BANU AVAR KİMDİR?

Banu Avar 18 Temmuz 1955 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. Banu Avar’ın Babası Mehmet Bahattin Avar Kafkasya Dağıstan Avar’lı bir beden eğitimi öğretmenidir. Banu Avar’ın annesi Üsküplü tam bir göçmen kızıdır.

Banu Avar'ın Annesi Kimdir

Banu Avar’ın Annesi Kimdir?

Banu Avar’ın annesi sıklıkla karıştırıldığı gibi babasının ilk eşi olan öğretmen Sıdıka Avar’ın kızı değildir. Çünkü babasının 1937 yılında Sıdıka Avar’dan boşandıktan sonra yaptığı ikinci evlilikten Banu Avar dünyaya gelmiştir.Banu Avar’ın annesi kimdir sorusunun cevabı Gülten Avar olup yukarıda bahsedildiği gibi sıklıkla Sıdıka Avar’la karıştırılıyor.

Banu Avar’ın Babası Mehmet Bahattin Avar

Banu Avar'ın Babası Mehmet Bahattin Avar

Not: Banu Avar‘ın babası Mehmet Bahattin Avar‘ın yeğeni Adnan Eseniş Hanım, Eseniş Lisesi’nin kurucusudur.Adnan Eseniş ‘in kardeşi Feriha Hanım’ın eşi Fuat Baymur, Milli eğitim bakanlığı talim terbiye azalığında görev yapmış.
Mehmet Bahattin Avar‘ın Banu Avar’ın annesinden önceki eşi Sıdıka Avar, Eğitim misyoneri olarak tanınıyor.

Banu Avar’ın Kariyeri

Banu Avar gazetecilik hayatına Süreç dergisinde başladı.
Londra City University televizyon bölümünde üst lisans yaptı.
BBC Tv Belgesel kurslarını bitirdi.
BBC Türkçe bölümünde yapımcı ve sunucu olarak çalıştı.
TRT’nin Londra muhabirliğini üstlendi.
Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalışmış ve birçok dizi yazıya imza attı.

Banu Avar 32. Gün programının ilk yıllarında programın Londra muhabirliğini yapmış ve Kıbrıs belgeseli, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı ve araştırmacı olarak görev almıştır.

BEN SEZAR , KIRIM SAVAŞI , BÜYÜK OYUN ve TRUVA gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin künyesinde Türkiye prodüktörü olarak yeraldı.

1999’da Tv 8’in Belgesel Bölümünü kurdu, 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza attı. 2004 yılında Attila İlhan, Erol Manisalı ile beraber Banu Avar’ın da işine son verildi.

Banu Avar'ın Yaptığı Belgesel ve Filmleri

Banu Avar’ın Yaptığı Belgesel ve Filmleri

1990 – Deniz
Mayıs 1999 – Ocak 2000 – Hayatım Müzik
2000 – Önemli Müzik Adamlarının Yaşam Öyküleri
2000 – Depremle Yaşamak
2000 – Unutulan Yıllar
2000 – 2001 – Denizciler Belgeseli
2001 – 2001 – Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Desteğiyle Türkiye’nin Denizcilik Tarihi
2002 – 2001 – Deniz Kuvvetleri, Deniz Ticareti ve Deniz Sporunun Tarihi ve Bugünü
2000 – 2001 – Türkiye Sevdalıları
2002 – Afganistan: Devlerin Savaş Alanı
2002 – Ohri Ohri Güzel Ohri
2002 – Artık Biz De Varız
2002 – Atletin Adı: Süreyya
2003 – Bir Zamanlar Kıbrıs’ta
2003 – Unutulan Yıllar
2004 – Kafkaslarda Politik Bir Satranç Ustası: Rıza Oğlu Haydar Aliyev
2004 – Sınırlar Arasında
2009 – Banu Avar’la Dünya Düzeni

Banu Avar Sınırlar Arasında TRT

Banu Avar Sınırlar Arasında TRT

Haziran 2004’de TRT 1’de Banu Avar’la Sınırlar arasında programın yapımına başladı. Balkanlar, Kafkasya, Orta Doğu Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika’ ve Avrupa’dan dosyalarla 82 ülkeden ekrana gelen program 2008 mayıs ayında ABD, İsrail, Gürcistan, İsveç Büyükelçilerinin şikayetleri sonucu Banu Avar’ın programı yayından kaldırıldı.Bu gerekçe TRT üst yönetiminde çalışan bir görevli tarafından üstü kapalı şekilde kendisine iletilmiş.

