Karatay Çubuk Turşusu

Karatay Çubuk Turşusu

Sevgili takipçilerimiz ve ziyaretçilerimiz sizleri güzel bir lezzetle daha buluşturma, anlatma ve tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz.Bu gün sizlere Karatay Çubuk Turşunu anlatmaya çalışacağım.Ama önce küçük bir hatırlatmada bulunmak isterim.
Dr.Yavuz Dizdar Turşu suyunun faydası
Ev yapımı turşunun (içinde bozulmayı önleyici kimyasallar kullanılmadığı sürece!) fermente yani mayalanarak yapılan (ev yapımı yoğurt suyu, şalgam suyu…)  bir ürün olduğunu belirtmek isterim.Ayrıca Dr.Yavuz Dizdar hoca ev yapımı 1 kaşık turşuda 1Milyon Probiyotik bakteri bulunduğunu ve bağışıklık sistemimizi inanılmaz katkı yaptığını üzerine basa basa her proğramda belirttiğini hatırlatmak isterim.Bunun bilincinde olarak turşunun tarihiyle başlayabiliriz.

Dünyadaki Turşu Tarihçesi

Dünyadaki Turşu Tarihçesi

Bilimadamlarına göre turşu antik çağlarda salatalığın Anavatanı Hindistandan M.Ö.2030 yıllarında ortaya çıktığını ve Mezopotamya üzerinden Batı Asya, Yunanistan ve Mısır gibi uygarlıkların kültürüne girmiş.Tarihteki ünlü kişilerin turşu hakkında söyledikleri ve uygularına bir göz atalım.

*Mısır kraliçesi Klopatra güzelliği için turşu diyeti yaptığı yazılı kaynaklarda geçiyor.Evet yanlış okumuyorsunuz, duyunca ben de şok oldum 🙂
*Aristo’nun MÖ 850 yılında salatalık turşusunun hastalıkları iyileştirici etkisini övdüğü belirtilmekte.
*Roma İmparatorları fiziksel ve ruhsal güçlerini kuvvetlendirdiği için askerlerine turşu yedirdiği bilinmekte.
*Napolyon’un, askerleri için turşuyu bir cesaret kaynağı olarak gördüğü de tarih kaynaklarda geçiyor.

Denizaşırı ülkelere yol alan gemilerdeki denizcilerin temel beslenme kaynakları ise ambarlarında fıçıların içindeki turşular bulunduğu kayıtlarda yer alıyor.Çok garip değil mi!Filmlerde bizlere nedendir bilinmez fıçı içinde genelde şarap olduğu algısı yayılmaya çalışılıyor!

Osmanlı Mutfağında Turşunun Tarihçesi

Osmanlı Mutfağında Turşunun Tarihçesi

Osmanlı mutfağında 15.yy dan beri turşuların önemli bir yeri vardır. Turşunun Osmanlı yemek alışkanlıklarında da büyük miktarlarda tüketilirdi.Sanırım bizlere kalan en güzel miraslarından birisi de turşu olsa gerek.Sarayın turşuları, çoğunlukla helvahane de yapılır bazen de hazır satın alınırdı. Geçmiş Osmanlı yemek kitaplarında da turşu tarifleri “salata ve turşular” başlığı altında bulunur.

 

Türkiye’de Turşu Tarihi

Türkiye’ye turşu Osmanlı Devletinden miras kaldığı için tarihi 15.yy. kadar gidiyor 🙂 Turşu atalarımızdan bize kalan en değerli miraslardan… Nesiller boyunca mutfakların vazgeçilmezi olan turşu, sofralarda baş tacı edilmiş, kendi kültürünü de beraberinde getirmiştir.

Özellikle kış aylarında ülkemizin her semtinde, çarşıda, pazarlarda ve seyyar tezgahlarında turşu satan esnafları görmek mümkün. Turşucu dükkânlarının vitrinleri, insanın ağzını sulandıracak kadar çekici birer görsel şölen sunuyor.Turşu, bizim sofralarımızda salata gibi itibar görür. Turşu suyu bazı sofralarda içecek olarak da sunulur.

Çubuk Turşu Festivali

Çubuk Turşunun Tarihi

Çubuk turşusunun tarihine bakacak olursak, Çubuk’ta ilk olarak ilçe merkezine 2 km uzaklıkta olan Aşağı Çavundur Köyü sakinlerinden, Ankara Kızılay’da balıkçılık yapan Feyzullah Gül’ün Rum olan bir dükkân komşusunun tavsiyesi üzerine köyde salatalık yetiştirip ve turşu üretimine başlamış. Çengelköy bademi denilen salatalıkları yetiştirerek turşu ticaretine başlar ve tüm köyü de teşvik eder. Turşu önceleri Aşağı Çavundur Köyü’nde evlerde yapılırken daha sonra büyük imalat hanelerde yapılmaya başlanır ve turşu sektör haline gelir. Bugün çevre Köylerde ve Çubuk merkezinde pek çok aile turşuculukla geçimini sağlamaktadır. Çubuk turşusu önceleri yalnız Ankara piyasasında alıcı bulurken bugün tüm yurttan “Çubuk Turşusu” olarak bilinir ve tanınır hale gelimiştir.Tanınmasında en etkili olan Çubuk Turşu Festivali ilki 2005 yılında düzenlenmiş olup 2016 yıllında düzenlenecek olan festival güvenlik gerekçesiyle yapılmamış.

