Body Worlds’den Ankara Çıkartması 

Daha önce Bady Worlds İstanbul’da açılan ve ziyaretçi rekorları kıran sergi, Ankara Üniversitesi’nin akademik danışmanlığı ve desteği ile Ankara Kentpark AVMde ziyaret edilebilecek. Bady Worlds sergisinin anlatmak istediği düşünce ise; insan vücudunun stres altında ve hastalık zamanında nasıl kırılgan olduğunun ve sağlıklıyken de nasıl müthiş bir güce ulaştığının gözlemleme fırsatınız olacak.

Bady Worlds Ankara kent park AVM

Modern Mumyalama Tekniği:Plastinasyon Yöntemi Nedir?

Alman bilim adamı Dr.Gunther Von Hagens’in plastinasyon yöntemi ile insan bedeni parçalarını çürümez hale getirdiği 200’den fazla parçası  bulunuyor. Body Worlds sergisi adeta modern mumyalamaya en iyi örnek olsa gerek.

Serginin yaratıcısı anatomist Dr.GuntherVon Hagens’in eşi ve kreatif  tasarımcısı Angelina Whalley’de 1995′den bu yana dünyanın çeşitli ülkelerinde açılan sergiyi 35 milyondan fazla kişinin ziyaret ettiğini söyledi.

Dr.GuntherVon Hagens ve  Angelina Whalley çalışmaları

Angelina Whalley verdiği röportajda ziyaretçilerin, kendi vücutlarıyla yüzleştiklerini ve artık bedenlerini sıradan bir şey olarak görmediklerini belirten Whalley, şunları söyledi: 
“Yapılan bir ankete göre ziyaretçilerin büyük çoğunluğunun daha sağlıklı bir yaşam sürdürme kararı alarak davranış biçimlerini değiştirdiği görüldü. Ziyaretçilerin yüzde 9′u daha az sigara içtiklerini veya bıraktıklarını, yüzde 33′ü daha sağlıklı beslendiklerini, yüzde 25′i ise daha fazla spor yaptıklarını dile getirmiş".

Body Worlds Ankara Yasam Döngüsü serisi
Body worlds serginin, insanlara, vücutlarının son derece kırılgan ve savunmasız, aynı zamanda da dayanıklı ve bağışlayıcı olduğunu gösterdiğini anlatan Whalley, Ankara’daki serginin “Body worlds Yaşam Döngüsü” teması üzerine kurulduğunu, ceninin ana rahmine düşmesinden yaşlılığa kadar tüm yaşam sürecinin göz önüne serildiğini belirtti. Whalley, “Vücudumuzun kaderi bizim ellerimizdedir ve ne kadar özen gösterirsek o kadar çok yararlanabiliriz” diye konuştu.

Body worlds için kimler bedenini bağışlıyor?

Bir soru üzerine Whalley, body worlds sergisini gezdikten sonra çok sayıda kişinin vücudunu bağışladığını belirtti. 2012 yılına kadar 13 bin kişi bedenini bağışlamak üzere başvurduğunu belirtti. İnternet üzerinden e-posta ile beden bağışında bulunulabiliyor. Merkezimiz Almanya’da olduğu için çoğu Almanya’dan. ABD’den ise 2012 yılına kadar 1300 kadar bağış oldu. Bugüne kadar Türkiye’den ve diğer Müslüman ülkelerden beden bağışı olmadı” şeklinde konuştu.
Whalley, başka bir soruya karşılık da ilk başlarda bazı tepkiler aldıklarını, ancak ziyaret eden kişi sayısı arttıkça eleştirilerin azaldığını ifade ederek, sergiyle ilgili tereddütleri olanların ziyaret sonrası kendilerine teşekkür ettiklerini dile getirdi.


Kentpark Avm’de Body Worlds ziyaretimiz

Kentpark Avm'de Body Worlds sergisi Kentpark Avm'de Body Worlds sergisi

 Kentpark Avm'de Body Worlds sergisi  Kentpark Avm'de Body Worlds sergisi bileti


Dünyada Body Worlds serigisi manzaraları

Dünyada Body Worlds serigisi manzaraları Dünyada Body Worlds serigisi manzaraları

Body Worlds müzesi Body Worlds müzesi


Body Worlds serilerinden örnekler

Boyd worlds purse serisi
Boyd worlds purse serisi

Body Worlds Animal Inside Out serisi
 Body Worlds Animal Inside Out serisi

Body Worlds Vital serisi
Body Worlds Vital serisi

Body Worlds Plastinarium serisi
Body Worlds Plastinarium serisiBody Worlds Body Worlds

#BodyWorlds