Banu Avar Sınırlar Arasında TRT

Banu Avar’ın Aldığı ÖDÜLLER

2005 – Türk Yazarlar Birliği, Yılın Televizyon Programcısı Ödülü.
2005 – TÜRKSAV Hizmet Ödülü
2006 – Çağdaş Gazeteciler Derneği Televizyon Haber Ödülü
2006–2007 – Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâpları Tarihi Araştırma Uygulama Merkezi “Atatürkçü düşünceye katkıda bulunanlar ödülü”
2006 – İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi “Yürekli Kadın Ödülü”
2007 – Yeditepe Üniversitesi Banu Avar’a fahri doktora unvanı

 

Banu Avar’ın kitapları

Banu Avar’ın Kitapları

Sınırlar Arasında,
Avrasyalı Olmak,
Hangi Avrupa?,
Hangi Dünya Düzeni?
Gün O gündür!
Böl ve Yut!,
Kaçın demokrasi geliyor!
Banu Avar’la konuşma: Kültürel soykırım
Banu Avar Zemberek

Ayrıca Banu Avar 2004-2008 yılları arasında 40 küsur kurumdan çeşitli ödüller ve plaketler aldı. 2009 şubat ile haziran arasında; Banu Avar!la Dünya Düzeni adlı haber programını yaptı.Sonrasında programına Kanal 99 (Sağlık TV de devam etti) Sosyal medyayı aktif olarak kullandığı için güncel paylaşımlarını buradan devam ediyor.

Banu Avar Avrasyalı olmak Kitabı

Banu Avar Avrasyalı Olmak Kitabı

Banu Avar Avrasyalı Olmak Kitabı Özeti

Yazar: Banu Avar
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751413284
Sayfa: 392 sayfa
Kafkaslar’dan Küba’ya ve Filistin’e mazlum ülke gözlemleri…Gazze’nin yok edildiği bu günlerde Filistin’den kim özür dileyecek? Cezayir’den kim özür dileyecek? Batı Trakya’dan, Kıbrıs’tan kim özür dileyecek?Gazze, Ramallah, Nahcivan, İskece… Dünyanın kriz bölgeleri ve umuda yelken açanlar bu kitapta…Banu Avar, okurları “Avrasyalı olmanın” anlamını keşfe çağırıyor.
Avrasyalı Olmak kitabı Atatürkçü Siyaset Üzerine Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Banu Avar Böl ve Yut Kitabı

Banu Avar Böl ve Yut Kitabı

Banu Avar Böl ve Yut Kitabı Özeti

Yazar: Banu Avar
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751413147
Sayfa: 302 sayfa
Batı’nın politikaları hep aynı…Ortadoğu’da İsrail devleti kurulurken de aynıydı, bugün Kafkaslar’da, Afrika ve Uzak Asya’da da aynı…Banu Avar bu bölgelerde yer alan 13 ülkede, “Böl ve Yut” şablonuna uygun olarak, halkların nasıl birbirine kırdırıldığını, komşu ülkelerin arasına kamaların nasıl sokulduğunu, “hedefe” ulaşmak için değişmez bir yöntemin, işbirlikçiler aracılığıyla nasıl sahnelendiğini yerinde gördü; bölge insanlarını dinledi ve yaşananları yazıya döktü…Bu kitap, Batılı devlet temsilcilerinin baskısıyla yasaklanan ‘Sınırlar Arasında’ programının son yolculuk notlarından oluştu…(Arka Kapaktan)
Batı’nın Politikaları Bugün de Aynı: Böl ve Yut kitabı Atatürkçü Siyaset Üzerine Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Banu Avar Gün O Gündür Kitabı

