Olağanüstü Makineleri Sergisi

Ankara Akm Tanıtım Günleri 2019 Fuar Takvimi

ANKARA AKM TANITIM GÜNLERİ 2019 FUAR TAKVİMİ

https://isacoturoglu.com.tr/akm-fuar/ankara-akm-tanitim-gunleri-2019-fuar-takvimi.html