Çubuk turşusu coğrafi işaretli ürün tescili

Çubuk Turşusu Coğrafi İşaretli Ürün Tescili Aldı

Çubuk Turşusu  2008 yılında 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmünde Karaname’nin 12 nci maddesi gereğince, tescil edilerek patentli bir turşu markası haline geldi.Merak edenler TPE sitesinden detaylara ulaşabilir.

Çubuk Turşusu Nasıl Yapılıyor?

Çubuk Turşusu Nasıl Yapılıyor?

Çubuk Turşunun yapımında kullanılan ve yörede yetiştirilen salatalıklar eleklerden geçirilerek çeşitli boylara ayrılır.Çubuk Turşusuna samırsak, defne yaprağı, karabiber, dereotu, sirke ilavesiyle istenilen sebzeler koyulur. Çubuk Turşusu teneke kutulara, cam ve pet kavanozlara kurulur. Önceleri sadece salatalık turşusu yapılırken bugün armut, kırmızı pancar, yumurta, kelek, kelem, biber, içi doldurulmuş domates, patlıcan ve fasulye gibi ürünlerden de turşu yapılmaktadır. Çubuk Turşularında doğal olmayan katkı maddesi bulunmaması lezzetine ve dolayısıyla ününü arttırmaktadır.

Karatay Çubuk Turşusu

Karatay Çubuk Turşusu Fikri Ortaya Nasıl Çıktı?

Bu makalenin hazırlanmasında desteği olan Karatay Çubuk Turşusuna teşekkür ederek sözü kendilerine bırakıyorum.


Biz yıllardır Prof.Dr. Canan KARATAY hanımın takipçisi ve değerli fikirlerine itimat edip uygulamaya çalışıyorduk. Ayrıca Çubuk’da yukarıdaki gibi tarif edildiği şekliyle ev tipi doğal turşu yapıp elden satış yapmaktaydık. Turşularımızın ünü ve satış çevremiz genişledikçe yeni fikir ve önerilere açık olduk. Yeter ki daha sağlıklı ve ihtiyaçlara cevap verebilir olalım. Canan Karatay hanımın takipçileri tarafından turşularımız alındı ve beğenildi. Bizden KARATAY DİYETİ çerçevesinde turşu talepleri geldi. Bizde kendimizi geliştirmeyi ve markalaşmayı hedef aldığımızdan ek yatırım yaparak istenilen tarzda 2016 yılında Çubuk ilçesinde İlk Camda kurulum KARATAY usulü TURŞU ürettik. Karatay Turşu diye Marka çalışması ve tasarım yaptık. KARATAY usulü ve Standart Çubuk turşusunun 2 tip üretimi yapmaktayız.

KARATAY Usulü Turşu:
Cam Kavanozda Çankırı Kaya tuzu ve Doğal sirke ve özen seçilmiş ürünler ile yapılmakta olan turşumuzdur.

ÇUBUK Usulü Turşu:
Sağlık ve Tarım bakanlığı onaylı Gıda ile temasında sakıncası olmayan Fıçılarda Çankırı Kaya tuzu ve Doğal sirke ve özenle seçilmiş ürünler ile yapılmakta olan turşumuzdur.
www.mskyoresel.com sitesi üzerinden online satış ile ürünlerimizi satın alabilir ve Facebook.com/dogalcubuktursusu sayfası üzerinden bizlere ulaşıp soru sorabilir, kim ne demiş okuyabilir ve sipariş verebilirsiniz.

karatay çubuk turşusu kartvizit

Karatay Çubuk Turşusu Hediye Çekilişi

 


Karatay Çubuk Turşusunun
düzenlediği hediye turşu çekilişinden gelen turşuları video yapıp youtube sayfamıza atarak takipçilerimizi çekiliş hakkında bilgilendirmeyi de unutmadık.Sizde yeni çekilişe facebook sayfasından katılabilirsiniz.Katılanlara şimdiden başarılar ve bol şanslar dilerim

Karatay Çubuk Turşusu Kargodan Geldi

Karatay Çubuk Turşusu Facebook Canlı Yayın Tadım Testi

 

#karatay #Turşu #tadım #testi

Isa Cotur paylaştı: 2 Mart 2017 Perşembe

 

Karatay Çubuk Turşusu Hediye Çekilişi

Karatay Çubuk Turşusu Hediye Çekilişi

Karatay Çubuk Turşusuda 2 çekiliş bir arada olup hala duymayanlar için burada paylaşıyorum.

