Aydos Peynircilik

Aydos peynir ile Ankara’da Çankırı İl Tanıtım günlerinde karşılaştım. Küp içindeki peynir çok dikkatimi çektiği için internetten araştırdım. Malesef aydos peynirin internet sitesini bulamadım. Muhtemelen Aydos peynirin internet sitesi yok. Sadece facebookda firma hakkında içeriklerin paylaşıldığı bir grup buldum.

Aydos Peynircilik

Fuarda aydos peynirin kısa bir videosunu çekmiştim.Yukarıda izleyebilirsiniz. Aydos peynircilik sosyal medyayı pek aktif kullananlardan değil.

Aydos Peynircilik Proje Amacı ve Doğuş Hikayesi

Bir kaç yıl önce Çankırı Yapraklı‘ya atanan ilk bayan Kaymakam Elif Canan Tuncer Ersöz Kaymakamlık olarak yaptığı AB Projesiyle Yapraklılı hanımlara Halk eğitim Merkezi bünyesinde açılan kursla “Küpecik Peyniri” yapmayı öğrenmelerini sağladı. Bir dönem kurulan bir kooperatif ile Yapraklılı hanımlar Yüklü köyü kavşağında bulunan tesis de küpecik peyniri yapmaya başladılar ancak yürütemeyince kapattılar. Geçtiğimiz yıl bu kursiyer hanımlardan girişimci bir hanım çıktı. Yapraklı Buğay köyünden Elif Aydos İlçe Tarım Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğünce proje kursuna gönderilen Elif Aydos eşi ve oğluyla birlikte Yapraklı Yüklü Köyü Kavşağında bulunan tesisi kiralayarak KOSGEB destekli küpecik peyniri üretimine başladı. Elif Aydos‘un “Aydos Peynircilik” adını verdiği bu lezzet harikası bir defa yiyenin kahvaltı sofrasından bir daha eksik etmeyeceği küpecik peynirleri müşterilerini bekliyor. %100 doğal bir üretimin yanı sıra tereyağ, taze yoğurt üretimi de yapılıyor.

Aydos Peynir Ankara’da Çankırı Tanıtım Günlerinde

Aydos Peynircilik Fuarda fazla zaman ayıramadığım için, sonradan detaylı bir araştırma yaparak  bloğumda bir sayfa açarak tanıtma ihtiyacı duydum.Aydos peynir çiçeği burnunda firma olduğu için öncelikle ticari hayatında başarılar dilerim.

Aydos Peynircilikle daha sonra iletişim kurarak uzun uzun telefon görüşmelerimiz oldu.Sonra kendilerine Facebook da beğen sayfası açtım ve halen yönetici olarak ara ara paylaşımlar yapıyorum elimden geldiği kadar. İnternette fazla bilgi olmadığı için pek bilinmese de firma faaliyetlerine devam ediyor ve yeni gelişmeler kulağımıza çalınıyor.

Aydos Peynircilik Coğrafi İşaret

Aydos Peynircilik Coğrafi İşaret

Aydos Peynircilik 22 Eylül 2017 de Çankırı’nın Coğrafi İşaretli Ürünleri tanıtım toplantısında resmen Coğrafi İşaretine kavuşmuş oldu.Ayrıca geçen aylarda Aydos Peynir ® marka tescilini yaptırmış.
Aydos Peynircilik Coğrafi İşaret

Aydos Küpecik Peyniri çok zahmetli bir işlemden sonra satışa hazır hale geliyor.1 kg peynir elde etmek için en az 10kg süt harcanıyormuş, bir çeşit kaşar peynir üretirken yapılan oran gibi düşünün. Şirdan mayasıyla mayalanıyormuş ve şirdan mayasını da kendileri ürettiklerini belirtiyorlar. Hemen hatırlatmak da fayda var, mayalanarak yapılıyor ve peyniri küpün içine basılıp ters çevrilip kumun üzerinde olgunlaşması bekleniyor.Küpleri Nevşehir Avanos’tan toptan alındığını belirten Seyfullah Bey, küp boyutuna göre fiyatın değiştiğini belirtiyor.

Küpecik Aydos Peynir Fiyatı Nedir?

Küpecik Aydos Peynir Fiyatı Nedir?

Kısaca anlatacak olursam küp ücreti + peynir ücretini ödüyorsunuz. Örnek verecek olursam, peynirin kg 30 TL ve küp ücreti 10TL ise siz 1 küp peynire 40TL ödüyorsunuz, fakat küpler 1,5 kg ise fiyatı da ona göre değişiyor. Dikkatimi çeken bir konu daha var hemen onu da anlatayım.Satın aldığınız küplerin içindeki peyniri tüketince geri küpü geri verildiğinde depozito gibi düşünün 2. peynirden küp ücreti alınmıyor.Fakat geri dönen peynir küpünün az olduğunu öğrendim.Aklına güzel bir fikir geldi ve Seyfullah Beye ilettim 🙂 Yazının devamı alt bölüme ekledim…

Olgunlaşmış Küpecik Peyniri
Aydos Küpecik Peyniri Aydos Küpecik Peyniri

Satışa Hazırlanmış Küpecik Peyniri

Aydos Küpecik Peyniri Aydos Küpecik Peyniri

Kuma Basılan Küpecik Peyniri (Olgunlaştırma)

Aydos Küpecik Peyniri Aydos Küpecik Peyniri

Aydos Küpecik Peyniri

Aydos Küpecik Peyniri

Aydos Küpecik Peyniri
Yukarıdaki Aydos Peynir Kampanya görselini ben hazırladım ve facebook da paylaştım, fikir vermesi içinde buraya da ekliyorum.
Aydos Küpecik Peynircilik İnandık Vazosu

Aydos Küpecik Peyniri İnandık Vazosuyla Buluştu

Seyfullah Beye önerdiğim fikir kısaca şöyleydi.Geri gelmeyen peynir küplerini tekrar yeni bir proje olarak değerlendirilebileceğini, bunun için bir proje hazırlanabileceğini söyledim. Çankırı’nın şehir silüetlerinden olan İnandık Vazosunu (Dünya Tarihin ilk evlilik ritüelinin bulunduğu tarihi vazo) kullanmalarını istedim.Yani geri gelmeyen küpler evlerde vitrinleri süsleyerek tekrar tanınma ve tanıtılma fırsatı bulacaktı.Seyfullah Bey o kadar aceleci davranmış ki projeyi bile beklemeden 1000 adet küp siparişi vermiş.Bakalım ileri ki günlerde ne gibi gelişmeler yaşanacak merakla bekliyoruz.
Aydos küpecik Peyniri

Aydos Küpecik Peyniri Sipariş Numarası

Seyfullah Aydos
İrtibat no: 0534 011 1732

Aydos Peynircilik Fabrika satış mağazası
İrtibat no: 541 843 73 67

Facebook: facebook.com/AydosPeynircilik/

Aydos Küpecik Peyniri Sipariş Numarası

♥•