Banu Avar Gün O Gündür Kitabı

Banu Avar Gün O Gündür Kitabı Özeti

Yazar: Banu Avar
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751415332
Sayfa: 352 sayfa
Banu Avar her zamanki gür sesiyle Kuvayi Milliye ruhuna çağrı yapıyor!Bu kitapta, Türkiye tarihinde büyük önem taşıyan son üç yılın notlarından seçmeler bulacaksınız… Türkiye’nin sokulduğu ‘deli gömleği’nde nasıl çırpındığını, iktidarın ve sahte ‘muhalefetin’ aynı gömleğin içinde olduğunu, Amerika’nın ‘Arap Baharı’ ve ‘Kürt Baharı’ harekâtını; Suriye’nin düşmesinin Türkiye’nin düşmesi demek olduğunu ve Türkiye’yi cinnete iteleyenlerin nihai hedeflerinin, onu intihara sürüklemek olduğunu okuyacaksınız…Türkiye, 100 yıl önce emperyal odakların oyununu bozan bir ülke!Yine bozacaktır…’GÜN’ ‘O GÜN’dür! ‘Zafer’ de tekerrür edecektir!
Gün O Gün’dür! kitabı Atatürkçü Siyaset Üzerine Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Banu Avar Hangi Avrupa Kitabı

Banu Avar Hangi Avrupa Kitabı

Banu Avar Hangi Avrupa Kitabı Özeti

Yazar: Banu Avar
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751413048
Sayfa: 400 sayfa
Basım Tarihi: 2008
Banu Avar, gazetecilik hayatına Süreç dergisinde başladı. Günaydın, Vatan, Dünya, Politika gibi gazetelerde muhabir olarak çalıştı ve birçok dizi yazıya imza attı. Mozaik ve Kaleideskop gibi yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstlendiği programları TRT 1 ve TRT 2’de yayınlandı. 1999’da TV 8’in belgesel bölümünü kurdu ve 2004’e kadar 30’dan fazla belgesele imza attı. Banu Avar’ın Balkanlar, Kafkasya, Ortadoğu, Orta Asya, Çin, Hindistan, Güney Amerika’dan dosyalarla TRT-1 ekranlarına gelen Sınırlar Arasında adlı programı özellikle Avrasya coğrafyasında birbirine kardeş hakların benzer özelliklerinin vurgulanmasına çalışarak bu coğrafyada yer alan ülkeler arasındaki ilişkilerin artmasını amaçladı. Banu Avar’ın öteki kitapları: Sınırlar Arasında, Avrasyalı Olmak.
Banu Avarı’ın Hangi Avrupa? kitabı Atatürkçü Siyaset Üzerine Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Banu Avar Hangi Dünya Düzeni

Banu Avar Hangi Dünya Düzeni

Banu Avar Hangi Dünya Düzeni Özeti

Yazar: Banu Avar Yayınevi: Remzi Kitabevi ISBN: 9789751413659 Sayfa: 160 sayfa Basım Tarihi: 2009 Yabancı güçlere ve işbirlikçilerine karşı… 2009 yılı Banu Avar’ın deyişiyle yabancı güçlerin ve içerideki işbirlikçilerinin gemi azıya aldığı ve bunu açıkça ilan ettiği yıldır… 2009 tarihe bu şekilde geçecektir… Şubat 2009’dan Haziran 2009’a kadar Avrasya televizyonu ekranlarından izleyicilerle buluşan “Dünya Düzeni” adlı programda bu tarihsel döneme dikkat çeken deneyimli gazeteci  Banu Avar, “küresel çete” olarak değerlendirdiği güçlerin karmaşık ilişkilerini ve uyguladıkları politikaları Türkiye açısından mercek altına alıyor. Banu Avar Hangi Dünya Düzeni? kitabı Atatürkçü Siyaset Üzerine Kitaplar listesinde yer almaktadır.