Çekilişe katılmak, ve Hediyelerimizi kazanmak için katılım koşulları aşağıdaki gibidir,
1. Çekiliş için şartlar (Turşu için)
1-) SAYFAMIZI BEĞENİN, (Facebook.com/dogalcubuktursusu)
2-) ÇEKİLİŞ GÖRSELİNİ BEĞENİN ve HERKESE AÇIK PAYLAŞIN,
3-) Arkadaşlarınızı çokça etiketleyin ve Katıldım diye YORUM BIRAKIN ÇEKİLİŞE KATILIN…
* Çekilişle belirlenecek kazanan şanslı takipçimiz 2,25 lt turşu kazanacak ve adresine kadar gönderilecektir.
(Kargo dahil ürün değeri 25 TL)

2. #Büyük #Çekiliş için şartlar (Set Ürün )
Çekiliş tarihine kadar bizden sadece alışveriş yapanlar katılacaktır.
2’25 lt turşu
500 ml doğal sirke
1 lt turşu suyu
1 kg Çankırı kaya tuzu
(Kargo dahil 50 TL Değerinde)
*Çekiliş 19 Mayıs 2017 de bitecektir.
*Minimum 100 kişi katılım yapması gereklidir. Bunun için daha fazla kişi etiket yapmanızı tavsiye ederiz.
Boooool Şanslar
www.dogalcubuktursusu.com Katkılarıyla #Kampanya #Hediye #fırsat #zamanı

Karatay Çubuk Turşusu Hediye Çekilişi

Karatay Çubuk Turşusu Hediye Çekilişi Yeni Hasat

Karatay Çubuk Turşusu sık sık facebookda hediye turşu çekilişi düzenliyor.2017 yeni hasat turşu çekilişihakkında sitesine duyuru atmış.Hediye turşu için şartlara şu linkten ulaşabilirsiniz.

karataydogalgida.tr.gg/Buyuk-Tursu-Cekilisi.htm

Çubuk Turşusu Siparişini Verdim
Çubuk Turşusu siparişini verdim, Kurban Bayramı öncesi turşular elime ulaştı ve 1,5 ayda bitti.Kasım 2017 ayında bir turşu siparişi daha verdim, bu defa 5kg büyük bidonlarda turşu aldım, çünkü çok çabuk bitiyor 🙂

Karatay Çubuk Turşusu
Karatay Çubuk Turşusu

Karatay Çubuk Turşusu İndirim Kodu Şartları

Karatay Çubuk Turşusu Bloğumuza Özel İndirim kodu

Eskiden sadece turşu alışverişinde geçerli olan %10 indirim şimdi online alışveriş sitesindeki tüm alışverişlerde %10 indirim olarak güncellendi, detaylar için tıklayın
http://isacoturoglu.com.tr/sale/karatay-cubuk-tursusu-indirim-kodu.html

Çubuk turşusu

Bu Yıl 50 KG Turşu Tüketmişiz

Evet şaka gibi ama gerçek, 2017 Eylül ayından bu tarafa bu gelen turşularla birlikte toplamda 50 kg turlu tüketmişiz.Teşekkürler Çubuk Turşuları :)))) Ve diyoruz ki ” Bakın Anlatmaya gerek yok, görüyorsunuz turşuları” :)))

Çubuk turşusu Çubuk turşusu

Karatay Usulü Doğal Çubuk Turşusu Geldi

Detaylar için buraya tıkla: https://isacoturoglu.com.tr/yorum/en-iyi-cubuk-tursusu-nerede-satilir.html

Çubuk Turşusu 2018 Yılında Neden Mi Fiyatları Arttı?

2018 yılında tarlada sıcaktan kavrulan salatalıklar semt pazarında ve marketlerde fiyat artışına sebep oldum.Aynı durum turşuluk salatalıklarda geçerli olup bu yıl salatalık turşunu biraz pahalı yiyeceğiz.

1 Yılda En Fazla Turşu Tüketimi Rekorunu Kim Kırdı?

Geçtiğimiz Kurban Bayramından bu yılki Kurban Bayramı öncesine kadar 57,5 kg turşu tüketmişiz, sanırım bu bir rekor, en fazla turşu tüketim rekorunu kırdık.

Konu Hakkındaki Fotoğraflar

Çubuk Salatalık Turşusu

Çubuk Salatalık Turşusu Çubuk Salatalık Turşusu

Çubuk Turşusu 2018 Yılında Neden Mi Fiyatları Arttı

1 Yılda En Fazla Turşu Tüketimi Rekorunu Kim Kırdı