 

Banu Avar Kaçın Demokrasi Geliyor Kitabı

Banu Avar Kaçın Demokrasi Geliyor Kitabı

Banu Avar Kaçın Demokrasi Geliyor Kitabı Özeti

Yazar: Banu Avar
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751414663
Sayfa: 160 sayfa
Banu Avar’ın 2011’de yaptığı 8 ayrı belgeselin genişletilmiş metinlerinden oluşan bu kitap, Ortadoğu’da yaşanan siyasal gelişmelerin iç yüzünü tüm çıplaklığıyla gözler önüne seriyor.”Düğmeye basıldı. Afrika ve Ortadoğu bir bir ayaklandı… ‘Demokrasi’ ihracatına başlandı!Bu coğrafya dünya petrol rezervlerinin yarısına sahip. Doğal gazın vatanı! Amerika iflas ediyor. Küresel sermaye krizde! O zaman darbeler ve savaşlar gündemde! İlk petrol savaşında Osmanlı İmparatorluğu darmadağan edilmişti. İkincisinde Avrupa yeniden düzenlendi. Üçüncü paylaşım şimdi! Darbelerin ve savaşların anahtar kelimesi ‘Özgürlük ve Demokrasi’! Çatışmanın hedefi petrol, su yolları, enerji! Ve Ortadoğu ateşler içinde!” Banu Avar Kaçın! Demokrasi Geliyor! kitabı Atatürkçü Siyaset Üzerine Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Banu Avar Sınırlar Arasında Kitabı

Banu Avar Sınırlar Arasında Kitabı

Banu Avar Sınırlar Arasında Kitabı Özeti

Yazar: Banu Avar
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751413192
Sayfa: 400 sayfa
Basım Tarihi: 1970
Banu Avar, bu kitabında Kafkasya’da, Ortadoğu’da ve Avrasya’da Türk izlerini arıyor…Yazılanların çizilenlerin ötesinde “göklerin ardında gökler” var. Sisin ardında dalga dalga beliren deniz…Ufkun ötesinde başka ufuklar…Banu Avar, şöyle diyor: ‘Balkanlar’da dolaşırken hüznün ağır örtüsü üstüme çöktü… Kafkasya’da da özlem. Uzakdoğu’da ‘Biz niye yapmayalım!’ duygusu… Özbekistan’da bir Semerkant gecesi… Uluğbey’in rasathanesi, bilimin doğum yeri… Komrad’da bir kadın, bir düğün gecesi kolumu sıkıca tuttu, sessiz bir çığlık attı: ‘Kızım İstanbul’da, bul onu!’ Tahran’da Asgar Fardi, bana bir İstanbul şiiri okudu. Sonra dikti gözlerini yüzüme ‘Ben İranlıyım,’ dedi, ‘Türkiye’de kar yağsa ben burada üşürüm.'”Moskova’da Avrasya Hareketi lideri Dugin’i dinliyorum. Sandalyenin üzerindeki kalpakta yüzyılın hikâyesini görüyorum. Pekin’de Ren var. Dağların ardındaki dağları, göklerin ardındaki gökleri anlatıyor: Bir dağın zirvesine çıkmayan, zirve nedir bilmez ki…”
Banu Avar Sınırlar Arasında kitabı Atatürkçü Siyaset Üzerine Kitaplar listesinde yer almaktadır.

Banu Avar Konuşma: Kültürel Soykırım

Banu Avar Konuşma: Kültürel Soykırım

Banu Avar Konuşma: Kültürel Soykırım kitabı Özeti

Yazar: Ömür Kurt
Yayınevi: Pozitif Yayınları
ISBN: 2880000038412
Sayfa: 200 sayfa
Basım Tarihi: 2009
Banu Avar’la Konuşma, köklerinden uzaklaştırılmaya çalışılan Türk halkının tekrar kendi kültürüne sarılmasına katkıda bulunmak niyetiyle ortaya çıkmış bir söyleşi kitabı. Ama sadece bir söyleşi kitabı değil, aynı zamanda kültürel soykırıma karşı da bir eylem kılavuzu… Peki, bu eylem kılavuzunda neler var? Öncelikle bir tarihsel arka plan. Ömür Kurt’un Banu Avar’la söyleşisiyle beraber farklı yorum ve örneklemelerden oluşan bu çalışma, ülkemizdeki Batılılaşma sürecinin çarpıklıklarını ve bu çarpıklıkların sonucu ortaya çıkan “Tanzimat Aydınları”nı mercek altına alıyor. Daha sonra da çoğumuzun aklındaki sorulara yanıtlar veriyor. Kitap, dilde, eğitimde ve daha birçok alanda Batı’yı taklit etmeyi marifet bilen bir sürecin sorunlarını inceliyor. Söz konusu sürecin sonucunda Batılı olmadığı gibi kendi kültürünü de unutmaya yüz tutan bir toplumun trajedisini gözler önüne seriyor. Ömür Kurt, 23 Nisan 1982 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Yalova’nın Çınarcık ilçesinde tamamladı ve Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Çeşitli dergi ve gazetelerde de yazıları yayımlanan yazarın “Dehlizler İçinde” isimli bir şiir kitabı bulunmaktadır.

Banu Avar Zemberek Kitabı

Banu Avar Zemberek Kitabı

Banu Avar Zemberek Kitabı Özeti

Yazar: Banu Avar
Yayınevi: Remzi Kitabevi
ISBN: 9789751417510
Sayfa: 160 sayfa
Basım Tarihi: 2016
Dünya siyasetinde sahnenin arkasını görmek… Sahne önündekiler o kadar güzel, yumuşak, iyicil maskelerle ortalıktalar ki, arkadaki kan içicileri görmek zorlaşıyor. Her kanaldan dünyaya akan yalan rüzgârının sonucunda, toplumlar sahnedeki oyunu göremedikleri gibi, onları aldatan maskeli aktörlerin savunucularına dönüşüyorlar. Hani, “Ne yapmalı?” diye soranlar var ya… Bize göre bu konuda yapılacak en temel görev, önce sahne arkasını görmeyi öğrenmek, sonra da görmeyenlere göstermektir.

Banu Avar Kitap Fuarında

Banu Avar Kitap Fuarında

Banu Avar Kitap Fuarında

Banu Avar Kitap Fuarında

Banu Avar Kitap Fuarında

Banu Avar Kitap Fuarında

Banu Avar Kitap Fuarında

Banu Avar Radyo Programı

Banu Avar Radyo Proğramı

Banu Avar Dünya Düzeni

Banu Avar Dünya Düzeni

Akılda Kalan -Haber Türk / Banu Avar Kim

Akılda Kalan’da Veyis Ateş’in konuğu araştırmacı yazar Banu Avar, merak edilenleri Canlı Yayında anlattı.

Banu AVAR’la Dünya Düzeni / Arap Baharı ve Suriye’de Kış

Banu AVAR’la Dünya Düzeni – İblisin Gözdesi: Medya

Can Dündar’ın Mustafa filminde kimlerden etkilendi?

Banu Avar En Çor Sorgulanan Kelimeler

Banu Avar Annesi
Banu Avar Biyografi
Banu Avar Dini Nedir
Banu Avar Doğum Yeri
Banu Avar Eşi kimdir
Banu Avar Gerçekte kimdir
Banu Avar Hangi Üniversite Mezunu
Banu Avar Kaç Yaşında?
BANU AVAR kimdir
Banu Avar Memleketi
Banu Avar Nereli
Banu Avar Özgeçmişi
Banu Avar Sınırlar Arasında TRT
Banu Avar’ın Aldığı ÖDÜLLER
Banu Avar’ın Annesi Gülten Avar
Banu Avar’ın Annesi Kimdir
Banu Avar’ın Babası Mehmet Bahattin
Banu Avar’ın Kariyeri
Banu Avar’ın Yaptığı Belgesel ve Filmleri
Banu Avar’ın Kitapları
Banu Avar Zemberek Oku
Banu Avar Zemberek İncelemesi
Banu Avar Zemberek Kitabı Özeti
Banu Avar Avrasyalı Olmak Kitabı Özeti
Banu Avar Böl ve Yut Kitabı Özeti
Banu Avar Gün O Gündür Kitabı Özeti
Banu Avar Hangi Avrupa Kitabı Özeti
Banu Avar Hangi Dünya Düzeni Özeti
Banu Avar Kaçın Demokrasi Geliyor Kitabı Özeti
Banu Avar Sınırlar Arasında Kitabı Özeti
Banu Avar Konuşma: Kültürel Soykırım kitabı Özeti